.:: بزرگترین گروه اینترنتی اتاق عمل::.
 

استاندارد فضای اتاق عمل

 • ساعت: 21:6

طراحی و محل ساختمان اتاق عمل

یکی از اساسی ترین ملاک هایی که در طراحی و ساخت هر اتاق عمل باید رعایت شود ، کنترل عفونت می باشد.اتاق های عمل باید به گونه ای طراحی و بنا شوند که از طرفی انتشار عفونت به داخل حوزه جراحی را مانع شوند و از طرف دیگر ، سرایت عفونت از این اتاق ها به بخش های دیگر بیمارستان را جلوگیری نمایند.

هنگام طراحی ساختمان اتاق عمل لازم است که برای قسمت های تمیز و آلوده اتاق عمل ، محل های جداگانه و مشخصی در نظر گرفته شود تا نقل و انتقال وسایل لازم به اتاق عمل به راحتی و بدون آلوده ساختن قسمت های تمیز اتاق عمل انجام شود.

اتاق عمل در محلی باید قرار گیرد که دور از سر و صدا و هیاهو باشد و آرامش کامل در محیط اطراف حکمفرما باشد. نزدیک خیابان نباشد تا از سر وصدای وسایل نقلیه ، آلودگی هوا ، رفت و آمد عابرین و .... دور باشد.

معمولا در قسمت هایی از بیمارستان که رفت و آمد زیاد است یا جریان هوای سریع و کوران وجود دارد ، اقدام به ساختن اتاق عمل نمی کنند ، بلکه آن را در قسمتی که تقریبا وضعیتی مستقل و مجزا دارد ، بنا می کنند.

اخیرا سعی می شود که اتاق عمل را در طبقات  زیرین ساختمان و مجهز به تهویه بنا شود تا بتوان بیماران را بطور سریع و بدون اشکال به آنجا منتقل کرد. همچنین سعی بر این است که اتاق عمل تا خد امکان به سایر قسمت های بیمارستان  نظیر بخش های مرکز استریل –اتاق بهبودی- بخش های جراحی – بخش های مراقبت های ویژه- آزمایشگاه – رادیولوژی – نزدیک باشد.

معمولا اتاق بهبودی – اتاق گچ گیری – رختکن پزشکان و پرستاران و نیز یک اتاق عمل کوچک که در آن بیماران سرپایی تحت عمل جراحی ساده قرار می گیرند ، در نزدیکی اتاق عمل بنا می گردند.هر کدام از این اتاق ها از طریق درب دوم خود به داخل محدوده اتاق عمل راه می یابند.

تسهیلاتی مثل توالت ، دستشویی و حمام بهتر است متصل به رختکن و در محل خارج از محدوده نیمه تمیز و معمولا برای  10-8  نفر یک توالت ، دستشویی و حمام در نظر گرفته شود.

رفت و آمد در اتاق عمل

در طراحی صحیح اتاق عمل ،رفت و آمد باید یکطرفه و از داخل به خارج در نظر گرفته شود که این امر با ایجاد محدودیت در قسمت های مختلف امکان پذیر است

قسمت های مختلف ساختمان اتاق عمل

رختکن جراحان

رختکن پرستاران

اتاق سوپروایزر یا سرپرستار

اتاق بیماران سرپایی

اتاق پذیرش و انتظار

اتاق بهبودی

اتاق مخصوص استریل و پکینگ

اتاق شستشوی وسایل جراحی

اتاق های نظافت

انبار

اتاق نگهداری وسایل استریل

اتاق بیهوشی

اتاق اسکراب

اتاق گچ گیری

اتاق سیستوسکوپی

اتاق نگه داری وسایل بیهوشی

اتاق کنفرانس/کلاس درس

تعدادی اتاق عمل برای جراحی های عمومی

تعداد اتاق های عمل یک بیمارستان

جهت تعیین تعداد اتاق های عمل مورد نیاز، می توان به فرمول 5 درصد اشاره نمود. طبق این فرمول تعداد اتاق های عمل بایستس برابر 5 درصد کل تعداد تخت های جراحی مجود در واحد بیمارستانی باشد.

اندازه های اتاق عمل

اتاق های عمل نباید بی اندازه بزرگ باشد که وقت زیادی را برای رفت و آمد بگیرند و نه آنقدر کوچک باشند که باعث آلوده شدن وسایل شوند. یک اتاق عمل چند منظوره برای انجام جراحی های اورژانسی  و آندوسکوپی 3×6×6 متر می باشد. اندازه اتاق های عمل بزرگ برای اعمال جراحی قلب یا جراحی های بزرگ که به تجهیزات بیشتری نیاز دارند ، تقریبا 60 متر مربع یا بیشتر 6.5×11 متر مورد نیاز است.

سقف و دیوارهای اتاق عمل

دیوارها و سقف اتاق عمل باید سفت – ضد حریق- ضد آب – بدون درز و بدون انعکاس صدا باشند و به راحتی تمیز و شسته شوند. ارتفاع اتاق عمل از کف تا سقف نباید کمتر از 3 متر باشد. ارتفاع بیشتر(4متر) جهت اتاق های عمل جراحی قلب باز ، اعصاب که وسایل مخصوص به سقف وصل می شوند، در نطر گرفته می شود.

دیوارها باید بدون درز و قابل شستشو باشند . بدون کناره و لبه و طاقچه و یا گوشه باشد تا گرد و خاک جمع نشود و راحت تر تمیز شود.اگر دیوارها از جس موزائیک باشند، ممکن است ترک بخورند. دیوارهایی که توسط مواد وینیلی سفت و محکم پوشانده می شوند ، در عین حالی که مقاوم هستند ، به آسانی تمیز می شوند.

نکته قابل توجه در رنگ های به کار رفته در دیوارهای اتاق عمل ، عدم براق بودن آنهاست. مزیت نیمه مات بودن دیوار اتاق عمل ، جلوگیری از خستگی چشم جرلح و سایر افراد تیم جراحی در نتیجه انعکاس نور بر روی دیوارهاست.سیم کشی برق و لوله کشی ها با نهایت دقت و از داخل دیوار انجام گیرد و هیچ روزنه ای به بیرون نداشته باشد.

کف اتاق عمل

باید غیر قابل جذب و از جنس نسوز و ضد جرقه – بدون سر وصدا- ضربه گیر- قابل شستشوو مقاوم در مقابل مواد شیمیایی باشد و جنس آن طوری باشد که در اثر ریختن مواد یا داروها رنگ ان را به خود نگیردو همچنین فاقد مجرای خروج آب باشد. بیشترین کف پوش ها از جنس وینیل بدون درز هستند. اگر کف اتاق عمل خیلی سفت و یا خیلی نرم باشد ، موجب خستگی پرسنل اتاق عمل می شود .

درب های اتاق عمل

فرم درها و طرز قرار گرفتن آنها باید طوری باشد که اتاق عمل مستقیما به بیرون باز نشود ، بلکه به راهرو یا اتاق دیگری وصل شود درب ها از جنس نسوز و چهارچوب در به اندازه کافی بزرگ باشد.همچنین درب های اتاق عمل باید دارای شیشه و به قدری پهن باشد که یک برانکارد و دو نفر حرکت دهنده اش به راحتی از ان عبور کنند. در اتاق عمل باید از دو طرف باز و بسته شود و موقع استفاده ، ایجاد سر و صدا نکند .

نور و روشنایی اتاق عمل

برای روشنایی اتاق عمل در حالت عادی از چراغ های فلورسنت سفید سقفی استفاده می کنند و در موقع عمل از چراغ های سیالیتیک استفاده می گردد. مسئول بیهوشی باید نور کافی (حداقل200پا- شمع) داشته باشد تا به راحتی بتواند رنگ بیمار را مورد بررسی قرار دهد.

برایبه حداقل رسانیدن خستگی چشم پرسنل جراحی ، باید نسبت شدت نور اتاق های دیگر نسبت به اتاق عمل تقریبا 1 به 3 باشد. اتاق عمل باید دارای برق اضطراری باشد تا به محض قطع شدن برق شهر خود به خود و در عرض 10 تا 20 ثانیه بطور اتوماتیک روشن شود.

سیستم تهویه اتاق عمل

به دلیل اهمیت مسئله تهویه هوا در اتاق عمل به علت وجود میکروارگانیسم ها ، باید سیستمی در اتاق عمل تعبیه شود که هوای کثیف و آلوده اتاق عمل را به بیرون هدایت کرده و هوای تازه را جایگزین نماید.

این سیستمهوای تازه ای که از بیرون وارد اتاق عمل می شود را فیلتره می کند . این فیلترها پس از تصفیه هوا میزان ذرات معلق در هوا را که ابعادی بزرگتر از 0.5 میکرومتر دارند به 1 تا 5 عدد در هر فوت مکعب (30/48 CM  ) کاهش می دهند.در این سیستم هوا از قسمت بالای  دستگاه تصفیه وارد شده و پس از تصفیه از قسمت پایین آن خارج می شود.   

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 30 اردیبهشت1389
 • منابع کارشناسی ارشد سراسری اتاق عمل

  • ساعت: 19:49

  به زودی در  وبلاگ انجمن علمی اتاق عمل

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 30 اردیبهشت1389
 • خطرات سبزپوشان اتاق عمل

  • ساعت: 18:55

  پرسنل پرستاری اطاق عمل ها  بر خلاف دیگر پرسنل پرستاری دارای مشکلات سخت و خطرات عمده و وسیعی در رابطه با شغل خود می باشند در سال های گذشته از عمر مطالبات صنفی توجه خاصی به این قشر نگردیده و چه بسا به فراموشی سپرده شده اند.

   

  بر اساس اطلاعيه بين المللي در خصوص مخاطرات شغلي کادر پرستاری اطاق عمل ها ، مهمترين خطرات كاري براي پرستاران اطاق عمل ارتباط مستقيم و تنگاتنگي با عمل جراحي ، بريدگي، زخم، خراشيدگي ها، سوزش و ناراحتي هاي ناشي از استفاده سرنگها، چاقو و وسايل تيز جراحي ، در معرض قرار گرفتن با گازهاي بيهوشي، داروها و اشعه راديواكتيو ، آسیب رساندن به پوست ، غشاهای مخاطی و سیستم تنفسی بر اثر استفاده از مستمر از مواد ضدعفوني و استريليزاسيون ، سوختگی بر اثر تماس با سطوح داغ و تجهيزات الكتريكي معيوب ، در معرض استرسها و اضطرابها و خستگي ها به خاطر كار شيفتي، كارشبانه و ساير فاكتورهاي رواني و سازماني  ، دچار شدن به مشكلات عضلاني اسكلتي و دردهاي پشت (كمر درد) به خاطر حمل و جابجايي بيماران سنگين وزن، كار  مداوم و در صورتيكه در حالت ايستاده يا قدم زدن باشد مي تواند سبب فرسودگي و مشكلات زانو و ساق شود.

   

  مخاطرات وابسته به شغل کادر پرستاری اطاق عمل ها را می توان به چند دسته تقسیم نمود که عبارتند از :

   

  الف: مخاطرات حادثه اي (سانحه اي): آسيب به انگشتان و پاها بعلت سقوط اشياء ابزار آلات پزشكي و غيره ، سرخوردن، پشت پا خوردن و افتادن در روي سطوح خيس مخصوصاً در طول موقعيتهاي اورژانسي ، سوراخ شدگي و بريدگي ها از طريق اشياء تيز و برنده مخصوصاً با نوك سرسوزن و بريدگي ها با تيغه ها ، سوختگي ها و تاول زدن ها از طريق سطوح داغ اشياء استريل شونده ، شوك الكتريكي از طريق تجهيزات معيوب  يا اتصال به زمين غلط  يا تجهيزات با عايق كاري معيوب ، كمردرد حاد متعاقب پوزيشن بد بدن يا تحمل فشار زياد هنگام حمل و نقل و انتقال بيماران سنگين

   

  ب: مخاطرات فيزيكي: در معرض قرارگيري با اشعه راديواكتيو بواسطه گرفتن X-Ray و منابع راديواكتيو که اکنون در اتاق عمل ها دستگاه های رادیوگرافی سی ارم وجود داشته و پرسنل اطاق عمل ها بدون وجود حفاظ و پوشش و حتی بدون معرفی آنها جهت طی دوره حفاظت در برابر اشعه و دریافت حقوق آن به این وضعیت ادامه می دهند.

   

  ج: مخاطرات شيميايي: در معرض قرارگيري با داروهاي بيهوشي (N2O ، هالوتان، اتيل برومايد، اتيل كلرايد، اتر، متوهگزيل فلوران و غيره) ، حساسيتها، سوزشها، تحريكات و درماتيتهاي پوستي بخاطر استفاده مكرر از صابونها، شوينده ها و مواد ضدعفوني كننده و غيره ، آزردگي چشمها، بيني، گلو بخاطر در معرض قرارگيري با ذرات آئروسلها و ذرات مايع معلق در هوا از مايعات شوينده و پاك كننده  ، مسمويتهاي مزمن بخاطر در معرض قرار گيري طولاني مدت با داروها، مايعات استريليزاسيون (گلوتارالدئيد و غيره) و گازهاي بيهوشي و غيره ، حساسيت با لاتكس بخاطر تماس با دستكشهاي بالاتكس طبيعي و ديگر منابع لاتكس بكار رفته در وسايل پزشكي

   

  د: مخاطرات زيستي: عفونتهاي ناشي از در معرض قرارگيري با خون، مايعات بدن، يا با نمونه هاي بافتي كه شايد بتواند بيماريهايي مثل HIV، هپاتيت B و هپاتيت C را منتقل كند ، خطراتي كه مي تواند يك بيماري نازوكوميال را به فرد منتقل كند مثلاً به خاطر سوراخ شدگي با سرسوزن (مثل: هپاتيت عفوني، سيفليس، مالاريا، سل) ، عواملي كه باعث هرپس كف دست و انگشتان مي گردند، خطراتي كه بصورت خودبخود، بدون علت مشخص ايجاد ميشوند.

   

  ه: مخاطرات ارگونوميك، رواني – اجتماعي و فاكتورهاي سازماني : خستگي، كرفتگي و كمردرد خفيف ناشي از نقل و انتقال بيماران سنگين، كار طولاني مدت در پوزيشن ايستاده - استرسهاي رواني ناشي از احساس مسئوليت سنگين در قبال بيماران ، استرسها و فشارهاي مناسبات و روابط با خانواده و سختي ناشي از شيفت و كار شبانه، اضافه كار و تماس با افراد ناخوش و بيمار مخصوصاً با بيماراني كه از عمل جراحي بهبود نمي يابند، مسائل مربوط و مرتبط با روابط و مناسبات بين فردي با جراحان و ديگر اعضاء تيم جراحي ، در معرض قرار گيري با بيماران ترومايي شديد و وخيم، قربانيان زياد از يك حادثه يا واقعه فاجعه آميز و مصيبت بار و يا برخورد با بيماران شديداً وخيم كه ممكن است دچار سندرم Post – Traumatic stress شوند.

   

  در عرض یک سال گذشته بیش از چند نفر از همکاران اطاق عمل ما قبل از بازنشستگی دچار فوت یا از کار افتادگی شامل مشکلات قلبی ، ریوی ، از دست دادن بینایی و دهها مشکل دیگر گردیدند که این آمار تکان دهنده و نگران کننده در هیچ جایی مورد توجه قرار نگرفته و در جهت رسیدگی به آن تلاشی نگردیده است در صورتیکه مسئولین محترم امر در جهت رسیدگی به این حادثه دیدگان که شرایط سختی را در خصوص درمان و بازگشتن به روال طبیعی زندگی خود طی می نمایند را نیاز بدانند این مرکز حاضر به همکاری در خصوص معرفی و ارائه اطلاعات را دارد.

   

  همچنین بر اساس آمار های موجود در بین پرسنل پرستاری اطاق عمل ها هر کدام دارای تمام یا چند مشکل جسمی و روحی ناشی از کار در اطاق عمل هستند و عدم رعایت استانداردهای حرفه ای و اقدامات پيشگيرانه ، نبود خدمات مشاوره اي براي كاركنان و معظل کمبود نیروی انسانی شاغل در اتاق عمل ها فشار سنگین کار در اتاق عمل ها را برای پرسنل پرستاری آن چند برابر کرده است .

   

  کار و تماس مستقیم پرسنل اطاق عمل ها که با جان و حیات بیماران پیوند خورده است و نقش کلیدی در چرخه درمان بیماران را در بیمارستانها ایفا می نمایند و بخاطر این مساله است که با سختی به کار خود ادامه می دهند تا مبادا جان انسانی به خطر بیفتد ولی این قضیه نباید منجر به به این گردد که نادیده گرفته شده و به فراموشی سپرده شوند چرا که رسیدگی به امور و مشکلات پرسنل پرستاری اطاق عمل سبب می گردد که از بروز مشکلات و خطرات حین عمل برای بیمار و پرسنل پرستاری اطاق عمل جلوگیری بعمل آید .

   

  مهارت ویژه پرسنل پرستاری اطاق عمل ها را در اعمال جراحی ، ارتوپدی ، زنان ، ارولوژی ، گوش و حلق و بینی و حنجره ، توراکس و ..... که اضافه بر مهارت های عمومی و حرفه ای پرستاری آنان را در شناخت و بکارگیری تجهیزات و ابزار گسترده جراحی که شاید از دهها هزار وسیله و دستگاه نیز تجاوز کند از آنها حرفه ای ترین نیروی پرستاری و پرستاری بحران را بوجود آورد که هیچ حقی را بابت مهارت های حرفه ای خود دریافت نمی نمایند و کارانه و دستمزد های آنها همانند دیگر کادر پرستاری است که در صورتیکه دستمزد و پرداخت های کارانه ، ویژه و غیره آنها را متناسب با خدماتشان پرداخت گردد می توان سطح رضایتمندی را در بین آنها بالا برد و انگیزه پرستاری را در میان آنها ارتقا داد.

   

  از دیگر مشکلات این قشر عدم امکان شرکت در کلاس های بازآموزی ، همایش های تخصصی و سمینارها بر اثر اشتغال در اتاق عمل می باشد که باعث گردیده است بیش از نود درصد این پرسنل از امکان شرکت در این قبیل موارد آموزشی باز مانند و مورد دیگر عدم پیگیری طرح ارتقای تحصیلی بهیاران اطاق عمل می باشد که سالهاست در اطاق عمل ها مشغول بوده و تغییر عنوان آنها به کاردان اطاق عمل بعد از یک آزمون علمی می تواند پاداشی باشد به سالها تلاش آنها در نجات جان بیماران .

   

  عدم وجود حق استراحت در بین اعمال جراحی ، عدم وجود سهمیه تغذیه بالاخص شیر بخاطر ایستادن های طولانی و بوجود آمدن مشکلات استخوانی  و هزاران مشکل دیگر که بصورت لاینحل باقی مانده است.

   

  این سبزپوشان که تمام مدت خدمت خود را در محیط بسته ای به نام اطاق عمل سپری می کنند و سخت ترین فشارها را تحمل می کنند اکنون چشم به یاری مسئولین پرستاری و بهداشت و درمان کشور بالاخص مسئولین سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت و درمان  دوخته اند تا عاقبت خود را در فوت و از کارافتادگی ناشی از کار پرستاری خود در اطاق عمل نبینند.

   

   

   

  احمد عامری

  مدیر پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 30 اردیبهشت1389
 • ساخت اندام‌هاي مصنوعي با آجرهاي زيستي!

  • ساعت: 14:5

  پژوهشگران مهندسي بافت موفق به ابداع شيوه اي نوين براي ساخت اندام‌هاي مصنوعي براي جايگزيني بافت‌هاي آسيب ديده شده‌ شدند كه طي آن سلول‌ها داخل مکعب‌هاي پليمري رشد داده شده و سپس اين قطعات همانند قطعات لگو براي ساخت يک اندام يا بخشي از يک اندام به هم متصل مي‌شوند

  ساخت اندام‌هاي مصنوعي

  دكتر علي خادم حسيني و همكارانش در موسسه علوم و فن‌اوري سلامت MIT-Harvard با ابداع اين شيوه جديد بر چالش اساسي در ساخت اندام‌هاي مصنوعي بيولوژيك كه رشد سلول‌ها در ظروفي سه بعدي به جاي ظروف مسطح بوده غلبه كرده‌اند 

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:چهارشنبه 29 اردیبهشت1389
 • انواع سوزن و نخ بخیه جراحی

  • ساعت: 23:58

  سوزن های جراحی :

  انواع سوزن های جراحی :
  دارای نخ و بدون نخ.تیز.کند.راست. نیمه خمیده.خمیده.تاپر
  سوزنهای تیز:
  (راست،نیمه راست کمتر استفاده می شود):پوست،گوارش، اعصاب، حفره دهان، حلق،تاندون،عروق
  سوزن تروکار :
  بسیار قوی.در جراحی زنان و ارتوپدی
  سوزن گرد یا خمیده:

   
  برای داخل حفرات.لایه زیر جلد.چربی.روده.معده.مجاری صفراوی و کبدی.حالب. اپاندیس.اطراف عروق خونریزی دهنده
  انواع سوزن های جراحی :
  1-نیمه خمیده:4/1 خمیده(چشم،میکروسرجری)
  8/3 خمیده(چشم،فاسیا،عضلات،لایه های پوششی،تاندون،عروق،اوروژنیتال)
  2-خمیده:2/1 خمیده(مجاری صفراوی،گوارشی،تنفسی، ادراری تناسلی،حفرات بدن، پوست، چربی زیر جلد)
  8/5 خمیده(قلب وعروق،دهان،بینی،لگن،اوروژنیتال دوخت اولیه)
  ترکیبی (چشم)
  تاپر:عضلات یا بافتهای شکننده.زنان.اورتوپدی.
  فنری-فرانسوی-شکافدار:دارای فنر برای راحتی در نخ کردن ان

   

   

  نخ بخیه

   
  انواع نخ بخیه
  نخ بخیه
  نخ های بخیه غیر قابل جذب
  نخ های بخیه قابل جذب
  انواع نخ:قابل جذب.غیر قابل جذب

   
   نخ بخیه کاتکوت:

  موارد استفاده از نخ بخیه کاتکوت :
  از روده گوسفند یا گاو.جذب سریع 5-3 روز. نامطمئن کردن این نخ.اندازه 3-0/7
  انواع نخ بخیه کاتکوت :
  1-نخ بخیه پلین یا ساده:زرد رنگ با قابلیت جذب بالا.در رگهای خونی.سطحی.صفاق.زیر جلد در پلاستیک
  2-کرومیک:کلاژن اغشته به کروم.جذب با سرعت کمتر(30-14 روز). فاشیا. پریتوئن.لیگاتور محل خونریزی.دیواره بینی.توبکتومی.هیسترکتومی
  پلی ژلاتین( بنفش یا بی رنگ) وپلی ژلیکولیک اسید(سبز یا بی رنگ): با یا بی سوزن.جذب پس از15 تا 60 روز.در زخمهای با احتمال عفونت.مصرف کنندگان کورتون.
  پی –دی- اس،دکزان:بکندی جذب می شود
  نخ های بخیه غیر قابل جذاب :

  انواع نخ های بخیه غیر قابل جذب :
  نخ بخیه کتان و سیلک (عدم استفاده در موارد عفونی) . 
  نخ بخیه سیم استیل(چند رشته ای:لیگامان.تاندون.قلب-تک رشته ای: ارتوپدی. قفسه سینه)
  نایلون.پلی پروفیلین.پلی اتیلن.پلی استر (پلاستیک. پوست.قلب عروق. ارتوپدی): پرولن.نورولون.اتیلون.اتیبوند

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:سه شنبه 28 اردیبهشت1389
 • انواع انسزیون

  • ساعت: 23:57

  انسزیون های شکمی

  انسزیون مدین : محل برش این انسزیون از خط لینا آلبا از زایده ی گزیفویید تا پوبیس می باشد . از این برش در عمل های جراحی پانکراس . و معده مورد استفاده قرار می گیرد . از انواع برش مدین : اگر این برش از زاییده ی گزیفویید تا ناف باشد به آن آپرلیناآلبا می گویند و اگر از ناف تا پوبیس باشد به آن لاور لینا آلبا می گویند .

   

  پارا مدین : برش هایی می باشد که اطراف مدین زده می شود . کاربرد در عمل های جراحی پانکراس . معده و دوازدهه مورد استفاده قرار می گیرد .

   

  انسزیون عرضی :از این انسزیون به علت آسیب به اعصاب عضلات راست شکمی بهتر است کمتر مورد استفاده قرار گیرد .

   

  برش مک بورنی : برشی است که از خار ایلیاک تا ناف در یک سوم خارجی زده می شود و برای عمل های جراحی مانند آپاندکتومی و... مورد استفاده قرار می گیرد .

  برش لانز : از این برش برای عمل های جراحی آپاندکتومی مورد استفاده قرار می گیرد .

   

  انسزیون های قفسه سینه

   

   آنترولترال : از قدام به خارج یا پهلو .

  پوسترو لترال : از خلف به خارج یا پهلو .

  انسزیون خط وسط : از این انسزیون در عمل های قلب مورد استفاده قرار می گیرد . عارضه آن به دلیل برش بر روی استرنوم عفونت می باشد .

  انسزیون های رحم

  فان اشتاین :در این برش پوست و فاسیا به صورت عرضی برش داده می شود و خود عضله رحم به صورت طولی برش داده می شوند . این برش اسکار کم . زیبایی زیاد . بهبودی سریع ولی در این روش خونریزی زیاد می باشد . از این روش بیشتر برای افراد لاغر مورد استفاده قرار می گیرد

   

  مای لارد :در این روش پوست . فاسیا و خود عضله رحم به صورت عرضی زده می شوند . و از لحاظ فواید و عوارض عکس فان اشتایین می باشد .

   

  مید لاین : پوست . فاسیا و عضله رحم به صورت طولی برش داده می شوند . از لحاظ عوارض و فواید این برش عکس فان اشتاین می باشد

   

   

  انسزیون های شکمی

  انسزیون مدین : محل برش این انسزیون از خط لینا آلبا از زایده ی گزیفویید تا پوبیس می باشد . از این برش در عمل های جراحی پانکراس . و معده مورد استفاده قرار می گیرد . از انواع برش مدین : اگر این برش از زاییده ی گزیفویید تا ناف باشد به آن آپرلیناآلبا می گویند و اگر از ناف تا پوبیس باشد به آن لاور لینا آلبا می گویند .

   

  پارا مدین : برش هایی می باشد که اطراف مدین زده می شود . کاربرد در عمل های جراحی پانکراس . معده و دوازدهه مورد استفاده قرار می گیرد .

   

  انسزیون عرضی :از این انسزیون به علت آسیب به اعصاب عضلات راست شکمی بهتر است کمتر مورد استفاده قرار گیرد .

   

  برش مک بورنی : برشی است که از خار ایلیاک تا ناف در یک سوم خارجی زده می شود و برای عمل های جراحی مانند آپاندکتومی و... مورد استفاده قرار می گیرد .

  برش لانز : از این برش برای عمل های جراحی آپاندکتومی مورد استفاده قرار می گیرد .

   

  انسزیون های قفسه سینه

   

   آنترولترال : از قدام به خارج یا پهلو .

  پوسترو لترال : از خلف به خارج یا پهلو .

  انسزیون خط وسط : از این انسزیون در عمل های قلب مورد استفاده قرار می گیرد . عارضه آن به دلیل برش بر روی استرنوم عفونت می باشد .

  انسزیون های رحم

  فان اشتاین :در این برش پوست و فاسیا به صورت عرضی برش داده می شود و خود عضله رحم به صورت طولی برش داده می شوند . این برش اسکار کم . زیبایی زیاد . بهبودی سریع ولی در این روش خونریزی زیاد می باشد . از این روش بیشتر برای افراد لاغر مورد استفاده قرار می گیرد

   

  مای لارد :در این روش پوست . فاسیا و خود عضله رحم به صورت عرضی زده می شوند . و از لحاظ فواید و عوارض عکس فان اشتایین می باشد .

   
  مید لاین : پوست . فاسیا و عضله رحم به صورت طولی برش داده می شوند . از لحاظ عوارض و فواید این برش عکس فان اشتاین می باشد

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:سه شنبه 28 اردیبهشت1389
 • وظایف سیرکولر

  • ساعت: 23:57  وظایف سیرکولیت

   

  وظایف پرستار سیرکولیت یا سیار  :

  در حین عمل اتاق را ترک نکند

  قابل اعتماد اسکراب باشد

  وسایل و بسته ها را بدون الوده کردن لایه داخلی ان باز کند

  به میز تکیه نداده و دست خود را روی ان نبرد

  بسته ها را از نظر سالم بودن و تاریخ مصرف کنترل کند

  کلیه وسایل مورد درخواست اسکراب را در اختیارش بگذارد

  بسته استریل را روی سطح خیس یا مرطوب نگذارد

  بسته خیس را از محیط خارج کند

   بندهای پشت گان اسکرابها را ببندد

  محلول استریل را روی میز در اختیار اسکراب قرار دهد انرا به اطراف نپاشد

  در ابتدای عمل کلیه وسایلی که نیاز به شمارش دارد را با همکاری اسکراب شمارش و ثبت کند

  شمارش وثبت وسایل را قبل بستن محل جراحی تکرار کند

  مجددا در زمان بستن پوست انرا تکرار کند

  در اماده سازی بیمار برای جراحی و پوزیشن دادن وی کمک کند

  از اندامها و بدن بیمار حین عمل مراقبت کند

  صفحه دیاترمی را زیر بیمار گذاشته  و درجه حساسیت مورد نیاز جراح را روی ان تنظیم کند

  ساکشن،چراغ دستی ظروف نگهداری نمونه ها و برگه پاتولوژی امضا شده را اماده کند و نمونه را به ازمایشگاه بفرستد

  هر نوع داروی درخواستی توسط جراح را اماده و مشخصات انرا با اسکراب یا بیهوشی کنترل کند

   قبل و پس از عمل ترالی و گنجه های ذخیره را کنترل کند

  در بستن تورنیکه کمک کند

  ضمن پانسمان پوست با چسب از عدم حساسیت ان اطمینان حاصل کند

  در بلند کردن و بردن بیمار به ریکاوری کمک کند

  در تمام مراحل اتاق عمل را تمیز و مرتب نگهدارد

   

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:سه شنبه 28 اردیبهشت1389
 • چرا پرسنل اتاق عمل لباس سبز يا آبي مي‌پوشند؟

  • ساعت: 23:52

  چرا پرسنل اتاق عمل لباس سبز يا آبي مي‌پوشند؟


  جراحان در قديم لباس سفيد مي‌‌پوشيدند كه رنگ پاكي است.

  اما بر اساس مقاله‌اي كه در يكي از شماره‌هاي نشريه Today’s Surgical Nurse  در سال 1998،در اوائل قرن بيستم يك دكتر مشهور رنگ لباسش را به سبز تغيير داد، چرا كه تصور مي‌كرد اين رنگ براي چشمان جراح راحت‌تر است.

  گرچه مشكل است كه اين نظر را تاييد كرد كه لباس‌هاي سبز به اين دليل رايج شده‌‌اند، اما رنگ سبز ممكن است به خصوص از اين لحاظ مناسب باشد كه به دكترها كمك مي‌كند در اتاق عمل بهتر ببينند، زيرا رنگ متضاد يا مكمل رنگ قرمز به حساب مي‌آيد.

  رنگ سبز به دو دليل به ديد بهتر پزشكان كمك مي‌كند.

   اول اينكه نگاه كردن به رنگ آبي يا سبز مي تواند ديد دكتر از اشياي قرمز از جمله احشاي خون‌آلود را تقويت كند. مغز رنگ‌ها را نسبت به يكديگر تفسير مي‌كند. اگر جراح به چيزي خيره شود، كه به رنگ قرمز يا صورتي باشد، حساسيتش را نسبت به آنها از دست مي‌دهد. در واقع پيام‌هاي مربوط به رنگ قرمز در مغز محو مي‌شود، كه مي‌‌تواند باعث شود پزشك تفاوت‌هاي ظريف رنگ‌ اجزاي بدن را به درستي نبيند.

  نگاه كردن گاه به گاه به چيزي سبزرنگ مي‌تواند چشم‌ها را به تغييرات در رنگ قرمز حساس‌تر كند.

  دوم اينكه چنين تمركز شديد و مداومي بر روي رنگ‌هاي قرمز ممكن است باعث توهمات بينايي سبزرنگ روي سطوح سفيدرنگ شود  كه حواس جراح را پرت مي‌كند. اين شبح‌هاي سبزرنگ در صورتي كه نگاه جراح از بافت‌هاي قرمز بدن به چيزي سفيد رنگ مانند پارچه‌هاي تخت يا لباس سفيد متخصص بيهوشي بيفتد، ممكن است ظاهر شوند.

  يك شبح سبزرنگ از احشاي قرمز بيمار ممكن است روي پس‌زمينه سفيد ظاهر شود. جراح به هر جا كه نگاه كند، اين تصوير پريشان‌كننده مانند نقاط نوراني شناوري كه پس از فلاش زدن دوربين جلوي چشمان شما ظاهر مي‌شود، ديد او را دنبال مي‌كند.after effect illusion

  اين پديده به اين علت رخ مي‌دهد كه نور سفيد حاوي همه رنگ‌هاي رنگين‌كمان از جمله سبز و قرمز است.

   اما از آنجايي كه همانطور كه در بالا گفته شد، ديد جراح حساسيتش را به رنگ قرمز از دست داده است، بنابراين مغز پيام‌هاي دريافتي را به رنگ سبز تفسير مي‌كند.

  اما اگر دكتر به پارچه‌هاي سبز يا آبي به جاي سفيد نگاه كند، اين اشباح سبزرنگ با رنگ سبز مخلوط مي‌شوند، و حواس او را پرت نمي‌كنند.
   

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:سه شنبه 28 اردیبهشت1389
 • پرستار سیار یا سیرکولیت

  • ساعت: 23:47

  پرستار سیار یا سیرکولیت

  وظایف پرستار سیار :

  همکاری بین افراد و پرسنل وابسته.

  کنترل و رعایت استرلیتی.

  حفظ محیط از نظر پاکیزگی،رطوبت، حرارت،نور ،ایمنی،تجهیزات.

  در دسترس گذاشتن وسایل.

  ثبت فعالیتهای خاص طی عمل


  پرستار اسکراب یا دست شسته

  وظایف پرستار اسکراب

  باز کردن ستهای جراحی.

  اماده کردن نخها،لیگاتور،لاپاراسکوپ ...

  همکاری با جراح و دستیار اول.

  تحویل گاز ،درن،سایر وسایل.

  کمک در شمردن وسایل

   برچسب زدن نمونه های بافتها

   

  پرستار دستیار اول

  وظایف :

  دست زدن و گرفتن بافتهای بدن.

  کمک به وضوح بیشتر میدان عمل.

   استفاده از وسایل جراحی.بخیه زدن.توقف خونریزی.

  اداره هر موقعیت اورژانس.

  اگاهی به: اناتومی و فیزیولوژی .مراقبت از بافت .استرلیزاسیون

  متخصص بیهوشی

  پرستار یا تکنسین بیهوشی

  جراح

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:سه شنبه 28 اردیبهشت1389
 • نخ ‌های بخیه

  • ساعت: 13:27

  بخیه معمول‌‌ترین روش بستن یک زخم یا بریدگی است. به کار بردن نخ‌های بخیه برای بستن زخم تنها پس از شستشوی زخم و زدودن اجسام خارجی مفید است و در غیر این‌صورت امكان بروز عفونت وجود دارد.

   

              

                                                      

   

                           

  نخ‌های بخیه را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

   

  1- نخ‌های بخیه قابل جذب (absorbable sutures):

  نخ‌های قابل جذب قسمت عمده‌‌ای از استحکام مکانیکی خود را طی دوره‌ای دو ماهه از دست می‌دهند؛ نکته مهم تفاوت بین كاهش استحکام مکانیکی در طی فرآیند جذب و حذف مواد تخریب شده از بدن است. به این ترتیب که یک نخ ممکن است استحکام خود را در مدت کوتاهی از دست بدهد، اما به ماه‌ها و یا سال‌ها زمان احتیاج داشته باشد تا کاملاً جذب شود.

  2- نخ‌های بخیه غیرقابل جذب (non absorbable sutures):

  نخ‌های غیرقابل جذب قسمت عمده‌ای از استحکام مکانیکی خود را در بیش از دو ماه حفظ می‌‌کنند و باید پس از مدت زمان مشخص شده توسط پزشک، حذف گردند. در غیر این‌صورت به‌عنوان جسم خارجی در بدن باقی می‌مانند.

   

  از نظر شکل فیزیکی می‌توان نخ‌های بخیه را به دو دسته تقسیم کرد:

  1- نخ‌های تک رشته‌ای (monofilament sutures)

   

  2- نخ‌های چند رشته‌ای (multifilament sutures) که خود شامل دو نوع بافته شده (Braided) و پیچیده (Twisted) هستند.


                                                                          

  نخهای تک رشته ای انعطاف‌پذیرتر بوده و نسبت به چند رشته‌ای‌ها راحت‌تر گره می‌خورند. همچنین دقت گره بیشتری داشته و برای جراح امکان انجام روش‌های مختلف گره‌زدن را فراهم می‌کنند. علاوه براین به دلیل داشتن سطوح صاف، اصطکاک کمتری به هنگام عبور از بافت دارند و خطر پارگی بافت را کاهش می‌دهند. این مساله بویژه در جراحی‌های قلب، چشم و اعصاب اهمیت دارد.

   

  نخ‌های بخیه از نظر منبع تهیه به دو دسته مصنوعی و طبیعی تقسیم می‌شوند.

  خصوصیات ایده‌آل برای انتخاب نخ‌های بخیه:

  1- کمترین واکنش بافتی را ایجاد کند؛ نخ بخیه به عنوان یک جسم خارجی می‌تواند منجر به تاخیر در زمان ترمیم زخم شود

  2- دارای استحکام کششی کافی باشد.

  3- محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم نکند.

  4- قابل استریل کردن باشد.

  5- آلرژی‌زا و سرطان‌زا نباشد.

  6- انعطاف پذیر باشد.

   

  با توجه به خصوصیات انعطاف پذیری، زیست سازگاری نسبی و قابلیت تغییر شکل زیاد در پلیمرها، بیشتر نخ‌های بخیه از جنس مواد پلیمری ساخته می‌شوند. از آنجاکه نخ‌های بخیه در محل زخم و برای بستن آن بکار برده می‌شوند و این موجب وارد آمدن تنش‌های کششی در جهت بسته شدن زخم می‌گردد، استحکام کششی نخ‌های بخیه اهمیت زیادی می‌یابد.

   

  انواع مختلف نخ‌های بخیه:

   

  نایلون‌ها (nylons or polyamides)

  نخ‌های نایلونی که عمدتاً از نوع nylon 6 و یا nylon 6,6 ساخته می‌شوند، رایج‌ترین نوع نخ‌های بخیه و از نوع غیرقابل جذب هستند. از نظر استحکام، نایلون را به فولاد پلیمری تشبیه کرده‌اند (استحکام کششی nylon 6,6 در حدود 76 مگاپاسکال و nylon 6 83 مگاپاسکال) و با توجه به اینکه پروتئین‌ها خود نوعی پلی‌آمید هستند، می‌توانند زیست سازگاری مورد نیاز را تا حد مطلوب تامین کنند. نخ‌های نایلونی خنثی بوده و برای بستن عمومی زخم‌ها استفاده می‌شوند. ضمن اینكه بیشترین کاربرد را در بستن زخم‌های درم و اپی‌درم دارند. با توجه به اینکه از نظر ساختار شیمیایی شبیه بافت پوست هستند و با توجه به استحکام کششی بسیار بالای نایلون از آن برای بخیه‌ی تاندون و لیگامنت استفاده می‌شود. متداول‌ترین نوع نخ‌های نایلونی نوع تک‌رشته‌ای آن هستند كه از جمله مزایای آنها نسبت به چندرشته‌ای‌ها خواص زیر دستی راحت‌تر و همچنین کاهش خطر تجمع باکتری بین الیاف نخ‌های چندرشته‌ای است. نخ‌های چند رشته‌ای پلی‌‌آمیدی با نام تجاری ®Surgilon و ®Nurolon  به صورت بافته شده وجود دارند. از جمله معایب نخ‌های نایلونی می‌توان به حساسیت‌زایی آنها اشاره کرد. با توجه به اینکه نخ‌های نایلونی غیرقابل جذب هستند، اگر برای بخیه کردن بافت داخلی (مثل ماهیچه) استفاده شوند ، همچنین گاهی برای tendon ، چون امکان خارج شدن و نیز جذب آنها وجود ندارد، باقی ماندن آنها در بدن به عنوان یک جسم خارجی، می‌تواند التهاب و واکنش‌های بافتی ایجاد کرده و در نهایت منجر به حساسیت‌زایی شود. این امر که ناشی از هجوم سلول‌های ایمنی است، زمان مرحله اول ترمیم زخم را که مرحله‌ی هجوم سلول‌های سیستم ایمنی است، طولانی‌تر کرده و زخم دیرتر به مرحله       ترمیم و ایجاد فیبروبلاست، می‌رسد و با تأخیر ترمیم می‌گردد. از نایلون‌ها همچنین برای بستن زخم قرنیه در جراحی عدسی‌های داخل چشمی (IOL) استفاده می‌شود.

   

  vicryl® : می‌توان در بخیه‌ی بافت‌هایی مثل تاندون و لیگامنت از vicryl® که از جنس poly L-lacticacid (PLLA) /polyglycolicacid(PGA) و قابل جذب است و طبق نظر پزشکان استحکام موردنیاز را تامین می‌کند، استفاده کرد. این نوع نخ بخیه طی 60 تا 90 روز جذب می شود. مشکل این نوع نخ بخیه braided multifilament بودن آن است ؛ همچنین تجزیه ی vicryl منجر به رهایش منومرهای اسیدی در محل زخم و کاهش PH زخم می شود.

   

  prolene® : از جنس polypropylene و غیرقابل جذب و خنثی است. از نوع نخهای تک رشته ای است و برای بخیه کردن بافت چشم ، عروق و تاندون از آن استفاده می شود.

   

  chromic Gut® : قابل جذب ، از جنس protein و در بافت هایی که دیرتر ترمیم می یابند ، استفاده می شود ؛ استحکام کافی برای استفاده در بافت عضلانی را ندارد.

   

   silk®: از جنس protein و به صورت braided است ؛ غیرقابل جذب است ،

        handlingعالی دارد و برای جراحی قلبی- عروقی ترجیح داده می شود. مشکل این 

       نوع نخ تجمع میکروارگانیسم ها در بین الیاف است.

   

  stainless steel : نخ بخیه از جنس فولاد ضد زنگ که غیرقابل جذب است و برای رفع آن از پوست احتیاج به ابزار خاصی دارد. به صورت monofilament و twisted multifilament وجود دارد.

                                    

  با توجه به مواردی که در مورد بیماران مشاهده کردم ، برای بعضی از بیماران محل زخم و ظاهر زخم ا لتیام یافته بیش از بیماری اصلی اهمیت دارد ؛ بنابراین انتخاب نخهای بخیه باید متناسب با نوع زخم و محل آن ، و شرایط بیمار صورت گیرد. هر نخ بخیه ای برای هر کاربردی مناسب نیست و باید با سنجیدن شرایط بهترین نخ را برگزید.

   

  استفاده ازنخهای تک رشته ای به طور گسترده به دلیل پارگی کمتر بافت و توانایی کمتر در پناه دادن باکتری ها و handling بهتر رو به افزایش است.

  در مجموع بازار نخهای بخیه استفاده از نخهای تک رشته ای را با رشد %15نشان

  می دهد. در حال حاضر %13 مواد طبیعی ، %41 سنتزی غیرقابل جذب و %42 سنتزی قابل جذب استفاده می شود.

   

  امروزه استفاده از نخهای بخیه رهاکننده ی دارو در محل زخم که رهاکننده ی داروهای ضدالتهاب و آنتی باکتریایی در محل زخم هستند ، که می تواند راه حلی برای کاهش شدید خطر عفونت یا التهاب باشند و موجب تسریع فرآیند التیام شوند. Vicryl plus® اولین نخ آنتی باکتریایی است که در اندازه ی 2-2 ساخته شده و توانسته است تاییدیه ی FDA را نیز کسب کند. به نظر من می توان داروهای قلیایی را نیز دز صورتی که با داروهای ضدالتهاب منافات نداشته باشند ، به منظور جلوگیری از کاهش PH در محل زخم استفاده کرد.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:سه شنبه 28 اردیبهشت1389
 • آرتروسکوپ

  • ساعت: 17:39

  آرتروسکوپ  استفاده از تجهیزات فیبر نوری و دوربین اندوسکوپی باعث ایجاد تحولی بزرگ در جراحی مفاصل مختلف شده است. آرتروسکوپ به‌عنوان وسیله‌ای برای تشخیص و درمان بیماری‌ها و اختلالات داخل مفصلی باعث بهبود عملکرد بیماران پس از جراحی و کاهش آسیب مفصلی به‌دنبال جراحی می‌شود.
  پیش از ابداع روش‌های اندوسکوپی مفصل (آرتروسکوپی) تمام جراحی‌های مفاصل به روش باز انجام می‌شد که در خیلی از موارد به آسیب سطح مفصلی و محدودیت پس از عمل می‌انجامید. آرتروسکوپ رویکرد جراحان ارتوپدی را نسبت به تشخیص و درمان بیماری‌های مفصلی تغییر داده است، ولی البته به این نکته باید تاکید کرد که این روش در تشخیص بیماری‌ها جانشین مهارت‌های بالینی نیست

  آرتروسکوپ

  آرتروسکوپ فیبر نوری شامل سیستم Rod lens است که توسط چند فیبر شیشه‌ای محصور شده است. چند ویژگی خصوصیات نوری آرتروسکوپ را مشخص می‌کند. مهم‌ترین آن‌ها قطر، زاویه‌ی لنز و وسعت دید است.
  زاویه‌ی لنز میزان زاویه‌ی بین محور لوله‌ی دوربین و خط عمود به سطح لنز است. این زاویه از ۱۲۰ تا صفر متغیر است. آرتروسکوپ‌های ۲۵ و ۳۰ درجه‌ رایج‌ترین انواع‌ قابل استفاده‌اند.
  منظور از میدان دید، زاویه‌ی قابل دیدن با استفاده از آرتروسکوپ است که از ۱۱۵ تا ۶۵ درجه متغیر است.
  قطر دوربین انواع آرتروسکوپ از ۱/۷ تا ۷ میلی‌متر قابل تغییر است. آرتروسکوپ‌های با قطر کوچک و منعطف برای استفاده در مفاصل کوچک طراحی شده است.
  دستگاه آرتروسکوپی مجهز به یک دوربین تلویزیونی است که امکان دیدن تصاویر را در صفحه‌ی مانیتور فراهم می‌کند.
  ست آرتروسکوپی شامل یک سری وسایل برای انجام اعمال جراحی است که قیچی مخصوص، پروب، فورسپس، چاقوی آرتروسکوپی و وسایل جراحی الکتریکی از این جمله‌اند.
  در جراحی به‌وسیله‌ی آرتروسکوپ مفصل به‌وسیله‌ی مایعی مانند سرم نرمال سالین متسع می‌شود تا رویت فضاهای داخل مفصل امکان‌پذیر شود. استفاده از مایع امکان شستشوی داخل مفصل را فراهم می‌کند.

  تصویر ۱٫ دستگاه آرتروسکوپ بیمارستان رسول اکرم رشت

  مزایای جراحی آرتروسکوپیک

  مزایای جراحی آرتروسکوپیک نسبت به جراحی باز در موارد دارای اندیکاسیون بسیار زیاد است. کاهش دوره‌ی نقاهت، برش کوچک‌تر، کاهش واکنش التهابی، امکان انجام اقدامات تشخیصی، کاهش هزینه‌ی عمل جراحی و کاهش عوارض جراحی از جمله مزایای این روش جراحی است.

  مشکلات جراحی آرتروسکوپیک

  جراحی در یک فضای محدود توسط وسایل بسیار ظریف و با امکان مانور اندک برای هر جراحی مناسب نیست. امکان آسیب زدن به سطح مفصلی وجود دارد. از سوی دیگر، تجهیزات مورد نیاز برای این جراحی نیز بسیار گران است.

  تصویر ۲٫ تجهیزات جراحی آرتروسکوپی


  موارد استفاده از جراحی آرتروسکوپیک

  آرتروسکوپی در بسیاری از مشکلات مربوط به مفاصل کاربرد دارد. آرتروسکوپی تشخیصی برای بررسی پیش از عمل و تایید تشخیص بالینی به‌کار می‌رود و امروزه امکان جراحی آرتروسکوپیک روی تمام مفاصل بدن وجود دارد.
  در مفصل زانو می‌توان از آرتروسکوپی برای تشخیص پاتولوژی‌های داخل مفصلی مانند بیماری‌های سینوویوم، پارگی رباط صلیبی قدامی و خلفی، پارگی منیسک، آسیب‌های سطح مفصلی و … استفاده کرد. در حال حاضر بیشترین کاربرد آرتروسکوپی در مفصل زانوست. از آرتروسکوپی می‌توان برای تایید یافته‌های بالینی و حتی بررسی صحت روش‌های پیچیده‌ی تشخیصی مانند MRI استفاده کرد. جراحی‌های پیچیده‌ی مفصلی مانند بازسازی رباط صلیبی قدامی و خلفی، خارج کردن اجسام آزاد، ترمیم آسیب‌دیدگی‌های غضروف سطح مفصلی، دبریدمان مفصلی برای آرتروز و سینووکتومی برای آرتریت‌های التهابی از جمله موارد کاربرد درمانی آرتروسکوپی هستند.
  در مفصل شانه ترمیم آسیب‌های لبروم، اصلاح ناپایداری‌های شانه، ترمیم پارگی‌های عضلات اطراف مفصل شانه و اقدامات درمانی دیگر قابل انجام است.
  امروزه از آرتروسکوپی برای درمان آسیب‌های مختلف در مفاصل ران، مچ پا و مچ دست استفاده می‌شود. به‌وسیله‌ی آرتروسکوپی و وسایل ظریف، امروزه آزاد کردن کانال کارپ در سندرم کارپال تونل نیز امکان‌پذیر است.
  جراحی‌های آرتروسکوپیک تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی منطقه‌ای انجام می‌شود.
  موارد منع جراحی آرتروسکوپیک
  موارد منع جراحی آرتروسکوپی معدود است. آرتروسکوپی نباید پیش از معاینه‌ی دقیق بالینی و روش‌های تشخیصی غیرتهاجمی‌تر انجام شود. این روش همچنین در مواردی که به‌علت انتقال عفونت‌های سطحی خطر عفونت مفصلی وجود دارد امکان‌پذیر نیست.
  خشکی کامل یا شدید مفصلی از موارد منع نسبی آرتروسکوپی است و آسیب‌های اطراف مفصل که باعث نشت مایع از داخل مفصل می‌شوند نیز مانعی برای جراحی آرتروسکوپیک‌اند.


  تصویر ۳٫ وضعیت قرارگیری بیمار حین آرتروسکوپی


  عوارض جراحی آرتروسکوپیک

  عوارض جراحی با آرتروسکوپ معمولاً اندک و خفیف است. برای جلوگیری از عوارض ناخواسته، باید به جزییات توجه کرد. از جمله عوارض جراحی آرتروسکوپیک می‌توان از عفونت، همارتروز، شکستن تجهیزات، ترومبو امبولی، دیستروفی سمپاتیک و آسیب به عناصر داخل مفصلی نام برد. از این میان آسیب اجزای داخل مفصل مانند منیسک‌ها یا غضروف سطح مفصلی شایع‌ترین موارد است. احتمال آسیب به عناصر اطراف مفصل مانند عروق و اعصاب نیز وجود دارد.
  علی‌رغم امکان بروز هر کدام از عوارض نامبرده، آرتروسکوپی باعث تحول در جراحی ارتوپدی و کاهش دوره‌ی نقاهت بیماران و امکان دسترسی به نقاط دور از دسترس مفاصل شده است

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:دوشنبه 27 اردیبهشت1389
 • آرتروسکوپ......

  • ساعت: 17:37

  آرتروسکوپ آندوسکوپهایی طراحی شده برای عبور دادن سوزنی (precutaneous) به درون یک مفصل (مچ، آرنج یا زانو) برای معاینه چشمی، نمونه برداری یا درمان آسیبهای مفصل بندی مخصوصاً در زمان فرایندهای جراحی. آرتروسکوپها معمولاً شامل یک پوشش خارجی سخت، سیستم نوردهی و کانال کاری برای کتترها و ابزار عملیاتی می باشند. اغلب آرتروسکوپها شامل یک دوربین تلویزیونی بر روی نوک انتهایی خود می شوند که نوعاً به شکل یک میکروچیپ CCD می باشد. تصویر بصورت الکترونیکی از طریق سیمهای آندوسکوپ برای پردازش خارجی، نمایش و ضبط تصاویر ویدئویی ارسال می شود. یور تروسکوپ آندوسکوپهایی طراحی شده برای عبور دادن مستقیم از مجرای ادراری برای معاینه چشمی، نمونه برداری، برداشت یا شکستن سنگها و درمان آسیبهای حالب. معمولاً شامل یک پوشش خارجی، سیستم نوردهی و کانال کاری برای کتترها و ابزار عملیاتی می باشند. این آندوسکوپها ممکن است سخت یا انعطاف پذیر باشند. نفروسکوپ آندوسکوپهایی طراحی شده برای عبور دادن مستقیم از مجرای ادراری برای معاینه چشمی، نمونه برداری، برداشت یا شکستن سنگها و درمان آسیبهای حالب. نفروسکوپها معمولاً شامل یک پوشش خارجی، سیستم نوردهی و کانال کاری برای کتترها و ابزار عملیاتی می باشند. این آندوسکوپها ممکن است سخت یا انعطاف پذیر باشند. آندوسکوپ هایی طراحی شده برای عبور دادن مستقیم از کانال مقعدی در انتهای مسیر گوارشی برای معینه چشمی, نمونه برداری و درمان آسیب های داخلی مقعد. پروکتوسکوپ ها معمولاً شامل پوشش خارجی سخت, سیستم نوردهی و کانال کاری برای کتترها و ابزار عملیاتی می باشد پروکتوسکوپ آندوسکوپ هایی طراحی شده برای عبور دادن مستقیم از کانال مقعدی در انتهای مسیر گوارشی برای معینه چشمی, نمونه برداری و درمان آسیب های داخلی مقعد. پروکتوسکوپ ها معمولاً شامل پوشش خارجی سخت, سیستم نوردهی و کانال کاری برای کتترها و ابزار عملیاتی می باشد دمنده لاپاروسکوپی (انسفیلاتور) وسیله ای برای دمیدن گاز دی اکسید کرین به فضای داخلی شکم تحت یک فشار تنظیم شده است. این دستگاه شامل واحد تحویل گاز، تنظیم کننده فشار، حسگر فلو، مبدل فشار، گیج یا صفحه نمایش، شیر فشار اطمینان و هشدار دهنده می باشد. استفاده از تجهیزات فیبر نوری و دوربین اندوسکوپی باعث ایجاد تحولی بزرگ در جراحی مفاصل مختلف شده است. آرتروسکوپ به‌عنوان وسیله‌ای برای تشخیص و درمان بیماری‌ها و اختلالات داخل مفصلی باعث بهبود عملکرد بیماران پس از جراحی و کاهش آسیب مفصلی به‌دنبال جراحی می‌شود. پیش از ابداع روش‌های اندوسکوپی مفصل (آرتروسکوپی) تمام جراحی‌های مفاصل به روش باز انجام می‌شد که در خیلی از موارد به آسیب سطح مفصلی و محدودیت پس از عمل می‌انجامید. آرتروسکوپ رویکرد جراحان ارتوپدی را نسبت به تشخیص و درمان بیماری‌های مفصلی تغییر داده است، ولی البته به این نکته باید تاکید کرد که این روش در تشخیص بیماری‌ها جانشین مهارت‌های بالینی نیست. آرتروسکوپ آرتروسکوپ فیبر نوری شامل سیستم Rod lens است که توسط چند فیبر شیشه‌ای محصور شده است. چند ویژگی خصوصیات نوری آرتروسکوپ را مشخص می‌کند. مهم‌ترین آن‌ها قطر، زاویه‌ی لنز و وسعت دید است. زاویه‌ی لنز میزان زاویه‌ی بین محور لوله‌ی دوربین و خط عمود به سطح لنز است. این زاویه از ۱۲۰ تا صفر متغیر است. آرتروسکوپ‌های ۲۵ و ۳۰ درجه‌ رایج‌ترین انواع‌ قابل استفاده‌اند. منظور از میدان دید، زاویه‌ی قابل دیدن با استفاده از آرتروسکوپ است که از ۱۱۵ تا ۶۵ درجه متغیر است. قطر دوربین انواع آرتروسکوپ از ۱/۷ تا ۷ میلی‌متر قابل تغییر است. آرتروسکوپ‌های با قطر کوچک و منعطف برای استفاده در مفاصل کوچک طراحی شده است. دستگاه آرتروسکوپی مجهز به یک دوربین تلویزیونی است که امکان دیدن تصاویر را در صفحه‌ی مانیتور فراهم می‌کند. ست آرتروسکوپی شامل یک سری وسایل برای انجام اعمال جراحی است که قیچی مخصوص، پروب، فورسپس، چاقوی آرتروسکوپی و وسایل جراحی الکتریکی از این جمله‌اند. در جراحی به‌وسیله‌ی آرتروسکوپ مفصل به‌وسیله‌ی مایعی مانند سرم نرمال سالین متسع می‌شود تا رویت فضاهای داخل مفصل امکان‌پذیر شود. استفاده از مایع امکان شستشوی داخل مفصل را فراهم می‌کند. مزایای جراحی آرتروسکوپیک مزایای جراحی آرتروسکوپیک نسبت به جراحی باز در موارد دارای اندیکاسیون بسیار زیاد است. کاهش دوره‌ی نقاهت، برش کوچک‌تر، کاهش واکنش التهابی، امکان انجام اقدامات تشخیصی، کاهش هزینه‌ی عمل جراحی و کاهش عوارض جراحی از جمله مزایای این روش جراحی است. مشکلات جراحی آرتروسکوپیک جراحی در یک فضای محدود توسط وسایل بسیار ظریف و با امکان مانور اندک برای هر جراحی مناسب نیست. امکان آسیب زدن به سطح مفصلی وجود دارد. از سوی دیگر، تجهیزات مورد نیاز برای این جراحی نیز بسیار گران است. موارد استفاده از جراحی آرتروسکوپیک آرتروسکوپی در بسیاری از مشکلات مربوط به مفاصل کاربرد دارد. آرتروسکوپی تشخیصی برای بررسی پیش از عمل و تایید تشخیص بالینی به‌کار می‌رود و امروزه امکان جراحی آرتروسکوپیک روی تمام مفاصل بدن وجود دارد. در مفصل زانو می‌توان از آرتروسکوپی برای تشخیص پاتولوژی‌های داخل مفصلی مانند بیماری‌های سینوویوم، پارگی رباط صلیبی قدامی و خلفی، پارگی منیسک، آسیب‌های سطح مفصلی و … استفاده کرد. در حال حاضر بیشترین کاربرد آرتروسکوپی در مفصل زانوست. از آرتروسکوپی می‌توان برای تایید یافته‌های بالینی و حتی بررسی صحت روش‌های پیچیده‌ی تشخیصی مانند MRI استفاده کرد. جراحی‌های پیچیده‌ی مفصلی مانند بازسازی رباط صلیبی قدامی و خلفی، خارج کردن اجسام آزاد، ترمیم آسیب‌دیدگی‌های غضروف سطح مفصلی، دبریدمان مفصلی برای آرتروز و سینووکتومی برای آرتریت‌های التهابی از جمله موارد کاربرد درمانی آرتروسکوپی هستند. در مفصل شانه ترمیم آسیب‌های لبروم، اصلاح ناپایداری‌های شانه، ترمیم پارگی‌های عضلات اطراف مفصل شانه و اقدامات درمانی دیگر قابل انجام است. امروزه از آرتروسکوپی برای درمان آسیب‌های مختلف در مفاصل ران، مچ پا و مچ دست استفاده می‌شود. به‌وسیله‌ی آرتروسکوپی و وسایل ظریف، امروزه آزاد کردن کانال کارپ در سندرم کارپال تونل نیز امکان‌پذیر است. جراحی‌های آرتروسکوپیک تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی منطقه‌ای انجام می‌شود. موارد منع جراحی آرتروسکوپیک موارد منع جراحی آرتروسکوپی معدود است. آرتروسکوپی نباید پیش از معاینه‌ی دقیق بالینی و روش‌های تشخیصی غیرتهاجمی‌تر انجام شود. این روش همچنین در مواردی که به‌علت انتقال عفونت‌های سطحی خطر عفونت مفصلی وجود دارد امکان‌پذیر نیست. خشکی کامل یا شدید مفصلی از موارد منع نسبی آرتروسکوپی است و آسیب‌های اطراف مفصل که باعث نشت مایع از داخل مفصل می‌شوند نیز مانعی برای جراحی آرتروسکوپیک‌اند عوارض جراحی آرتروسکوپیک عوارض جراحی با آرتروسکوپ معمولاً اندک و خفیف است. برای جلوگیری از عوارض ناخواسته، باید به جزییات توجه کرد. از جمله عوارض جراحی آرتروسکوپیک می‌توان از عفونت، همارتروز، شکستن تجهیزات، ترومبو امبولی، دیستروفی سمپاتیک و آسیب به عناصر داخل مفصلی نام برد. از این میان آسیب اجزای داخل مفصل مانند منیسک‌ها یا غضروف سطح مفصلی شایع‌ترین موارد است. احتمال آسیب به عناصر اطراف مفصل مانند عروق و اعصاب نیز وجود دارد. علی‌رغم امکان بروز هر کدام از عوارض نامبرده، آرتروسکوپی باعث تحول در جراحی ارتوپدی و کاهش دوره‌ی نقاهت بیماران و امکان دسترسی به نقاط دور از دسترس مفاصل شده است.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:دوشنبه 27 اردیبهشت1389
 • جمع‌آوري نمونه خون وريدي

  • ساعت: 13:16

  دستورالعمل جمع‌آوري نمونه خون وريدي بيماران سرپايي

   حتي در صورت انجام صحيح و با دقت روش‌هاي تجزيه‌اي (analytic) ، متغيرهايي نتايج آزمايش‌ها را تحت تأثير قرار مي‌دهند . شناسايي اين متغيرها و بدنبال آن استاندارد نمودن روش‌هاي آزمايشگاهي جهت تفسير صحيح و استفاده بهينه از داده‌هاي آزمايشگاهي ضروري مي‌باشد .

  بيشترين خطاهاي آزمايشگاهي مي‌تواند وابسته به عوامل غير تجزيه‌ايي نظير جمع‌آوري نمونه ، جابجايي و نقل و انتقال آن باشد . عوامل غيربيولوژيك نظير شناسايي نادرست بيمار و عوامل بيولوژيك نظير وضعيت بيمار در طي نمونه‌گيري ، زمان نمونه‌گيري ، همه اين عوامل سبب بروز خطاهاي آزمايشگاهي مي‌گردند . عوامل فيزيولوژيك نيز مي‌تواند نتايج را تحت تأثير قرار دهند كه شامل : سن ، فعاليت ، در بستر بودن ، نوع غذاي مصرفي ، مصرف الكل ، سيكل ماهيانه ، چاقي ، داروهاي ضدبارداري خوراكي ، وضعيت قرارگيري بيمار ، حاملگي ، نژاد ، جنس ، سيگاركشيدن و زمان نمونه‌گيري مي‌باشند .

   تمام پديده‌هاي بيولوژيك داراي نظم مي‌باشند ، نمونه آن ريتم دوره اي ( تغييرات غلظت مواد در طي 24 ساعت) است كه نيز مي‌تواند در نتايج آزمايش تأثيرگذار باشد .

   نمونه‌گيري بايد در يك محل مجزا ، تميز و ساكت صورت گيرد . اين اتاق بايد مجهز به محل شستشو دست باشد در صورت عدم دسترسي به آب ، بايد محلول‌هاي تميزكننده دست‌ها موجود باشد .

  تجهيزات لازم جهت اتاق نمونه‌برداري 

  1-    صندلي نمونه‌برداري : بايد داراي دسته قابل تنظيم باشد بطوري كه بيمار بتواند در راحت‌ترين وضعيت جهت نمونه‌گيري روي صندلي بنشيند . همچنين بايد داراي حفاظ ايمني جهت جلوگيري از افتادن بيمار باشد.

  2-     تخت معاينه

  3- سيني جمع‌آوري نمونه

  4- دستكش : مي‌تواند از نوع لاتكس ، وينيل يانيتريل باشد . در صورت حساسيت نسبت به دستكش لاتكس ، مي‌تواند از نوع نيتريل ، پولي اتيلن يا انواع ديگر و آنهايي كه فاقد پودر هستند استفاده نمود . همچنين مي‌توان از دستكش نخي در زير دستكش لاتكس يا پلاستيكي استفاده نمود.

   *دستکش در صورت آلودگی و يا در فواصل نمونه گيری ها بايد تعويض گردد.

  5- سوزن (19 – 23G)

  6- سرنگ يا نگه‌دارنده مخصوص (holder) جهت استفاده از لوله‌هاي خلاء (evacuated tube)

  7- لانست يكبار مصرف

  8- انواع لوله‌هاي و ظروف در پيچ‌دار يا لوله‌هاي خلاء

  9- بازوبند (tourniquet)

            _ نوع يكبار مصرف ترجيحاً غيرلاتكس

            _ دستگاه فشارخون ، در صورت استفاده بايد روي فشار mmHg40 تنظيم گردد .

            _ نوارهاي پلاستيكي استاندارد با گيره يا قلاب قابل تغيير

            (در صورت آلودگي بازوبند با خون يا مايعات بدن بايد دور انداخته شود)

  10- يخچال يا يخ بايد در دسترس باشد

  11- ضدعفوني كننده‌ها :

            _ ايزوپروپيل الكل يا اتيل الكل 70%

            _ محلول povidone – iodine %10-1 يا كلر هگلزيدين گلوكونات جهت كشت خون

  12- گاز پارچه‌ايي در ابعاد cm 5×5 يا cm 5/7×5/7  ، استفاده از پنبه پيشنهاد نمي‌گردد . جهت پانسمان باند و گاز نيز  بايد در دسترس باشد .

  13- وسيله دفع سرسوزنهاي آلوده (Puncture Resistant Disposal container)

  14- وسيله گرم كننده موضع نمونه‌گيري جهت افزايش جريان خون (Warming device)

  15- فهرست انواع آزمايش‌ها و درج مقدار خون لازم براي هر آزمايش و نوع لوله مورد استفاده

  مراحل نمونه‌گيري

  خون‌گيري صحيح نياز به دانش و مهارت توأم دارد . جهت جمع‌آوري نمونه‌ خون وريدي خون‌گير كار آزموده بايد مراحل زير را پي‌گيري نمايد .

  1- انطباق مشخصات برگه درخواست آزمايش با مشخصات بيمار

     - بيمار سرپايي: اين امر بايد با سوال و جواب از بيمار صورت گيرد.

     - بيمار بستري: نمونه گير نبايد فقط به برچسب بالاي تخت يا يادداشت كنار تخت وي اكتفا كند ، در صورت هوشياري اين انطباق با كمك او ودر صورت عدم هوشياري بيمار اين امر با كمك همراه بيمار يا پرستار بايد صورت پذيرد.

  2- اطمينان ازرعايت رژيم غذايي پيش از نمونه گيري

  بعضي از آزمايش‌ها نياز به ناشتا بودن و حذف بعضي مواد از رژيم غذايي قبل از خون‌گيري دارند . محدوديت غذايي و زماني براساس نوع آزمايش متفاوت مي‌باشد و اين محدوديتها جهت حصول نتايج صحيح آزمايش ضروري مي‌باشد .

  3- براساس نوع آزمايش ، سرنگ و سرسوزن مناسب يا لوله خلاء انتخاب شود .

  در صورت استفاده از سرنگ بايد براساس نوع وريد انتخابي ، محل وريد و حجم خون مورد نياز سرسوزن مناسب انتخاب شود و نوك آن از نظر بازبودن سوراخ ورود خون در ابتدا بازبيني شود . هم‌چنين پيستون سرنگ نيز از جهت سهولت حركت كنترل گردد .

  * بطور كلي توصيه مي گردد بدليل رعايت اصول ايمني از سرنگ و سرسوزن استفاده نشود و لوله‌هاي خلاء جايگزين آن گردد .

  4- براساس نوع آزمايش لوله مناسب از نظر اندازه و نوع ماده ضدانعقاد انتخاب گردد

  5- نمونه‌گير بايد از دستكش استفاده نمايد

  6- بيمار بر روي صندلي نمونه‌گير نشسته و با مشت‌كردن (به منظور برجسته شدن و ريدها) دست خود را بصورت كشيده روي دسته صندلي نمونه‌برداري قرار مي‌دهد به گونه‌ايي كه بازو تا مچ دست در يك خط مستقيم قرار گيرند . بايد توجه داشت كه بيمار نبايد مشت خود را باز و بسته نمايد زيرا باعث تغيير بعضي مواد در خون مي‌شود .

  در صورت استفاده از تخت ، بيمار بايد به پشت خوابيده ، در صورت نياز بالشتي زير بازوئي كه نمونه از آن گرفته خواهد شد قرار مي دهيم . بيمار دست خود را كشيده بطوري كه از شانه تا مچ در يك خط مستقيم قرار گيرد.

   *در هنگام نمونه‌گيري بيمار نبايد غذا ، مايعات ، آدامس يا ترمومتر ( دماسنج ) در دهان خود داشته باشد .

  7- به منظور افزايش پرشدن وريد از خون و برجسته شدن رگ مورد نظر ، جهت تسهيل ورود خون بداخل سرنگ يا لوله‌هاي خلاء از بازوبند يا تورنيكه استفاده مي‌شود . بازوبند بايد 10-5/7 سانتي‌متر بالاي ناحيه نمونه‌گيري بسته شود و نبايد بيش از يك دقيقه بر روي بازوي بيمار بسته بماند . در غير اين صورت توقف موضعي به همراه تغليظ خون و بدنبال آن هماتوم ناشي از انتشار خون بداخل بافت ايجاد مي‌گردد كه مي‌تواند سبب افزايش كاذب تمام تركيبات پيوند شده با پروتئين و هماتوكريت گردد. در صورتي كه بيمار مشكل پوستي داشته باشد بازوبند بايد بر روي لباس بيمار يا گاز بسته شود بطوري كه پوست او مورد فشار قرار نگيرد. در مواردي كه وريدهاي سطحي كاملاً مشخص نباشند مي‌توان با ماساژ دادن از مچ تا آرنج بيمار و يا به كمك وسيله گرم كننده موضع نمونه گيري باعث اتساع وريدها گرديد .

  در صورت استفاده از دستگاه فشارخون ، بايد درجه آن روي 40 ميليمتر جيوه تنظيم گردد .

  در صورت عدم موفقيت در بار اول توصيه مي گردد تورنيکه باز شده وپس از 3 دقيقه مجدداً بر روی بازوی بيمار بسته شود.

  8- انتخاب وريد مناسب

  اغلب موارد از وريدهاي median cubital و Cephalic نمونه‌گيري صورت مي‌گيرد .

  البته وريدهاي پشت دست نيز قابل قبول مي‌باشند ولي وريدهاي سطح داخلي مچ نبايد مورد استفاده قرار گيرند (شكل 1)

   وريد median cubital بدليل سطحي بودن ، درد كمتر و بهتر ثابت شدن ،  در هنگام ورود سوزن و احتمال كمتر آسيب رسيدن به عصب ( در صورت قرارگيري نادرست سوزن در رگ ) ارجحيت دارد . بدليل نزديكي وريد بازيليك به شريان براكيال و عصب مدين ، فقط در صورت عدم دسترسي به ساير وريدها بايد مورد استفاده قرار گيرد .

  وريدهاي نواحي ديگر نظير قوزك پا يا اندام تحتاني ، بدون اجازه پزشك نبايد مورد استفاده قرار گيرد ( بدليل احتمال ايجاد عوارضي نظير فلبيت ، تروميوز ، نكروز بافت ... )

  اگر در طي خون‌گيري مشكوك به نمونه‌گيري شرياني شديم ( بدليل عبور شريان بر اكيال از ناحيه antecubital ) بايد براي حداقل 5 دقيقه و تا بند آمدن خون ريزي روي موضع فشار مستقيم وارد گردد . و سريعاً به پزشك و پرستار مسئول اطلاع داده شود .

  در نهايت نمونه‌گير بايد با انتخاب مناسب‌ترين وريد ، باعث راحتي بيمار گرديده و كمترين خطر آسيب رساندن به اعصاب و شريان ناحيه خون‌گيري را فراهم سازد .

   *موارد زير بايد در انتخاب وريد مناسب در نظر گرفته شود :

  ¤ نواحي سوخته التيام يافته نبايد انتخاب شوند .

  ¤ ماستكتومي : قبل از خونگيري از دستي كه در طرف ناحيه‌ايي كه ماستكتومي ‌شده است حتماً بايد با پزشك مشورت گردد ( بدليل خطر مشكلات ناشي از لنفواستاز )

  ¤ هماتوم : از ناحيه هماتوم ( بدليل ايجاد خطا در نتايج آزمايش ) نبايد نمونه‌گيري صورت گيرد .

  در صورتي كه وريد مناسب ديگري قابل دسترسي نباشد بايد نمونه‌گيري از ناحيه‌ايي دورتر از محل هماتوم صورت گيرد .

  ¤تزريق وريدي(يا تزريق خون وفراورده هاي آن): ترجيحا نمونه گيري نبايد از بازوئي كه متصل به تزديق وريدي است صورت گيرد(بهتر است از بازوي مقابل نمونه جمع آوري شود) در غير اين صورت از محلي دورتر از تزريق وريدي طبق مراحل زير بايد نمونه گيري صورت گيرد:

  -       بايد حداقل براي دو دقيقه تزريق وريدي قطع گردد (با اطمينان كامل از قطع آن) .

  -       جهت نمونه گيري بازوبند بايد در محلي دورتر از تزريق وريدي(زير آن ناحيه)بسته شود (با ترجيح انتجاب وريد ديگر)

  -       دور ريختن 5 ميلي ليتر ابتداي نمونه و پس از ان جمع آوري خون جهت لوله هاي مورد نياز

  -       بايد محل نمونه گيري نسبت به تزريق وريدي و بازوئي كه از آن نمونه گيري صورت مي گيرد در برگه در خواست درج شود.

  ¤كانولا ، فيستولا ،گرافت عروقي:

   بازوي متصل به كانولا با مشورت پزشك واجازه او قابل استفاده مي باشد.

  بازوي متصل به فيستول (جهت دياليز) نبايد به طور معمول جهت خون گيري مورد استفاده قرار گيرد . در صورت امكان بايد از بازوي مقابل نمونه گيري صورت گيرد.

  در صورت وجود هر گونه لوله يا  (Vascular Access Device) VAD جهت تزريق دارو ، مايعات و.......بايد اطمينان از عدم نشط هوا (به منظور جلوگيري از ايجاد هموليز) در كليه ملزومات جمع آوري خون صورت گيرد. در صورت امكان نبايد از مسيري كه قبلا با هپارين شسته شده است  نمونه خون تهيه گردد(در صورت اجبار احتمال آلودگي با هپارين و رقيق شدن نمونه بايد در نظر گرفته شود). جهت خون گيري ، ابتدا مسير با 5 ميلي ليتر محلول سرم فيزيولوژي استريل  شسته شده ،5 ميلي ليتر ابتداي خون يا معادل 6 حجم فضاي مرده (منظور از فضاي مرده حجم خوني است كه در داخلVAD مي ماند) دور ريخته شود.

  قابل ذكر است كه لمس وريد مورد نظر و تعيين مسير آن توسط انگشت سبابه جهت تعيين محل خون‌گيري ضروري است . برخلاف وريدها ، شريانها داراي نبض بوده داراي ديواره ضخيم و خاصيت ارتجاعي بيشتري ميباشند. از وريدهاي ترومبوزه كه حالت ارتجاعي خود را از دست داده‌اند و طنابي شكل شده و به راحتي مي‌لغزند نبايد خون‌گيري صورت گيرد .

  9- تميزكردن محل نمونه‌گيري

  ناحيه نمونه‌گيري به كمك گاز آغشته به ايزوپروپيل الكل يا اتيل الكل %70 بصورت حركت دوراني از داخل به خارج تميز مي‌شود . پس از خشك شدن موضع درهوا (به منظور جلوگيري از هموليز) و سوزش ناشي از تماس نوك سوزن با الكل و پوست) نمونه‌گيري صورت مي‌گيرد .

  جهت كشت خون ضروري است دقت بيشتري جهت ضد عفوني كردن محل نمونه‌گيري صورت گيرد . كلرهگزيدين گلوكونات جهت نوزادان دو ماهه و بزرگتر ، بزرگسالان داراي حساسيت نسبت به يد پيشنهاد مي‌گردد . ابتدا موضع با الكل %70 تميز شده سپس با محلول %10-1 povidne – iodine يا كلرهگزيدين گلوكونات ضدعفوني شده پس از خشك شدن مجدد ، موضع با الكل جهت حذف يد و كلرهگزيدين تميز مي‌گردد . بدنبال خون‌گيري درب شيشه‌هاي كشت خون نيز بايد بر طبق دستورالعمل سازنده آن نيز ضدعفوني گردد .

   *در صورت نياز به تماس مجدد پوست جهت لمس وريد مناسب ، بايد مجدداً موضع ضدعفوني گردد .

  10- با زاويه 30 درجه يا كمتر در حالي كه قسمت مورب نوك سوزن به سمت بالا است ، سوزن لوله‌هاي خلاء (به همراه نگه دارنده) ياسرنگ بايد وارد وريد شود .

   *به محض ورود خون بداخل سرنگ يا لوله خلاء بايد بازوبند بازگردد .

  در صورت استفاده از لوله خلاء بايد تمهيدات زير صورت گيرد :

  * بايد حتي‌الامكان سوزن در رگ ثابت نگه داشته شده و اولين لوله با فشار به سوزن مرتبط شود

  * لوله‌ها بايد تا خاتمه مكش پر از خون شوند . پس از وقفه جريان خون اولين لوله از سوزن جدا شده و لوله‌هاي بعدي با سوزن مرتبط مي‌شوند .

  * لوله‌هاي حاوي ماده ضدانعقادوخون بايد بلافاصله پس از پرشدن مخلوط شوند (10-5 مرتبه سروته نمودن) .جهت جلوگيري از هموليز نبايد به شدت مخلوط گردند .

   *در صورت عدم ورود خون به سرنگ يا لوله خلاء ، ابتدا سوزن را كمي جابجا مي‌نماييم تا بدرستي درون وريد قرار گيرد. جابجايي بيش از حد سوزن پيشنهاد نمي‌گردد ، چون براي بيمار ناخوشايند و دردناك است . در بيشتر موارد نمونه‌گيري مجدد در محل زير نمونه‌گيري اوليه يا استفاده از بازوي ديگر بيمار پيشنهاد مي‌گردد .

  در صورت عدم موفقيت بيش از دو بار بهتر است از فرد ديگري جهت خون‌گيري استفاده شود و در صورت نياز پزشك را مطلع نمود .

  11- پس از جاري شدن روان خون به داخل سرنگ يا لوله‌هاي خلاء بايد مشت بيمار باز شود .

  بعد از پايان نمونه‌گيري سرسوزن به آرامي از رگ بيمار خارج گرديده و گاز تميز با فشار كم بر روي موضع قرار داده شود .

  12- بدون گذاشتن درپوش سرسوزن بايد بوسيله ابزار لازم دفع سرسوزنهاي آلوده از سرنگ جدا شده و نمونه خون به آرامي در ظروف مربوطه تخليه شود .

  13- پس از خاتمه نمونه‌گيري ، بايد موضع از نظر بندآمدن خون‌ريزي و يا بوجود آمدن هماتوم كنترل گردد . درصورتي كه خون‌ريزي بيش از 5 دقيقه ادامه يابد . بايد بر روي گاز در محل نمونه‌گيري تا بندآمدن خون فشار وارد آورده سپس روي آن بانداژ مجدد صورت گيرد و به بيمار توصيه شود براي مدت حداقل 15 دقيقه بانداژ را روي محل نگه‌داري كند .

  در صورت نياز به پرستار يا پزشك نيز اطلاع داده شود .

  * بلافاصله پس از اتمام نمونه‌گيري بايد برچسب حاوي اطلاعات زير بر روي لوله‌ها و ظروف حاوي نمونه خون بيمار قرار داده شود :

  - نام ، نام خانوادگي بيمار

  - شماره شناسايي

  - تاريخ

  - زمان (در صورت نياز مثلاً دررديابي دوز درماني داروها TDM)

  -  نام فرد خون‌گير

   *جهت خون‌گيري از اطفال بايد از سرسوزنهاي ظريف (22-23g) همراه با ست پروانه‌ايي (اسكالپ وين) استفاده گردد .

  توجه : معمولاً درنمونه گيری از اطفال ونوزادان حجم خون کمتری گرفته می شود.بدين منظوردر آزمايشگاه بايد شيشه ها ولوله با حجم مناسب ضد انقعاد آماده گردد.

  * هنگامي كه طي يكبار نمونه‌گيري از لوله‌هاي متعدد خلاء پلاستيکی يا شيشه ايي جهت آزمايش‌هاي مختلف استفاده مي‌شود نمونه خون بايد (به منظور جلوگيری از تداخل ضد انعقادهای مختلف) بر طبق اولويت‌هاي زير در لوله‌ها جمع‌آوري شود:

  1- لوله كشت خون

  2- لوله حاوي ضدانعقاد سيترات سديم جهت آزمايش‌هاي انعقادي ( درپوش آبي در لوله‌هاي خلاء )

  3- لوله جهت سرم (بدون ضدانعقاد) با يا بدون فعال كننده لخته،بايا بدون ژل (درپوش قرمز در لوله‌هاي خلاء)

  4- لوله حاوي هپارين همراه يا بدون ژل جداكننده پلاسما (درپوش سبز در لوله‌هاي خلاء)

  5- لوله حاوي ضدانعقاد EDTA ( درپوش بنفش در لوله‌هاي خلاء )

  6- لوله حاوي مهاركننده گليكوليتيك (درپوش خاكستري در لوله‌هاي خلاء )

  ترتيب فوق بيانگر تاکيد استفاده از لوله های پلاستيکی خلا است،اما در صورت استفاده از لوله های بدون ضد انعقاد شيشه ای (لوله سرم)مي توان قبل از لوله سيتراته استفاده گردد.

  ٭در صورتی که از ست پروانه‌ايي (اسكالپ وين) استفاده ميگردد جهت آزمونهای انعقادی ابتدا می بايست قسمت اول نمونه در لوله ايی ديگر (جهت حذف فضای مرده ) تخليه شده ونمونه مورد نياز در لوله دوم جمع آوری گردد. 

  روش‌هاي جلوگيري از هماتوم :

  - تنها ديواره بالائي وريد بايد سوراخ شود . در صورت عبور سرسوزن از جدار زيري رگ ، خون به بافت اطراف نفوذ كرده سبب هماتوم در ناحيه مي‌شود .

  - قبل از خارج ساختن سوزن حتماً بايد بازوبند باز شود .

  - از وريدهاي سطحي اصلي بايداستفاده شود .

  - پس از نمونه‌گيري بايدبه محل بانداژ يا گاز نمونه‌گيري فشار اندكي وارد آيد .

  روش‌هاي جلوگيري از هموليـز :

  - موضع نمونه‌گيري بايد پس از ضدعفوني‌كردن در مجاورت هواي محيط خشك شود

  - بهتر است از سوزن با اندازه كوچك استفاده نشود

  - از محل هماتوم نمونه‌گيري نشود

  - بايد سوزن كاملاً به سرنگ متصل باشد تا هيچ‌گونه حباب هوا هنگام نمونه‌گيري تشكيل نشود

  - پيستون سرنگ بايد به آرامي به عقب كشيده شود .

  - نمونه‌هايي كه در لوله‌هاي حاوي ماده ضدانعقاد ريخته مي‌شود بايد بلافاصله و به آرامي 5 تا 10 بار مخلوط شوند . در صورتيكه نمونه در لوله بدون ماده ضدانعقاد ريخته مي‌شود بايد به آرامي به جدار داخلي لوله منتقل و تخليه گردد .

    *  بعضي از نمونه هـا بايد به دليل درمــان داروئي ، نياز به ناشتا بودن و يا تغييرات طي روز ( ريتم سيركاديان ) در فواصل زماني مشخص گرفته شود و لذا نمونه گير بايد آگاهي لازم را در اين خصوص داشته باشد. بطور مثال مي توان از آزمايش هاي تحمل گلوكز ( قند 2 و 3 ساعته ) ، كورتيزول و رديابي سطح داروئي نام برد.

    قابل ذكر است كه در رديابي سطح داروئي ، مقدار تعيين شده دارو ، زمان آخرين مقدار مصرف شده و زمان نمونه گيري بايد در درخواست آزمايش ثبت گردد.

  *  در جمع آوري ، انتقال و نگه داري نمونه ها جهت كشت خون بايد الزامات زمان نمونه گيري و دما رعايت و درج گردد.

  *  عناصر كمياب : جمع آوري خون جهت عناصر كمياب بايد در ظروف فاقد آهن صورت گيرد.

  * نمونه هاي ايمونو هماتولوژي : براي جمع آوري خــون جهت آزمايشهاي ايمونو هماتولوژي نبايد از لوله هاي خلاءدار حاوي جداكننده ژل به منظور جمع آوري سرم يا پلاسما استفاده گردد.                                                                         

  ملاحضات ايمنی

  -        کاركنان بخش نمونه گيری بايد هميشه از روپوش (با دکمه های بسته )و دستکش به هنگام نمونه گيری وجابجايی نمونه بيماران استفاده نماييد. دستکش در صورت آلوده گی و يا در فواصل نمونه گيری ها بايد تعويص گردد دستکش نبايد شسته ومجدداً مورد استفاده قرار گيرد.

  توصيه :دست ها در فواصل نمونه گيری به تناوب شسته شوند.

  -        بهيج وجه نبايد بوسيله دست در پوش سرسوزن روی آن قرار گرفته و از سرنگ جدا گردد هم چنين نبايد سرسوزن قيچی بريده ،خم و يا شکسته شوند.

  -         پسماند های تيز ، برنده وآلوده مانند سرسوزن ها، وسايل شيشه ای شکسته  بايد در ظرف ايمن Safety Box جمع آوری شده و زمانی که 4/3محفظه پر شد اتوکلاو شده وبطريقه بهداشتی دفع گردد.

  -        -در صورت آلود گی محل نمونه گيری بايدسريعاً با مواد ضد عفونی کننده مانند هيپو کلريت سديم با رقت 5 گرم در ليتر يا 5/0 گرم در صد و یا هر گونه محلول سفيدکننده حانگی که به نسبت 10درصد ( 10/1)رقيق شده باشد ضد عفونی نمود.

  لوله هاي خلاء : اين لوله ها كه بفرم تجاري تهيه شده است براساس نوع كاربرد و ماده ضدانعقاد، رنگ درپوش آنها متفاوت است.

  انواع لوله هاي متداول در ايران در جدول زير خلاصه شده است:

  رنگ درپوش

  نوع افزودني /ضد انعقاد

  كاربرد

  قرمز

  ____

  بيوشيمي- ايمونولوژي- سرولوژي- بانك خون

  ¤ طلائي

  * داراي ژل جداكننده يا ماده فعال كننده لخته

  بيوشيمي- ايمونولوژي- سرولوژي- بانك خون

  بنفش

  نمكهاي EDTA

  هماتولوژي- بانك خون

  آبي روشن

  سيترات سديم

  تست هاي انعقادي

  سياه

  سيترات سديم

  ESR

  سبز

  سديم هپارين – ليتيم هپارين

  آمونياك (استفاده از سديم يا ليتيم هپارين)

   ليتيم (استفاده از سديم هپارين)

  * ژل هاي جداكننده حاوي يك ماده خنثي است كه سبب تغيير موقتي و يسكوزيته خون در طي سانتريفوژ مي شوند. دانستيه اين ژل ها سبب مي شود كه مابين سلول و سرم يا پلاسما قرار گيرند.

  قابل ذکر است که لوله های خلا حاوی ضد انعقاد بايد تا خاتمه مکش پر از خون شوند.

  ¤ رنگ اين  نوع لوله بر اساس کارخانه سازنده آن متغير می باشد.

  لوله هایCBC حاوی ضد انعقاد اگر بطور تجاری تهيه گردند،بايد حاوی بر چسب با اطلاعات زير باشند:

  - نوع نمک EDTA ، وزن يا حجم  نمک مورد استفاده

  - حجم خون مورد نياز

  - تاريخ انقضا

  - شرايط نگه داری 

  نمونه گيري از طريق سوراخ كردن پوستSkin Puncture  (خون مويرگي)

  Skin Puncture  دراطفــال ونوزادان بسيار مهم است. زيرا خونگير ی در اطفال و به خصوص نوزادان بسيارمشکل است وهمچـنين گاهی بدون اينکه نياز به حجم زيادی از خون داشته باشيم از طريق خونگيری وريدی خون زيادی از نوزاد گرفته شده که مي تواند در نوزادان نارس حتی منجر به کم خونی نيز گردد ، لذا نمونه گيری از طريق سوراخ کردن پوست ضرورت پيدا مي کند. اين نمونه گيری درموارد زير نيز در بزرگسالان قابل اجراست:

  1-    بيماران با سوختگی وسيع

  2-    بيماران بسيارچاق

  3-    بيماران مستعد به ترومبوز

  4-    بيماران مسن يا ساير بيمارانی که وريدهای سطحی آنها قابل دسترسی نبوده يا بسيار شکننده است.

  5-    خونگيری جهت انجام آزمايشهای سريع درمنزل توسط خود بيمار

  درصورتی که بيمارآب بدن از دست داده باشد يا به دليل وارد آمدن شوک ، گردش خون محيطی وی ضعيف باشد ، ممکن است گرفتن يک نمونه مناسب غير ممکن باشد . بايد ، مويرگی ، سياهرگی ، ومايع بين بافتی و داخل سلولی است .

  * نواحی مناسب جهت سوراخ کردن پوست وجمع آوری نمونه:

  -  بند انتهای انگشتان دست

  -  سطح داخلی و خارجی پاشنه پا( شكل2)

  ◙  در نوزادن کمتر از يکسال معمولا خونگيری از پاشنه پا انجام مي شود.

  ◙  در اطفال و بزرگسالان معمولا بندآخر انگشتان ( انگشت سوم يا چهارم ) خونگيری صورت مي گيرد.

  ازنواحی زير نبايد خونگيری صورت گيرد:

  1) نرمه گوش

  2) ناحيه مرکزی پاشنه پا در نوزادان

  3) انگشتان  ( دست و پا ) نوزادان

  4) نواحی متورم يا نواحی که قبلا سوراخ شده اند ( به دليل تجمع مايع بافتی )

  نکات قابل توجه در نمونه گيری از نوزادان :

  · عمق سوراخ ايجاد شده نبايد بيشتر از 2 ميلی متر باشد.

  · نبايد درانحنای خلفی پاشنه پا سوراخ ايجاد گردد.

  · در نواحی که قبلا نمونه گيری شده نيز نبايد مجددا سوراخ ايجاد کرد ( به دليل احتمال آلودگی )

  · در نوزادان گريه های طولانی ممکن است غلظت بعضی از اجزای خون را تحت تاثير قرار بدهد (نظيرتعداد لکوسيت ).

  اگر ممکن باشد بهتر است پس از قطع گريه نوزاد ( با فاصله زمانی30 دقيقه ) نمونه گيری انجام شود.

  · نمونه گيری در ناحيه مرکزی پاشنه پای نوزادان نبايد انجام شود چون سبب صدمه به اعصاب ، تاندونها و غضروف آن ناحيه می شود.

  · از نوک انگشت نوزاد هم نبايد نمونه گرفت، چون فاصله پوست تا استخوان بندآخر انگشتان نوزادان بـِِِين2/2-2/1 ميلی متر است و ممکن است در طی نمونه گيری ،استخوان نيزآسيب ببيندوعفونت وگانگرن را در پی داشته باشد.

  نکات قابل توجه در نمونه گيری از بزرگسالان :

  - نمونه گيری بايد از سطح داخلی بندآخر انگشتان دست صورت گيرد .سطح جانبی و نوک انگشتان مناسب نيستند ( در اين دو ناحيه عمق پوست نصف قسمت مرکزی بند انگشتان می باشد) شکل3 .

  - انگشت ميانه و انگشت چهارم مناسب تر است زيرا انگشت شست دارای نبض و انگشت اشاره نيز حساستر وگاهی نيز سفت تر است. انگشت پنجم نيز به دليل نازکی پوست آن مناسب نيست .

  روش کار:

  موضع موردنظر توسط محلول 70% ايزوپروپانول(يا اتانول70%) ضدعفونی ميشود، پس از خشک شدن موضع در مجاورت هوا به وسيله لانست استريل نمونه گيری صورت ميگيرد. اولين قطره خون به وسيله گازپاک شده و قطرات بعدی در لوله های ميکروهماتوکريت ( حاوی 4 تا 6 واحد ups هپارين )  يا قطره قطره در لوله های بسيار کوچک جمع آوری ميشود. لوله های ميکروهماتوکريت بايد از خون پرشده وسريعا" انتهای آن با خمير هماتوکريت بسته شود. اگر از لوله های بسيارکوچک استفاده می شود بايد حجم مناسب خون را با توجه به ماده ضدانعقادی که  در آن ريخته شده در نظرگرفته و سريعا درب آن را بسته و مخلوط نماييم .

   ☼ نکته: هموليز ممکن است به دلايل زير رخ دهد:

  - باقی ماندن الکل در موضع

  - فشار زياد در محل نمونه گيری برای به دست آوردن نمونه و قطرات خون بيشتر

  - در بيمارانی که هماتوکريت آنها بيشتر از حد طبيعی است و يا گلبول های قرمز آنها شکننده تر است(نوزادان)

  - مخلوط نمودن شديدو بيش از حد نمونه خون پس از جمع آوری 

  * گرم نمودن (arterialized )  موضع هنگامي كه نمونه گيري جهت آزمايش تعيين PH و تجزيه گازهــاي خــون انجام مي گيرد ، ضروري مي باشد. اين كار را مي توان بوسيلـه حوله گرم مرطوب و يا وسيله گرم كننده ( دماي آن بيشتر از 42 درجه سانتيگراد نباشد ) به مدت 5 – 3 دقيقه انجام داد. اين روش جريان خون سرخرگي موضع را تا 7 برابر افزايش داده و به جز فشار ( PO2 ) O2  تغيير مهمي در آزمايشهاي روتين نمي دهد. نمونه گيري از شريان جهت تجزيه گازهاي خون ارجح است.

  * محلول   Iodine/Povidone نبايد جهت ضد عفوني كردن موضع استفاده گردد، چون آلودگي خون با اين محلول سبب افزايش كاذب سطح پتاسيم،فسفر يا اسيد اوريك مي گردد.

  *  افزايش جريان خون موضع به دنبال سوراخ كردن پوست ، با نگه داري موضع بسوي پائين و فشار متناوب (  به صورت ممتد نبايد فشار داده شود ) صورت خواهد پذيرفت.

  *  پس از خاتمه جمع آوري نمونه از پاشنه پاي نوزاد ، پا را بالاتر از سطح بدن قرار داده و با يك گاز پارچه اي تا بند آمدن كامل خون ، موضع را فشار دهيد. جهت كودكان زير دو سال گذاشتن بانداژ در موضع پيشنهاد نمي گردد ( در نوزادان سبب تحريك پوست و در كودكان بزرگتر ممكن است توسط كودك برداشته و بعضا" بلعيده شود )

  * اگر بايد چند نمونه از بيمار گرفته شود ، ابتــدا خون جهت لوله هاي كوچك حاوي EDTA (آزمايشهاي هماتولوژي ) و به دنبال آن ساير لوله ها جمع آوري شود ( جهت تهيه سرم آخرين لوله مورد استفاده قرار مي گيرد)

  *  اگرچه تفاوت نتايج آزمايش بين نمونه هاي خون وريدي و مويرگي معمولا" ناچيز است ولي اختلاف آماري و يا باليني با ارزشي در اندازه گيري غلظت گلوكز ، پتاسيم ، پروتئين تام و كلسيم خون وريدي گزارش شده است. قابل ذكر است كه غلظت تركيبات فوق به جز گلوكز در نمونه خون مويرگي پائين تر است. لذا پيشنهاد مي گردد آزمايشگاه در صورت نمونه گيري مويرگي نوع خون گيري را در برگه گزارش آزمايش درج نمايد.

  *در مورد پارامترهاي هماتولوژيك بعضي مطالعات بيانگر تفاوت هاي قابل اغماضي ميان محتوي خون مويرگي و وريدي مي باشند، درصورتي كه بعضي ديگر مويد اين تفاوت اند.اين تفاوت ممكن است با سرد بودن موضع نمونه گيري مويرگي تشديد گردد. در بعضي كتب ذكر گرديده كه درصد هماتوكريت ، غلظت هموگلوبين وشمارش گلبول هاي قرمز در خون مويرگي اندكي بيشتر از خون وريدي اسj . هم چنين شمارش لكوسيت ها و نوتروفيل ها (حدود 8%) و مونوسيت ها (حدود 12%) در خون مويرگي بالاتر است ، و برعكس شمارش پلاكت ها در خون وريدي بالاتر مي باشد(بدليل چسبيدن پلاكت ها در موضع نمونه گيري مويرگي).

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:دوشنبه 27 اردیبهشت1389
 • دستورالعمل جمع‌آوري نمونه خون وريدي بيماران سرپايي وبستري

  • ساعت: 13:16

  دستورالعمل جمع‌آوري نمونه خون وريدي بيماران سرپايي

   حتي در صورت انجام صحيح و با دقت روش‌هاي تجزيه‌اي (analytic) ، متغيرهايي نتايج آزمايش‌ها را تحت تأثير قرار مي‌دهند . شناسايي اين متغيرها و بدنبال آن استاندارد نمودن روش‌هاي آزمايشگاهي جهت تفسير صحيح و استفاده بهينه از داده‌هاي آزمايشگاهي ضروري مي‌باشد .

  بيشترين خطاهاي آزمايشگاهي مي‌تواند وابسته به عوامل غير تجزيه‌ايي نظير جمع‌آوري نمونه ، جابجايي و نقل و انتقال آن باشد . عوامل غيربيولوژيك نظير شناسايي نادرست بيمار و عوامل بيولوژيك نظير وضعيت بيمار در طي نمونه‌گيري ، زمان نمونه‌گيري ، همه اين عوامل سبب بروز خطاهاي آزمايشگاهي مي‌گردند . عوامل فيزيولوژيك نيز مي‌تواند نتايج را تحت تأثير قرار دهند كه شامل : سن ، فعاليت ، در بستر بودن ، نوع غذاي مصرفي ، مصرف الكل ، سيكل ماهيانه ، چاقي ، داروهاي ضدبارداري خوراكي ، وضعيت قرارگيري بيمار ، حاملگي ، نژاد ، جنس ، سيگاركشيدن و زمان نمونه‌گيري مي‌باشند .

   تمام پديده‌هاي بيولوژيك داراي نظم مي‌باشند ، نمونه آن ريتم دوره اي ( تغييرات غلظت مواد در طي 24 ساعت) است كه نيز مي‌تواند در نتايج آزمايش تأثيرگذار باشد .

   نمونه‌گيري بايد در يك محل مجزا ، تميز و ساكت صورت گيرد . اين اتاق بايد مجهز به محل شستشو دست باشد در صورت عدم دسترسي به آب ، بايد محلول‌هاي تميزكننده دست‌ها موجود باشد .

  تجهيزات لازم جهت اتاق نمونه‌برداري 

  1-    صندلي نمونه‌برداري : بايد داراي دسته قابل تنظيم باشد بطوري كه بيمار بتواند در راحت‌ترين وضعيت جهت نمونه‌گيري روي صندلي بنشيند . همچنين بايد داراي حفاظ ايمني جهت جلوگيري از افتادن بيمار باشد.

  2-     تخت معاينه

  3- سيني جمع‌آوري نمونه

  4- دستكش : مي‌تواند از نوع لاتكس ، وينيل يانيتريل باشد . در صورت حساسيت نسبت به دستكش لاتكس ، مي‌تواند از نوع نيتريل ، پولي اتيلن يا انواع ديگر و آنهايي كه فاقد پودر هستند استفاده نمود . همچنين مي‌توان از دستكش نخي در زير دستكش لاتكس يا پلاستيكي استفاده نمود.

   *دستکش در صورت آلودگی و يا در فواصل نمونه گيری ها بايد تعويض گردد.

  5- سوزن (19 – 23G)

  6- سرنگ يا نگه‌دارنده مخصوص (holder) جهت استفاده از لوله‌هاي خلاء (evacuated tube)

  7- لانست يكبار مصرف

  8- انواع لوله‌هاي و ظروف در پيچ‌دار يا لوله‌هاي خلاء

  9- بازوبند (tourniquet)

            _ نوع يكبار مصرف ترجيحاً غيرلاتكس

            _ دستگاه فشارخون ، در صورت استفاده بايد روي فشار mmHg40 تنظيم گردد .

            _ نوارهاي پلاستيكي استاندارد با گيره يا قلاب قابل تغيير

            (در صورت آلودگي بازوبند با خون يا مايعات بدن بايد دور انداخته شود)

  10- يخچال يا يخ بايد در دسترس باشد

  11- ضدعفوني كننده‌ها :

            _ ايزوپروپيل الكل يا اتيل الكل 70%

            _ محلول povidone – iodine %10-1 يا كلر هگلزيدين گلوكونات جهت كشت خون

  12- گاز پارچه‌ايي در ابعاد cm 5×5 يا cm 5/7×5/7  ، استفاده از پنبه پيشنهاد نمي‌گردد . جهت پانسمان باند و گاز نيز  بايد در دسترس باشد .

  13- وسيله دفع سرسوزنهاي آلوده (Puncture Resistant Disposal container)

  14- وسيله گرم كننده موضع نمونه‌گيري جهت افزايش جريان خون (Warming device)

  15- فهرست انواع آزمايش‌ها و درج مقدار خون لازم براي هر آزمايش و نوع لوله مورد استفاده

  مراحل نمونه‌گيري

  خون‌گيري صحيح نياز به دانش و مهارت توأم دارد . جهت جمع‌آوري نمونه‌ خون وريدي خون‌گير كار آزموده بايد مراحل زير را پي‌گيري نمايد .

  1- انطباق مشخصات برگه درخواست آزمايش با مشخصات بيمار

     - بيمار سرپايي: اين امر بايد با سوال و جواب از بيمار صورت گيرد.

     - بيمار بستري: نمونه گير نبايد فقط به برچسب بالاي تخت يا يادداشت كنار تخت وي اكتفا كند ، در صورت هوشياري اين انطباق با كمك او ودر صورت عدم هوشياري بيمار اين امر با كمك همراه بيمار يا پرستار بايد صورت پذيرد.

  2- اطمينان ازرعايت رژيم غذايي پيش از نمونه گيري

  بعضي از آزمايش‌ها نياز به ناشتا بودن و حذف بعضي مواد از رژيم غذايي قبل از خون‌گيري دارند . محدوديت غذايي و زماني براساس نوع آزمايش متفاوت مي‌باشد و اين محدوديتها جهت حصول نتايج صحيح آزمايش ضروري مي‌باشد .

  3- براساس نوع آزمايش ، سرنگ و سرسوزن مناسب يا لوله خلاء انتخاب شود .

  در صورت استفاده از سرنگ بايد براساس نوع وريد انتخابي ، محل وريد و حجم خون مورد نياز سرسوزن مناسب انتخاب شود و نوك آن از نظر بازبودن سوراخ ورود خون در ابتدا بازبيني شود . هم‌چنين پيستون سرنگ نيز از جهت سهولت حركت كنترل گردد .

  * بطور كلي توصيه مي گردد بدليل رعايت اصول ايمني از سرنگ و سرسوزن استفاده نشود و لوله‌هاي خلاء جايگزين آن گردد .

  4- براساس نوع آزمايش لوله مناسب از نظر اندازه و نوع ماده ضدانعقاد انتخاب گردد

  5- نمونه‌گير بايد از دستكش استفاده نمايد

  6- بيمار بر روي صندلي نمونه‌گير نشسته و با مشت‌كردن (به منظور برجسته شدن و ريدها) دست خود را بصورت كشيده روي دسته صندلي نمونه‌برداري قرار مي‌دهد به گونه‌ايي كه بازو تا مچ دست در يك خط مستقيم قرار گيرند . بايد توجه داشت كه بيمار نبايد مشت خود را باز و بسته نمايد زيرا باعث تغيير بعضي مواد در خون مي‌شود .

  در صورت استفاده از تخت ، بيمار بايد به پشت خوابيده ، در صورت نياز بالشتي زير بازوئي كه نمونه از آن گرفته خواهد شد قرار مي دهيم . بيمار دست خود را كشيده بطوري كه از شانه تا مچ در يك خط مستقيم قرار گيرد.

   *در هنگام نمونه‌گيري بيمار نبايد غذا ، مايعات ، آدامس يا ترمومتر ( دماسنج ) در دهان خود داشته باشد .

  7- به منظور افزايش پرشدن وريد از خون و برجسته شدن رگ مورد نظر ، جهت تسهيل ورود خون بداخل سرنگ يا لوله‌هاي خلاء از بازوبند يا تورنيكه استفاده مي‌شود . بازوبند بايد 10-5/7 سانتي‌متر بالاي ناحيه نمونه‌گيري بسته شود و نبايد بيش از يك دقيقه بر روي بازوي بيمار بسته بماند . در غير اين صورت توقف موضعي به همراه تغليظ خون و بدنبال آن هماتوم ناشي از انتشار خون بداخل بافت ايجاد مي‌گردد كه مي‌تواند سبب افزايش كاذب تمام تركيبات پيوند شده با پروتئين و هماتوكريت گردد. در صورتي كه بيمار مشكل پوستي داشته باشد بازوبند بايد بر روي لباس بيمار يا گاز بسته شود بطوري كه پوست او مورد فشار قرار نگيرد. در مواردي كه وريدهاي سطحي كاملاً مشخص نباشند مي‌توان با ماساژ دادن از مچ تا آرنج بيمار و يا به كمك وسيله گرم كننده موضع نمونه گيري باعث اتساع وريدها گرديد .

  در صورت استفاده از دستگاه فشارخون ، بايد درجه آن روي 40 ميليمتر جيوه تنظيم گردد .

  در صورت عدم موفقيت در بار اول توصيه مي گردد تورنيکه باز شده وپس از 3 دقيقه مجدداً بر روی بازوی بيمار بسته شود.

  8- انتخاب وريد مناسب

  اغلب موارد از وريدهاي median cubital و Cephalic نمونه‌گيري صورت مي‌گيرد .

  البته وريدهاي پشت دست نيز قابل قبول مي‌باشند ولي وريدهاي سطح داخلي مچ نبايد مورد استفاده قرار گيرند (شكل 1)

   وريد median cubital بدليل سطحي بودن ، درد كمتر و بهتر ثابت شدن ،  در هنگام ورود سوزن و احتمال كمتر آسيب رسيدن به عصب ( در صورت قرارگيري نادرست سوزن در رگ ) ارجحيت دارد . بدليل نزديكي وريد بازيليك به شريان براكيال و عصب مدين ، فقط در صورت عدم دسترسي به ساير وريدها بايد مورد استفاده قرار گيرد .

  وريدهاي نواحي ديگر نظير قوزك پا يا اندام تحتاني ، بدون اجازه پزشك نبايد مورد استفاده قرار گيرد ( بدليل احتمال ايجاد عوارضي نظير فلبيت ، تروميوز ، نكروز بافت ... )

  اگر در طي خون‌گيري مشكوك به نمونه‌گيري شرياني شديم ( بدليل عبور شريان بر اكيال از ناحيه antecubital ) بايد براي حداقل 5 دقيقه و تا بند آمدن خون ريزي روي موضع فشار مستقيم وارد گردد . و سريعاً به پزشك و پرستار مسئول اطلاع داده شود .

  در نهايت نمونه‌گير بايد با انتخاب مناسب‌ترين وريد ، باعث راحتي بيمار گرديده و كمترين خطر آسيب رساندن به اعصاب و شريان ناحيه خون‌گيري را فراهم سازد .

   *موارد زير بايد در انتخاب وريد مناسب در نظر گرفته شود :

  ¤ نواحي سوخته التيام يافته نبايد انتخاب شوند .

  ¤ ماستكتومي : قبل از خونگيري از دستي كه در طرف ناحيه‌ايي كه ماستكتومي ‌شده است حتماً بايد با پزشك مشورت گردد ( بدليل خطر مشكلات ناشي از لنفواستاز )

  ¤ هماتوم : از ناحيه هماتوم ( بدليل ايجاد خطا در نتايج آزمايش ) نبايد نمونه‌گيري صورت گيرد .

  در صورتي كه وريد مناسب ديگري قابل دسترسي نباشد بايد نمونه‌گيري از ناحيه‌ايي دورتر از محل هماتوم صورت گيرد .

  ¤تزريق وريدي(يا تزريق خون وفراورده هاي آن): ترجيحا نمونه گيري نبايد از بازوئي كه متصل به تزديق وريدي است صورت گيرد(بهتر است از بازوي مقابل نمونه جمع آوري شود) در غير اين صورت از محلي دورتر از تزريق وريدي طبق مراحل زير بايد نمونه گيري صورت گيرد:

  -       بايد حداقل براي دو دقيقه تزريق وريدي قطع گردد (با اطمينان كامل از قطع آن) .

  -       جهت نمونه گيري بازوبند بايد در محلي دورتر از تزريق وريدي(زير آن ناحيه)بسته شود (با ترجيح انتجاب وريد ديگر)

  -       دور ريختن 5 ميلي ليتر ابتداي نمونه و پس از ان جمع آوري خون جهت لوله هاي مورد نياز

  -       بايد محل نمونه گيري نسبت به تزريق وريدي و بازوئي كه از آن نمونه گيري صورت مي گيرد در برگه در خواست درج شود.

  ¤كانولا ، فيستولا ،گرافت عروقي:

   بازوي متصل به كانولا با مشورت پزشك واجازه او قابل استفاده مي باشد.

  بازوي متصل به فيستول (جهت دياليز) نبايد به طور معمول جهت خون گيري مورد استفاده قرار گيرد . در صورت امكان بايد از بازوي مقابل نمونه گيري صورت گيرد.

  در صورت وجود هر گونه لوله يا  (Vascular Access Device) VAD جهت تزريق دارو ، مايعات و.......بايد اطمينان از عدم نشط هوا (به منظور جلوگيري از ايجاد هموليز) در كليه ملزومات جمع آوري خون صورت گيرد. در صورت امكان نبايد از مسيري كه قبلا با هپارين شسته شده است  نمونه خون تهيه گردد(در صورت اجبار احتمال آلودگي با هپارين و رقيق شدن نمونه بايد در نظر گرفته شود). جهت خون گيري ، ابتدا مسير با 5 ميلي ليتر محلول سرم فيزيولوژي استريل  شسته شده ،5 ميلي ليتر ابتداي خون يا معادل 6 حجم فضاي مرده (منظور از فضاي مرده حجم خوني است كه در داخلVAD مي ماند) دور ريخته شود.

  قابل ذكر است كه لمس وريد مورد نظر و تعيين مسير آن توسط انگشت سبابه جهت تعيين محل خون‌گيري ضروري است . برخلاف وريدها ، شريانها داراي نبض بوده داراي ديواره ضخيم و خاصيت ارتجاعي بيشتري ميباشند. از وريدهاي ترومبوزه كه حالت ارتجاعي خود را از دست داده‌اند و طنابي شكل شده و به راحتي مي‌لغزند نبايد خون‌گيري صورت گيرد .

  9- تميزكردن محل نمونه‌گيري

  ناحيه نمونه‌گيري به كمك گاز آغشته به ايزوپروپيل الكل يا اتيل الكل %70 بصورت حركت دوراني از داخل به خارج تميز مي‌شود . پس از خشك شدن موضع درهوا (به منظور جلوگيري از هموليز) و سوزش ناشي از تماس نوك سوزن با الكل و پوست) نمونه‌گيري صورت مي‌گيرد .

  جهت كشت خون ضروري است دقت بيشتري جهت ضد عفوني كردن محل نمونه‌گيري صورت گيرد . كلرهگزيدين گلوكونات جهت نوزادان دو ماهه و بزرگتر ، بزرگسالان داراي حساسيت نسبت به يد پيشنهاد مي‌گردد . ابتدا موضع با الكل %70 تميز شده سپس با محلول %10-1 povidne – iodine يا كلرهگزيدين گلوكونات ضدعفوني شده پس از خشك شدن مجدد ، موضع با الكل جهت حذف يد و كلرهگزيدين تميز مي‌گردد . بدنبال خون‌گيري درب شيشه‌هاي كشت خون نيز بايد بر طبق دستورالعمل سازنده آن نيز ضدعفوني گردد .

   *در صورت نياز به تماس مجدد پوست جهت لمس وريد مناسب ، بايد مجدداً موضع ضدعفوني گردد .

  10- با زاويه 30 درجه يا كمتر در حالي كه قسمت مورب نوك سوزن به سمت بالا است ، سوزن لوله‌هاي خلاء (به همراه نگه دارنده) ياسرنگ بايد وارد وريد شود .

   *به محض ورود خون بداخل سرنگ يا لوله خلاء بايد بازوبند بازگردد .

  در صورت استفاده از لوله خلاء بايد تمهيدات زير صورت گيرد :

  * بايد حتي‌الامكان سوزن در رگ ثابت نگه داشته شده و اولين لوله با فشار به سوزن مرتبط شود

  * لوله‌ها بايد تا خاتمه مكش پر از خون شوند . پس از وقفه جريان خون اولين لوله از سوزن جدا شده و لوله‌هاي بعدي با سوزن مرتبط مي‌شوند .

  * لوله‌هاي حاوي ماده ضدانعقادوخون بايد بلافاصله پس از پرشدن مخلوط شوند (10-5 مرتبه سروته نمودن) .جهت جلوگيري از هموليز نبايد به شدت مخلوط گردند .

   *در صورت عدم ورود خون به سرنگ يا لوله خلاء ، ابتدا سوزن را كمي جابجا مي‌نماييم تا بدرستي درون وريد قرار گيرد. جابجايي بيش از حد سوزن پيشنهاد نمي‌گردد ، چون براي بيمار ناخوشايند و دردناك است . در بيشتر موارد نمونه‌گيري مجدد در محل زير نمونه‌گيري اوليه يا استفاده از بازوي ديگر بيمار پيشنهاد مي‌گردد .

  در صورت عدم موفقيت بيش از دو بار بهتر است از فرد ديگري جهت خون‌گيري استفاده شود و در صورت نياز پزشك را مطلع نمود .

  11- پس از جاري شدن روان خون به داخل سرنگ يا لوله‌هاي خلاء بايد مشت بيمار باز شود .

  بعد از پايان نمونه‌گيري سرسوزن به آرامي از رگ بيمار خارج گرديده و گاز تميز با فشار كم بر روي موضع قرار داده شود .

  12- بدون گذاشتن درپوش سرسوزن بايد بوسيله ابزار لازم دفع سرسوزنهاي آلوده از سرنگ جدا شده و نمونه خون به آرامي در ظروف مربوطه تخليه شود .

  13- پس از خاتمه نمونه‌گيري ، بايد موضع از نظر بندآمدن خون‌ريزي و يا بوجود آمدن هماتوم كنترل گردد . درصورتي كه خون‌ريزي بيش از 5 دقيقه ادامه يابد . بايد بر روي گاز در محل نمونه‌گيري تا بندآمدن خون فشار وارد آورده سپس روي آن بانداژ مجدد صورت گيرد و به بيمار توصيه شود براي مدت حداقل 15 دقيقه بانداژ را روي محل نگه‌داري كند .

  در صورت نياز به پرستار يا پزشك نيز اطلاع داده شود .

  * بلافاصله پس از اتمام نمونه‌گيري بايد برچسب حاوي اطلاعات زير بر روي لوله‌ها و ظروف حاوي نمونه خون بيمار قرار داده شود :

  - نام ، نام خانوادگي بيمار

  - شماره شناسايي

  - تاريخ

  - زمان (در صورت نياز مثلاً دررديابي دوز درماني داروها TDM)

  -  نام فرد خون‌گير

   *جهت خون‌گيري از اطفال بايد از سرسوزنهاي ظريف (22-23g) همراه با ست پروانه‌ايي (اسكالپ وين) استفاده گردد .

  توجه : معمولاً درنمونه گيری از اطفال ونوزادان حجم خون کمتری گرفته می شود.بدين منظوردر آزمايشگاه بايد شيشه ها ولوله با حجم مناسب ضد انقعاد آماده گردد.

  * هنگامي كه طي يكبار نمونه‌گيري از لوله‌هاي متعدد خلاء پلاستيکی يا شيشه ايي جهت آزمايش‌هاي مختلف استفاده مي‌شود نمونه خون بايد (به منظور جلوگيری از تداخل ضد انعقادهای مختلف) بر طبق اولويت‌هاي زير در لوله‌ها جمع‌آوري شود:

  1- لوله كشت خون

  2- لوله حاوي ضدانعقاد سيترات سديم جهت آزمايش‌هاي انعقادي ( درپوش آبي در لوله‌هاي خلاء )

  3- لوله جهت سرم (بدون ضدانعقاد) با يا بدون فعال كننده لخته،بايا بدون ژل (درپوش قرمز در لوله‌هاي خلاء)

  4- لوله حاوي هپارين همراه يا بدون ژل جداكننده پلاسما (درپوش سبز در لوله‌هاي خلاء)

  5- لوله حاوي ضدانعقاد EDTA ( درپوش بنفش در لوله‌هاي خلاء )

  6- لوله حاوي مهاركننده گليكوليتيك (درپوش خاكستري در لوله‌هاي خلاء )

  ترتيب فوق بيانگر تاکيد استفاده از لوله های پلاستيکی خلا است،اما در صورت استفاده از لوله های بدون ضد انعقاد شيشه ای (لوله سرم)مي توان قبل از لوله سيتراته استفاده گردد.

  ٭در صورتی که از ست پروانه‌ايي (اسكالپ وين) استفاده ميگردد جهت آزمونهای انعقادی ابتدا می بايست قسمت اول نمونه در لوله ايی ديگر (جهت حذف فضای مرده ) تخليه شده ونمونه مورد نياز در لوله دوم جمع آوری گردد. 

  روش‌هاي جلوگيري از هماتوم :

  - تنها ديواره بالائي وريد بايد سوراخ شود . در صورت عبور سرسوزن از جدار زيري رگ ، خون به بافت اطراف نفوذ كرده سبب هماتوم در ناحيه مي‌شود .

  - قبل از خارج ساختن سوزن حتماً بايد بازوبند باز شود .

  - از وريدهاي سطحي اصلي بايداستفاده شود .

  - پس از نمونه‌گيري بايدبه محل بانداژ يا گاز نمونه‌گيري فشار اندكي وارد آيد .

  روش‌هاي جلوگيري از هموليـز :

  - موضع نمونه‌گيري بايد پس از ضدعفوني‌كردن در مجاورت هواي محيط خشك شود

  - بهتر است از سوزن با اندازه كوچك استفاده نشود

  - از محل هماتوم نمونه‌گيري نشود

  - بايد سوزن كاملاً به سرنگ متصل باشد تا هيچ‌گونه حباب هوا هنگام نمونه‌گيري تشكيل نشود

  - پيستون سرنگ بايد به آرامي به عقب كشيده شود .

  - نمونه‌هايي كه در لوله‌هاي حاوي ماده ضدانعقاد ريخته مي‌شود بايد بلافاصله و به آرامي 5 تا 10 بار مخلوط شوند . در صورتيكه نمونه در لوله بدون ماده ضدانعقاد ريخته مي‌شود بايد به آرامي به جدار داخلي لوله منتقل و تخليه گردد .

    *  بعضي از نمونه هـا بايد به دليل درمــان داروئي ، نياز به ناشتا بودن و يا تغييرات طي روز ( ريتم سيركاديان ) در فواصل زماني مشخص گرفته شود و لذا نمونه گير بايد آگاهي لازم را در اين خصوص داشته باشد. بطور مثال مي توان از آزمايش هاي تحمل گلوكز ( قند 2 و 3 ساعته ) ، كورتيزول و رديابي سطح داروئي نام برد.

    قابل ذكر است كه در رديابي سطح داروئي ، مقدار تعيين شده دارو ، زمان آخرين مقدار مصرف شده و زمان نمونه گيري بايد در درخواست آزمايش ثبت گردد.

  *  در جمع آوري ، انتقال و نگه داري نمونه ها جهت كشت خون بايد الزامات زمان نمونه گيري و دما رعايت و درج گردد.

  *  عناصر كمياب : جمع آوري خون جهت عناصر كمياب بايد در ظروف فاقد آهن صورت گيرد.

  * نمونه هاي ايمونو هماتولوژي : براي جمع آوري خــون جهت آزمايشهاي ايمونو هماتولوژي نبايد از لوله هاي خلاءدار حاوي جداكننده ژل به منظور جمع آوري سرم يا پلاسما استفاده گردد.                                                                         

  ملاحضات ايمنی

  -        کاركنان بخش نمونه گيری بايد هميشه از روپوش (با دکمه های بسته )و دستکش به هنگام نمونه گيری وجابجايی نمونه بيماران استفاده نماييد. دستکش در صورت آلوده گی و يا در فواصل نمونه گيری ها بايد تعويص گردد دستکش نبايد شسته ومجدداً مورد استفاده قرار گيرد.

  توصيه :دست ها در فواصل نمونه گيری به تناوب شسته شوند.

  -        بهيج وجه نبايد بوسيله دست در پوش سرسوزن روی آن قرار گرفته و از سرنگ جدا گردد هم چنين نبايد سرسوزن قيچی بريده ،خم و يا شکسته شوند.

  -         پسماند های تيز ، برنده وآلوده مانند سرسوزن ها، وسايل شيشه ای شکسته  بايد در ظرف ايمن Safety Box جمع آوری شده و زمانی که 4/3محفظه پر شد اتوکلاو شده وبطريقه بهداشتی دفع گردد.

  -        -در صورت آلود گی محل نمونه گيری بايدسريعاً با مواد ضد عفونی کننده مانند هيپو کلريت سديم با رقت 5 گرم در ليتر يا 5/0 گرم در صد و یا هر گونه محلول سفيدکننده حانگی که به نسبت 10درصد ( 10/1)رقيق شده باشد ضد عفونی نمود.

  لوله هاي خلاء : اين لوله ها كه بفرم تجاري تهيه شده است براساس نوع كاربرد و ماده ضدانعقاد، رنگ درپوش آنها متفاوت است.

  انواع لوله هاي متداول در ايران در جدول زير خلاصه شده است:

  رنگ درپوش

  نوع افزودني /ضد انعقاد

  كاربرد

  قرمز

  ____

  بيوشيمي- ايمونولوژي- سرولوژي- بانك خون

  ¤ طلائي

  * داراي ژل جداكننده يا ماده فعال كننده لخته

  بيوشيمي- ايمونولوژي- سرولوژي- بانك خون

  بنفش

  نمكهاي EDTA

  هماتولوژي- بانك خون

  آبي روشن

  سيترات سديم

  تست هاي انعقادي

  سياه

  سيترات سديم

  ESR

  سبز

  سديم هپارين – ليتيم هپارين

  آمونياك (استفاده از سديم يا ليتيم هپارين)

   ليتيم (استفاده از سديم هپارين)

  * ژل هاي جداكننده حاوي يك ماده خنثي است كه سبب تغيير موقتي و يسكوزيته خون در طي سانتريفوژ مي شوند. دانستيه اين ژل ها سبب مي شود كه مابين سلول و سرم يا پلاسما قرار گيرند.

  قابل ذکر است که لوله های خلا حاوی ضد انعقاد بايد تا خاتمه مکش پر از خون شوند.

  ¤ رنگ اين  نوع لوله بر اساس کارخانه سازنده آن متغير می باشد.

  لوله هایCBC حاوی ضد انعقاد اگر بطور تجاری تهيه گردند،بايد حاوی بر چسب با اطلاعات زير باشند:

  - نوع نمک EDTA ، وزن يا حجم  نمک مورد استفاده

  - حجم خون مورد نياز

  - تاريخ انقضا

  - شرايط نگه داری 

  نمونه گيري از طريق سوراخ كردن پوستSkin Puncture  (خون مويرگي)

  Skin Puncture  دراطفــال ونوزادان بسيار مهم است. زيرا خونگير ی در اطفال و به خصوص نوزادان بسيارمشکل است وهمچـنين گاهی بدون اينکه نياز به حجم زيادی از خون داشته باشيم از طريق خونگيری وريدی خون زيادی از نوزاد گرفته شده که مي تواند در نوزادان نارس حتی منجر به کم خونی نيز گردد ، لذا نمونه گيری از طريق سوراخ کردن پوست ضرورت پيدا مي کند. اين نمونه گيری درموارد زير نيز در بزرگسالان قابل اجراست:

  1-    بيماران با سوختگی وسيع

  2-    بيماران بسيارچاق

  3-    بيماران مستعد به ترومبوز

  4-    بيماران مسن يا ساير بيمارانی که وريدهای سطحی آنها قابل دسترسی نبوده يا بسيار شکننده است.

  5-    خونگيری جهت انجام آزمايشهای سريع درمنزل توسط خود بيمار

  درصورتی که بيمارآب بدن از دست داده باشد يا به دليل وارد آمدن شوک ، گردش خون محيطی وی ضعيف باشد ، ممکن است گرفتن يک نمونه مناسب غير ممکن باشد . بايد ، مويرگی ، سياهرگی ، ومايع بين بافتی و داخل سلولی است .

  * نواحی مناسب جهت سوراخ کردن پوست وجمع آوری نمونه:

  -  بند انتهای انگشتان دست

  -  سطح داخلی و خارجی پاشنه پا( شكل2)

  ◙  در نوزادن کمتر از يکسال معمولا خونگيری از پاشنه پا انجام مي شود.

  ◙  در اطفال و بزرگسالان معمولا بندآخر انگشتان ( انگشت سوم يا چهارم ) خونگيری صورت مي گيرد.

  ازنواحی زير نبايد خونگيری صورت گيرد:

  1) نرمه گوش

  2) ناحيه مرکزی پاشنه پا در نوزادان

  3) انگشتان  ( دست و پا ) نوزادان

  4) نواحی متورم يا نواحی که قبلا سوراخ شده اند ( به دليل تجمع مايع بافتی )

  نکات قابل توجه در نمونه گيری از نوزادان :

  · عمق سوراخ ايجاد شده نبايد بيشتر از 2 ميلی متر باشد.

  · نبايد درانحنای خلفی پاشنه پا سوراخ ايجاد گردد.

  · در نواحی که قبلا نمونه گيری شده نيز نبايد مجددا سوراخ ايجاد کرد ( به دليل احتمال آلودگی )

  · در نوزادان گريه های طولانی ممکن است غلظت بعضی از اجزای خون را تحت تاثير قرار بدهد (نظيرتعداد لکوسيت ).

  اگر ممکن باشد بهتر است پس از قطع گريه نوزاد ( با فاصله زمانی30 دقيقه ) نمونه گيری انجام شود.

  · نمونه گيری در ناحيه مرکزی پاشنه پای نوزادان نبايد انجام شود چون سبب صدمه به اعصاب ، تاندونها و غضروف آن ناحيه می شود.

  · از نوک انگشت نوزاد هم نبايد نمونه گرفت، چون فاصله پوست تا استخوان بندآخر انگشتان نوزادان بـِِِين2/2-2/1 ميلی متر است و ممکن است در طی نمونه گيری ،استخوان نيزآسيب ببيندوعفونت وگانگرن را در پی داشته باشد.

  نکات قابل توجه در نمونه گيری از بزرگسالان :

  - نمونه گيری بايد از سطح داخلی بندآخر انگشتان دست صورت گيرد .سطح جانبی و نوک انگشتان مناسب نيستند ( در اين دو ناحيه عمق پوست نصف قسمت مرکزی بند انگشتان می باشد) شکل3 .

  - انگشت ميانه و انگشت چهارم مناسب تر است زيرا انگشت شست دارای نبض و انگشت اشاره نيز حساستر وگاهی نيز سفت تر است. انگشت پنجم نيز به دليل نازکی پوست آن مناسب نيست .

  روش کار:

  موضع موردنظر توسط محلول 70% ايزوپروپانول(يا اتانول70%) ضدعفونی ميشود، پس از خشک شدن موضع در مجاورت هوا به وسيله لانست استريل نمونه گيری صورت ميگيرد. اولين قطره خون به وسيله گازپاک شده و قطرات بعدی در لوله های ميکروهماتوکريت ( حاوی 4 تا 6 واحد ups هپارين )  يا قطره قطره در لوله های بسيار کوچک جمع آوری ميشود. لوله های ميکروهماتوکريت بايد از خون پرشده وسريعا" انتهای آن با خمير هماتوکريت بسته شود. اگر از لوله های بسيارکوچک استفاده می شود بايد حجم مناسب خون را با توجه به ماده ضدانعقادی که  در آن ريخته شده در نظرگرفته و سريعا درب آن را بسته و مخلوط نماييم .

   ☼ نکته: هموليز ممکن است به دلايل زير رخ دهد:

  - باقی ماندن الکل در موضع

  - فشار زياد در محل نمونه گيری برای به دست آوردن نمونه و قطرات خون بيشتر

  - در بيمارانی که هماتوکريت آنها بيشتر از حد طبيعی است و يا گلبول های قرمز آنها شکننده تر است(نوزادان)

  - مخلوط نمودن شديدو بيش از حد نمونه خون پس از جمع آوری 

  * گرم نمودن (arterialized )  موضع هنگامي كه نمونه گيري جهت آزمايش تعيين PH و تجزيه گازهــاي خــون انجام مي گيرد ، ضروري مي باشد. اين كار را مي توان بوسيلـه حوله گرم مرطوب و يا وسيله گرم كننده ( دماي آن بيشتر از 42 درجه سانتيگراد نباشد ) به مدت 5 – 3 دقيقه انجام داد. اين روش جريان خون سرخرگي موضع را تا 7 برابر افزايش داده و به جز فشار ( PO2 ) O2  تغيير مهمي در آزمايشهاي روتين نمي دهد. نمونه گيري از شريان جهت تجزيه گازهاي خون ارجح است.

  * محلول   Iodine/Povidone نبايد جهت ضد عفوني كردن موضع استفاده گردد، چون آلودگي خون با اين محلول سبب افزايش كاذب سطح پتاسيم،فسفر يا اسيد اوريك مي گردد.

  *  افزايش جريان خون موضع به دنبال سوراخ كردن پوست ، با نگه داري موضع بسوي پائين و فشار متناوب (  به صورت ممتد نبايد فشار داده شود ) صورت خواهد پذيرفت.

  *  پس از خاتمه جمع آوري نمونه از پاشنه پاي نوزاد ، پا را بالاتر از سطح بدن قرار داده و با يك گاز پارچه اي تا بند آمدن كامل خون ، موضع را فشار دهيد. جهت كودكان زير دو سال گذاشتن بانداژ در موضع پيشنهاد نمي گردد ( در نوزادان سبب تحريك پوست و در كودكان بزرگتر ممكن است توسط كودك برداشته و بعضا" بلعيده شود )

  * اگر بايد چند نمونه از بيمار گرفته شود ، ابتــدا خون جهت لوله هاي كوچك حاوي EDTA (آزمايشهاي هماتولوژي ) و به دنبال آن ساير لوله ها جمع آوري شود ( جهت تهيه سرم آخرين لوله مورد استفاده قرار مي گيرد)

  *  اگرچه تفاوت نتايج آزمايش بين نمونه هاي خون وريدي و مويرگي معمولا" ناچيز است ولي اختلاف آماري و يا باليني با ارزشي در اندازه گيري غلظت گلوكز ، پتاسيم ، پروتئين تام و كلسيم خون وريدي گزارش شده است. قابل ذكر است كه غلظت تركيبات فوق به جز گلوكز در نمونه خون مويرگي پائين تر است. لذا پيشنهاد مي گردد آزمايشگاه در صورت نمونه گيري مويرگي نوع خون گيري را در برگه گزارش آزمايش درج نمايد.

  *در مورد پارامترهاي هماتولوژيك بعضي مطالعات بيانگر تفاوت هاي قابل اغماضي ميان محتوي خون مويرگي و وريدي مي باشند، درصورتي كه بعضي ديگر مويد اين تفاوت اند.اين تفاوت ممكن است با سرد بودن موضع نمونه گيري مويرگي تشديد گردد. در بعضي كتب ذكر گرديده كه درصد هماتوكريت ، غلظت هموگلوبين وشمارش گلبول هاي قرمز در خون مويرگي اندكي بيشتر از خون وريدي اسj . هم چنين شمارش لكوسيت ها و نوتروفيل ها (حدود 8%) و مونوسيت ها (حدود 12%) در خون مويرگي بالاتر است ، و برعكس شمارش پلاكت ها در خون وريدي بالاتر مي باشد(بدليل چسبيدن پلاكت ها در موضع نمونه گيري مويرگي).

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:دوشنبه 27 اردیبهشت1389
 • چرا جراحان لباس سبز می‌پوشند؟

  • ساعت: 20:3

  جراحان در قدیم لباس سفید می‌‌پوشیدند که رنگ پاکی است.

  اما بر اساس مقاله‌ای که در یکی از شماره‌های نشریه Today’s Surgical Nurse  در سال 1998،در اوائل قرن بیستم یک دکتر مشهور رنگ لباسش را به سبز تغییر داد، چرا که تصور می‌کرد این رنگ برای چشمان جراح راحت‌تر است.

  گرچه مشکل است که این نظر را تایید کرد که لباس‌های سبز به این دلیل رایج شده‌‌اند، اما رنگ سبز ممکن است به خصوص از این لحاظ مناسب باشد که به دکترها کمک می‌کند در اتاق عمل بهتر ببینند، زیرا رنگ متضاد یا مکمل رنگ قرمز به حساب می‌آید.

  رنگ سبز به دو دلیل به دید بهتر پزشکان کمک می‌کند:

   اول اینکه نگاه کردن به رنگ آبی یا سبز می تواند دید دکتر از اشیای قرمز از جمله احشای خون‌آلود را تقویت کند. مغز رنگ‌ها را نسبت به یکدیگر تفسیر می‌کند. اگر جراح به چیزی خیره شود، که به رنگ قرمز یا صورتی باشد، حساسیتش را نسبت به آنها از دست می‌دهد. در واقع پیام‌های مربوط به رنگ قرمز در مغز محو می‌شود، که می‌‌تواند باعث شود پزشک تفاوت‌های ظریف رنگ‌ اجزای بدن را به درستی نبیند.

  نگاه کردن گاه به گاه به چیزی سبزرنگ می‌تواند چشم‌ها را به تغییرات در رنگ قرمز حساس‌تر کند.

  دوم اینکه چنین تمرکز شدید و مداومی بر روی رنگ‌های قرمز ممکن است باعث توهمات بینایی سبزرنگ روی سطوح سفیدرنگ شود  که حواس جراح را پرت می‌کند. این شبح‌های سبزرنگ در صورتی که نگاه جراح از بافت‌های قرمز بدن به چیزی سفید رنگ مانند پارچه‌های تخت یا لباس سفید متخصص بیهوشی بیفتد، ممکن است ظاهر شوند.

  یک شبح سبزرنگ از احشای قرمز بیمار ممکن است روی پس‌زمینه سفید ظاهر شود. جراح به هر جا که نگاه کند، این تصویر پریشان‌کننده مانند نقاط نورانی شناوری که پس از فلاش زدن دوربین جلوی چشمان شما ظاهر می‌شود، دید او را دنبال می‌کند.after effect illusion

  این پدیده به این علت رخ می‌دهد که نور سفید حاوی همه رنگ‌های رنگین‌کمان از جمله سبز و قرمز است.

   اما از آنجایی که همانطور که در بالا گفته شد، دید جراح حساسیتش را به رنگ قرمز از دست داده است، بنابراین مغز پیام‌های دریافتی را به رنگ سبز تفسیر می‌کند.

  اما اگر دکتر به پارچه‌های سبز یا آبی به جای سفید نگاه کند، این اشباح سبزرنگ با رنگ سبز مخلوط می‌شوند، و حواس او را پرت نمی‌کنند.

  بنابراین به نظر می‌رسد که رنگ سبز برای دکترها بهترین رنگ باشد

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 25 اردیبهشت1389
 • روپوش سفید پزشكان سبب افزایش فشار خون

  • ساعت: 11:22

  یك پژوهش جدید نشان داده است كه روپوش سفید پزشكان سبب افزایش فشار خون در بیماران می‌شود.

  این یافته حاكیست؛ یك ملاقات كلینیكی با پزشك می‌تواند در واقع سبب افزایش فشار خون در حین چكاپ پزشكی شود.

  این ارتباط به تاثیر «روپوش سفید» معروف است و به این خاطر اتفاق می‌افتد كه استرس بیماران به دلیل ملاقات با دكتر یا حضور در بیمارستان افزایش پیدا می‌كند.

  كارشناسان می‌گویند كه فشار خون بالا، فاكتور مهم خطرزا در بروز حملات قلبی، نارسایی قلبی، بیماری كلیه و سكته مغزی است.

  شبكه خبری بی بی سی به نقل از پروفسور آردوینو مانگونی كه اخیرا از دانشگاه فلیندرز در استرالیا به دانشگاه آبردین منتقل شده است،‌ افزود: بدیهی است اگر قرار است فردی را برای تمام طول عمرش معالجه كنید باید اطلاعات پزشكی صحیحی از وی ثبت و دریافت كنید و اغلب دریافت این اطلاعات بویژه در مورد فشار خون در مطب پزشكان صورت می‌گیرد.

  این در حالی است كه ملاقات پزشك و درمانگاه می‌تواند فشار خون افراد را بالا ببرد.

  شرح این یافته در مجله پزشكی انگلیس منتشر شده است.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 25 اردیبهشت1389
 • آیا ویروس‌ها می‌توانند موجودات زنده را هک کنند؟

  • ساعت: 20:59

  ساختار هرمی ژنوم در موجودات زنده، حضور تعیین‌کننده‌ترین ژن‌ها در رأس این هرم و عمل مستقل آنها باعث می‌شود نه‌تنها حملات ویروسی، که جهش‌ها و جریان تکامل هم نتواند موجودات زنده را از بین ببرد

  ویروس‌ها

  تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا ویروس‌های کامپیوتری می‌توانند یک سیستم رایانه‌ای را کاملا از کار بیاندازند، در حالی که اثر ویروس‌های موجود در طبیعت در اغلب موارد، روی ما و سایر جانداران به مراتب کمتر است؟ این تفاوت عملکرد ویروس‌ها در بدن موجودات زنده و سیستم‌های کامپیوتری، متأثر از شکل متفاوت ساختار سیستم‌های کنترلی خلق‌شده توسط انسان نسبت به آن چیزی است که در طبیعت وجود دارد.

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت1389
 • کشف جالب ( حتما ببینید) !!!!!!!!!!!!!!!!

  • ساعت: 10:14

   

   Recent gas exploration activity in the south east region of the Arabian desert uncovered a skeletal remains of a human of phenomenal size.

  اخیرا در یکی از مناطق جنوب شرقی عربی ( عربستان ) کاوشگران گاز بقایای اسکلت انسانی را در اندازه خارق العاده ( پیدا کردند).

  http://fuc.ir/up2/1273609799.jpg

  This region of the Arabian desert is called the Empty Quarter, or in Arabic, 'Rab-Ul-Khalee'.

  بیابان مورد نظر را  یک چهام خالی یا به عربی ربع الخالی می نامند .( به این معنی که اگر شبه جزیره ی عربستان را به چهار بخش قسمت کنیم ، یک چهارم آنرا این بیابان شامل می شود .) 

   The discovery was made by the Aramco Exploration team. 

  کشف مذکور را گروه کاوشگر آرامکو انجام داده است .

  As God states in the Quran that He had created people of phenomenal size the like of which He has not created since. 

  در قرآن کریم خداوند می فرماید مردم خارق العاده ایی را خلق کرده که تا به حال مانند آن را خلق نکرده است .


  http://fuc.ir/up2/1273637053.jpg

   These were the people of Aad where Prophet Hud was sent.

  این مردم ( قوم ) نام عاد نامیده می شدند که برای آنها پیامبر(ی به نام ) هود فرستاده شد . 

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت1389
 • درمان سوختگي به وسيله چاپ سلول‌هاي پوست

  • ساعت: 12:14

    به تازگی دستگاهي اختراع شده كه همچون يك پرينتر جوهرافشان با چاپ سلول‌هاي پوست روي جراحت، زخم‌ها و جراحت‌هاي ناشي از سوختگي را درمان مي‌كند

  چاپ سلول‌هاي پوست

   

  اين ابزار كه زيست پرينتر نام دارد، ممكن است در آينده نياز به پيوند پوست براي درمان سوختگي و ديگر جراحت‌ها را كاهش دهد.

  اين دستگاه كه يك قاب چرخ‌دار و بالاي تخت بيمار نصب مي‌شود، داراي ليزري است كه در دانشگاه Wake Forest طراحي شده است.

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:دوشنبه 20 اردیبهشت1389
 • اگر خوب بخوابيد، 100 سال عمر مي‌كنيد

  • ساعت: 12:0

  یک تحقيق جديد نشان مي‌دهد كه اگر مي‌خواهيد تا سن 100 سالگي عمر كنيد، 10 ساعت در شب بخوابيد خواب يك فاكتور بسيار مهم در جوان و زنده كردن بدن و فعال سازي سيستم ايمني بدن است.

  در اين پژوهش محققان دريافته‌اند: كساني كه به سن 100 سالگي مي‌رسند سه برابر بيشتر از ديگران دست كم 10 ساعت خواب شبانه دارند.


  در اين تحقيق اطلاعاتي كه مربوط به يك پژوهش گسترده چيني در سال 2005 بوده، مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است. اين پژوهش شامل 15 هزار و 638 فرد بالغ در گروه سني 65 سال به بالا و 3 هزار و 927 فرد 90 تا 99 ساله و 2 هزار و 794 نفر 100 سال به بالا بوده است.
   

  روزنامه ديلي اكسپرس چاپ انگليس در گزارشي افزود: دكتر دانان گو محقق دانشگاه ايالتي پورتلند در اورگون امريكا مي‌گويد؛ حدود 65 درصد از شركت كنندگان به طور كلي اظهار داشتند كه كيفيت خوابشان خوب يا خيلي خوب بوده و ميانگين خواب روزانه آنها حدود هفت ساعت و نيم به انضمام چرت‌هاي روزانه بوده است. نكته جالب اين بود كه افراد بالغ 100 سال به بالا 70 درصد كيفيت خواب بهتري نسبت به جوانترها داشتند.

   
  اين گزارش هم چنين نشان مي‌دهد كه مردان 23 درصد بيش از زنان خواب راحت دارند.


  شرح اين پژوهش در مجله «خواب» منتشر شده است.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 18 اردیبهشت1389
 • نود سیاسی- فوتبالی .....

  • ساعت: 9:56

  با سلام خدمت همه شما ببینندگان و همراهان  برنامه نوووود......با برنامه این هفته در خدمت شما هستیم..هفته ایی که گذشت فوتبال ما آبستن حوادث زیادی بود داربی حساس دو تیم معروف پایتخت ، اوصولگرایان و اصلاحطلبان رو داشتیم که حواشی این بازی رو همراه باصحنه های داوری رو هم براتون پخش خوااااااهیم کرداما برای شروع خدمت مهمان این هفته برنامه هستیم  یکی از داوران پیشکسوتمون آقای سعید مرتضوی و همچنین رئیس کمیته داوران آقای محسنی اژه ایی طی تماس تلفنی ما رو همراهی میکنند...آقای سعید مرتضوی صحبت خودتون روشروع بفرمایید....

  س.م:با سلام خدمت همه فوتبال دوستان در خدمت شما هستم...امید وارم عدالت رو بیان کنیم و دیگر هیچ....

  ع.ف:ممنووووووون واما صحنه هایی رو از این داربی و مسابقه میبینیم بعد برمیگردیم راجع به مسائل داوریش صحبت میکنیم.....

  (صحنه،صحنه،صحنه،........با پوزش این مسابقه به خاطر صحنه های زیادی که داشت و اکثراً سانسوری بود از پخش این صحنه ها معذوریم.فقط قسمتهایی که  توپ روی دروازه اصلاحطلبان هست رو میتونیم نشون بدیم)

  ع.ف:خووووووووووب میریم سراغ مسائل داوری و صحنه های مربوط به اون...آقای مرتضوی به نظر شما این صحنه خطا بود یا نه...؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  س.م:صد درصد آقای کروبی  کاپیتان اصلاحطلبان، بسیار تکلشون خطرناک بود روی پای آقای احمدی نژاد و میبایست کارت قرمز رو میگرفتن و از زمین اخراج میشدند.....

  ع.ف:پس شما اعتقاد دارید باید آقای کروبی اخراج میشدند.یکم سخت گیرانه نیست این تصمیم؟

  س.م:نه آقا ایشون با آبروی این فوتبال بازی کردن.توی پای شخصیت های مهم دیگه ایی هم تکل رفتند ولی متاسفانه فقط کارت زرد گرفتند

  ع.ف:بسیار خوب این صحنه چیییییی؟آقای احمدی نژاد توپو با دست توی در وازه قرار نداد....؟؟؟؟

  س.م:خوب ببینید آقای فردوسی پور هر هندی که هند نیست ...اینجا توپ به دست خورد نه دست به توپ...پس هند نیست وعمدیم  در کار نیست.اگه امکان داردصحنه رو برگردونیم.ببینید اها اها اینجا..اصلا بازیکن روش به دروازه نیست..ببینید توپ میاد میخوره به دست میره تو گل، داورم جاگیریش خوبه و اعتراض اصلاحطلبان بی مورد. حالا میان تو روزنامه شون مینویسن نور چشمی فدراسیون گل تقلبی زد..ببینید داورا چی میگن بعد قضاوت کنید.

  ع.ف:خوب.میریم سراغ صحنه بعد این اعتراض شدید سرمربی تیم اصلاحطلبان آقای موسوی نسبت به داور چی آیا درست بود؟؟؟؟؟؟

  س.م:هیچکس حق توهین و اعتراض به داور رو نداره  ایشونم باید اخراج میشدند...حتی باید ازصحنه فوتبال حذف بشن.ایشون اصلاً اعصاب مصاب نداره.باید کمیته انضباطی باهاش برخورد شدید کنه.

  ع.ف:خوب بریم پیام بازگانی رو ببینیم تا بعد قسمت بعدی رو آماده کنم.پایان قسمت اول

                                                                                حسین وکیلی زارچ

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 18 اردیبهشت1389
 • شعری در مورد معتقدین منفعت طلب.........

  • ساعت: 9:47

  بس کن ای معتقد شهرتو که ادعات زیاده      

  بس کن این همه ریا رو تمومش کن بی اراده

  توکه هی رجز میخونی که چنانمو چنینم 

  تو که با یه مهرو تسبیح میگی معتقدترینم

  تو که دائم به سجودی بین ابروت پینه بسته          

  هیچ میدونی که تو دنیا کمر مردی شکسته

  رگ غیرت به حراجه زنی خود فروشی کرده       

  مردی واسه زنده بودن قصد خودکشی رو کرده

  به خیالت همه مردم اینهو خودت حقیرن           

  با خودت میگی هزار بار به من چه مردم فقیرن

  تا حالا با دل گشنه سر رو بالشت گذاشتی          

  تا حالا از شدت فقر روی دینت پا گذاشتی

  تا حالا واسه یه لقمه صدتا ناسزا شنیدی          

   تا حالا طعم نگاه تلخ مردم و چشیدی

  آره با توام که میگی متنقر از فسادی                

   تویی که به قول مردم منتهای اعتقادی

  سر سجاده نشستی صد رقم دعا میخونی         

  از تموم دین احمد فقط اسمشو میدونی

       توکه از زمون طاغوت یوهو به اینجارسیدی 

  هر کجا که کم آوردی پای دین و پیش کشیدی

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 18 اردیبهشت1389
 • سلام.من ...

  • ساعت: 9:41

  بسم الله .
  سلام.من ...
  متولد بیستمین روز از اخرین ماه زمستون شاید به همین خاطره که یه خورده بهاریم!!!تو زمستون وسط کویر به دنیا سلام دادم...یزد "مهد من شد...اتاق عمل میخونم!توی همون کویر...وچند سالیه که با اهالی رسانه می پلکم....خیلی حرفا دارم و خیلی چیزها رو میگم....کلا یک رنگی رو دوست دارم...دوست دارم گاهی تلنگر بخورم و گاهی تلنگر بزنم...همین ...

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 18 اردیبهشت1389
 • در یک اقدام عجیب و باور نکردنی ؛ سه یوزپلنگ به جای خوردن یک بچه آهو او را نوازش کرده و سپس رهایش کرد

  • ساعت: 9:15

  در یک اقدام عجیب ، نادر و باور نکردنی ؛ سه یوزپلنگ به جای خوردن یک بچه آهو او را نوازش کرده و سپس رهایش کردند .

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 18 اردیبهشت1389
 • پانسمان‌هاي نانوکريستال نقره در كشور توليد شد

  • ساعت: 9:5

  مشاور علمي شركت داروسازي عماد از موفقيت متخصصان اين شركت در توليد پانسمان‌هاي نانوكريستال نقره با قابليت كاهش درد و زمان ترميم زخم‌ها و پيشگيري از عفوني شدن آنها خبر داد.

  حسيني در گفت وگو با خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در اصفهان با بيان اينكه اين پانسمان از الياف نايلوني با انعطاف پذيري بسيار بالا طراحي شده است، اظهار داشت: پانسمان هاي نانوكريستال نقره با يك لايه ضد ميكروبي به عنوان لايه اوليه بر روي زخم ها و سوختگيها قرار مي گيرد.

  وي افزود: اين لايه با آزاد سازي آهسته يون نقره اثرات ضد ميكروبي و ضد التهابي اعمال مي كند.

  حسيني، كاهش درد و زمان ترميم زخم و پيشگيري از عفونت زخم را از مزيت‌هاي اين پانسمان عنوان كرد و گفت: اين پانسمان پس از چهار سال تلاش اواخر پارسال با تاييد معاونت غذا و دارو ي وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشكي به مصرف‌كنندگان عرضه شده است.

  وي افزود: قيمت اين پانسمان يك سوم قيمت مشابه خارجي آن است.

  مشاور علمي شركت داروسازي عمادخاطر نشان کرد: توليد پانسمان‌هاي نانو كريستال نقره به شماره 34318 در اداره كل ثبت شركت‌ها و مالكيت صنعتي به ثبت رسيده است.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 18 اردیبهشت1389
 • روبات هوشمند كمك جراح در كشور طراحي و ساخته شد

  • ساعت: 21:20

  با تلاش محققان دانشگاهي روبات كمك جراح با قابليت كاربرد اختصاصي در لاپاراسكوپي در كشور طراحي و ساخته شد

  لاپاراسكوپي به كمك ربات جراح 

   

  دكتر فرزام فرهمند - استاد دانشكده مهندسي مكانيك دانشگاه صنعتي شريف و مبتكر ربات هوشمند كمك جراحي لاپاراسكوپي - در گفت‌وگو با ايسنا خاطرنشان كرد: وظيفه‌ اين ربات نگه داشتن دوربين لاپاراسكوپ و قرار دادن آن در موقعيت‌هاي مناسب است تا ديد خوبي براي جراح فراهم كند.

   

  وي با اشاره به اين كه اين طرح با حمايت سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) انجام شده است، تصريح كرد: هزينه‌ ساخت ربات نيز در مرحله‌ نمونه سازي آزمايشگاهي حدود 40 ميليون تومان و در مرحله توليد نيمه صنعتي حدود 120 ميليون تومان است.

   

  فرهمند در رابطه با آزمايش‌هاي انجام شده با اين روبات گفت: نمونه‌ آزمايشگاهي روبات هوشمند در اتاق جراحي در بيمارستان امام خميني (ره) مورد آزمايش قرار گرفته است و در نهايت اصلاحاتي در شكل، وزن و اندازه‌ آن انجام شد.

  وي گفت: استفاده كنندگان از روبات كمك جراح لاپاراسكوپي معتقدند كه اين روبات سرعت جراحي را افزايش و زمان آن را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد.

   

  فرهمند درباره‌ امكان توليد انبوه اين روبات اظهار كرد: توليد انبوه روبات بستگي به بازخورد دريافتي از بازار خواهد داشت. در حال حاضر شش نمونه در حال ساخت داريم و اميدواريم اين روبات به مرحله توليد صنعتي برسد، اما در آن مرحله هم توليد به صورت سفارشي خواهد بود.

   

  وي با مقايسه اين روبات با نمونه‌هاي خارجي مشابه گفت: مشابه اين دستگاه در داخل وجود ندارد، اما در خارج از كشور دو روبات مشابه وجود دارد كه در جراحي لاپاراسكوپي مورد استفاده وسيع قرار مي‌گيرند و نقش موثري در فرآيند جراحي ايفا مي‌كنند، ولي قيمت آن‌ها در حدود 100 هزار دلار است كه به هيچ عنوان با قيمت مشابه داخلي قابل مقايسه نيست.

   

  وي افزود: توانايي‌هاي نمونه داخلي و خارجي كاملا مشابه است، ولي كنترل هوشمندي كه در نمونه‌ داخلي وجود دارد موجب برتري آن نسبت به نمونه‌ خارجي شده است.

   

  مبدع روبات كمك جراح لاپاراسكوپي اظهار كرد: براي اين محصول پيش‌بيني صادرات هم شده، اما در مرحله‌ اول بازار داخلي مطرح است و بعد از تامين نياز داخلي به صادرات فكر خواهيم كرد.

   

  وي درباره شيوه كار كردن با اين روبات گفت: كار كردن با روبات كمك جراح لاپاراسكوپي بسيار راحت است؛ در حدي كه كساني كه دوره‌هاي فوق تخصصي لاپاراسكوپي را مي‌گذرانند، مي‌توانند خيلي سريع با نحوه كار با اين روبات آشنا شوند و كار كردن با آن را بياموزند؛ البته مراحل طراحي و ساخت اين روبات تجربيات جالبي را در بردارد كه در مراكز دانشگاهي فني مهندسي قابل ارائه است.

   

  گفتني است، جراحي لاپاروسكوپي يكي از مصاديق جراحي با حداقل آسيب مي باشد كه در حفره شكمي انجام مي‌شود.

   

  در اين روش به منظور دسترسي به ناحيه مورد نظر براي عمل جراحي در داخل شكم، از دو يا سه شكاف كوچك ابزارهاي جراحي و از شكاف ديگر دوربين يا لاپاروسكوپ وارد بدن شده و از طريق تصوير ايجاد شده، عمل جراحي انجام مي شود.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 16 اردیبهشت1389
 • در سوگ فاطمه الزهرا

  • ساعت: 12:23

  ایام سوگواری دخت نبی اکرم را به شما دوستداران اهل بیت تسلیت می گوییم.

  امام زمان(ع):«اِنَّ فِی اِبنَةِ رَسُول اللهِ لِی اُسوَةُ حَسَنَةُ»

  همانا در(سیرۀ) دختررسول خدا(ص)،برای من، اسوه و سرمشقی نیکوست.

   

  انبیا را رهبری تو فاطمه

  اولیا را مادری تو فاطمه

  از نبی تا حضرت مهدی همه

  ذکرشان یا فاطمه یا فاطمه

   

  یکی ازموثرترین شیوه های تربیت درفرهنگ اسلام ،ارائه الگوهای شایسته وتاکید بر پیروی ازایشان می باشد.به فرموده قرآن،اسوۀ حسنۀ همۀ خداباوران،رسول خداست وفاطمه علیه السلام،استمراراسوۀ حسنه است.چرا که فاطمه روح رسول خداست،جان رسول خداست،بخشی از وجود رسول خداست.

  اسوه گری فاطمه چنان در اوج یگانگی است که مهدی موعود،همو که جهانی در انتظار اوست تا بیاید و الگوی همگان در تمام ابعاد وجودی انسان گردد ،مادر خویش فاطمه را اسوۀ نیکوی خویش معرفی می کنند و بدین سان تمام دوستداران و پیروان خویش را به اسوه پذیری از سیرۀ فاطمی فرا می خواند.                                                                           

                                                                                                  «علامه استاد مصباح یزدی»

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 16 اردیبهشت1389
 • عکسهای جالب و دیدنی

  • ساعت: 12:27

  عکس جالب

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 11 اردیبهشت1389
 • سرطان ريه دومين سرطان شايع درمردان

  • ساعت: 12:18

  سرطان ريه دومين سرطان شايع درمردان

  سرطان ريه در زنان رتبه دوم يا سوم را دارد ودر مردان بعد از سرطان پرستات شايع ترين نوع سرطان است.

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 11 اردیبهشت1389
 • تست افسردگي بک

  • ساعت: 12:12

  دپ زدن به روايت اعداد

  تست افسردگي بک، مشهورترين و جهاني ترين پرسشنامه سنجش افسردگي. فقط يادتان باشد که هميشه ارزيابي روانشناس ها و روانپزشک ها بهتر مي تواند نوع و ميزان افسردگي شما را تعيين کند.
  راهنما: در اين پرسشنامه 21 سوال وجود دارد و هر سوال بيان کننده حالتي در فرد است. شما بايد سوال هاي هر گروه را به دقت بخوانيد سپس سوالي را انتخاب کنيد که بهتر از همه احساس هاي کنوني شما را بيان مي کند؛ يعني آنچه درست در زمان اجراي پرسشنامه احساس مي کنيد.

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 11 اردیبهشت1389
 • رابطه باراك اوباما و سیا

  • ساعت: 12:11

  رابطه باراك اوباما و سیا

  يك هفته‌نامه آمريكائي با بررسي مدارك و افشاگري‌هاي انجام شده در مورد رئيس‌جمهوري آمريكا اين احتمال را مطرح کرد که اوباما از جواني با سازمان جاسوسي آمريكا همكاري داشته است.

   از همون ابتدایی که بحث انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش آمد معلوم بود که باراک اوباما به عنوان رئیس جمهور وارد کاخ سفید می شود تا تاریخ امریکا در کنار کلی تضاد که به دنیا ارائه کرده این بار سفید و سیاه را در کنار یکدیگر ارائه کند.
   
  اما اصل قصه چیست؟
   
  «ويكتور تورن» نويسنده آمريكائي در گزارشي با عنوان "گذشته مبهم اوباما " به بررسي سوابق رئيس‌جمهوري آمريكا و احتمال همكاري او با سازمان جاسوسي آمريكا، سيا، پرداخت
   
  در ابتداي اين گزارش كه در آخرين شماره هفته‌نامه "امريكن‌فري‌پرس " به چاپ رسيد، به بخش‌هائي از سخنان "ديانا اسپينگولا " (Deanna Spingola)، نويسنده آمريكايي اشاره شده كه گفته بود: "سيا از همان روز اول، باراك اوباما را در نظر داشت و اين احتمال وجود دارد كه اوباما محصولي از سيا باشد. "
   
  تورن توضيح مي‌دهد: اين نظريه شالوده فصل كاملا جديدي را در تاريخ مرموز رئيس‌جمهوري آمريكا بنا کرده.
   
  در همين رابطه بايد بخش‌هائي از مقاله "فرانك بلك " را كه با نام "مادر اوباما عضو جدا شده سيا است " در 30 نوامبر 2008 منتشر شد، بازخواني می‌كنيم: "استنلي ان‌دانام "، مادر اوباما در اواخر دهه 50 توسط آژانس‌هاي اطلاعات و با هدف نفوذ به سازمان‌هاي حقوق مدني و "ملي‌گرايان سياه " كه در آن زمان به سرعت در حال شكل‌گيري بودند، استخدام شد.
   
  اين گزارش با اشاره به اين مسئله كه پدر حقيقي اوباما احتمالا "فرانك مارشال ديويس "، عضو حزب كمونيست شيكاگو بوده است، ادامه می‌دهد: ديويس طي دهه 70 و زماني كه مادر "تنها و فقير " اوباما در حال سفر به 13 كشور مختلف بود، وظيفه تربيت اوباما را به عهده گرفت.
   
  البته اگه این موضوع رو با نظر نويسنده كتاب "نقش اسرائيل در 11 سپتامبر " که در کتابش آورده است: بلك كشف كرده كه مادر اوباما دست‌كم براي دو سازمان كه به عنوان پوشش سيا فعاليت مي‌كردند، كار كرده است. و نكته بسيار جالب ديگر اين است كه استخدام كننده خانم اوباما در "بنياد فرد " اندونزي كسي نبوده جز "پيتر گايزنر "، پدر "تيموتي گايزنر "، وزير خزانه‌داري كنوني ايالات متحده آمريكا، اضافه کنیم.
   
  و به ادامه گزارش منتشر شده که آورده است: اوباما پس از پايان دوران دبيرستانش وارد دانشگاه شد. در اين مقطع، ديويس به او توصيه كرد كه "تو براي تحصيل كردن به دانشگاه نمي‌روي، تو به آنجا مي‌روي تا آموزش ببيني... آن‌ها به تو آموزش مي‌دهند تا از كلمات استفاده كني و بنابر اين آن‌ها ديگر معنائي براي تو ندارند، توجه کنیم به خیلی از نکات قابل توجه در این مورد پی می بریم
   
  هر چند این گزارش خیلی مفصل تر از این است اما ما تنها به همین اندازه قناعت می کنیم.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 11 اردیبهشت1389
 • "درد" همانند "فلفل تند" است!

  • ساعت: 10:29

  گروهی از پژوهشگران آمریکایی با کشف یک پیام رسان داخلی بدن دریافتند که درد فیزیکی همانند فلفل تند است.

  محققان دانشگاه تکزاس دریافتند که در حضور یک جراحت دردناک، بدن انسان ماده ای تولید می کند که مشابه همان ماده ای است که حس تندی و سوزنده بودن مربوط به مصرف فلفل را ایجاد می کند.

   

  این دانشمندان آمریکایی تائید کردند که بدن انسان در زمان بروز یک درد، ماده ای به نام "اولم" تولید می کند. این ماده با گروهی از گیرنده های ویژه ای عمل می کند که به دلیل وجود آنها درد درک می شود.

   

  "اولم" شباهت بسیار زیادی به "کاپسایسین" دارد. کاپسایسین ماده عامل تندی و سوزنده بودن فلفل است.

   

  این محققان با آزمایش بر روی موشها بررسیهای خود را تائید کردند. در این مطالعات در گروهی از موشها ژن تولید کننده این گیرنده های ویژه غیرفعال شد. همچنین مشاهده شد که این موشها نسبت به ماده "کاپسایسین" هیچ واکنشی نشان ندادند.

   

  اکنون این دانشمندان در حال بررسی روشی کاربردی برای کشف داروهای جدیدی هستند که قادر به متوقف کردن این گیرنده ها در انسان باشند.

   

  براساس گزارش اکسپرس، پژوهشگران آمریکایی در این خصوص اظهار داشتند: "نتایج این کشف در عرصه درد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر ما موفق شویم این مکانیزم را با یک گروه جدید از داروهای ضد درد که موجب وابستگی و اعتیاد نمی شوند متوقف کنیم می توانیم دردهای شدید در بیماران سرطانی تا رماتیسمی را کنترل کنیم."

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 11 اردیبهشت1389
 • خندیدن باعث گرسنگی می شود!

  • ساعت: 10:26


  نتایج بررسیهای دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که خندیدن نیز همانند ورزش کردن موجب افزایش حس گرسنگی می شود.


  محققان دانشگاه لوما ایندیا در کالیفرنیا کشف کردند که خندیدن نیز همانند ورزش کردن هورمونهای استرس را کاهش می دهد و بنابراین برای سیستم ایمنی بدن مفید است. همچنین موجب کاهش فشار خون و کلسترول بد شده و کلسترول خوب را افزایش می دهد. در پایان همانند ورزش اشتها را افزایش می دهد.

   

  براساس گزارش لس آنجلس تایمز، این بررسیها نشان می دهد که تمرین خنده هورمون اشتها (گرلین) را افزایش و هورمون ضد گرسنگی (لپتین) را کاهش می دهد.

   

  این دانشمندان از گروهی از محققان خواستند که به مدت چند هفته یکسری از فیلمهای درام و کمدی سرگرم کننده را تماشا کنند.

  بررسی خون این داوطلبان در زمان تماشای فیلمهای کمدی، "اثر ورزش و اثر اشتها" را نشان داد.

   

  به گفته این محققان، تمرین خنده می تواند برای یکسری از بیماریهایی که در آنها اشتها کاهش می یابد مفید باشد.
   

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 11 اردیبهشت1389
 • Different parts of the operating room

  • ساعت: 10:10

    Max-Fax Operating Theatre

   VVF-Plastics Operating Theatre

  Ophthalmic Operating Theatre

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 11 اردیبهشت1389
 • آپانديسيت، روباهي در شكم

  • ساعت: 10:7

  آپانديسيت عبارت است از التهاب زايده كرمي شكل آپانديس كه از اولين قسمت روده بزرگ به نام «سكوم» منشأ مي گيرد.


   آپانديس هيچ كار شناخته شده اي ندارد، ولي باعث بيماري مي شود. هر ساله از هر 500 نفر جمعيت يك نفر دچار آپانديسيت مي شود.


  علايم آپانديسيت بسيار متغير هستند.در مورد هر فردي كه درد شكمي تشخيص داده نشده دارد، آپانديسيت حتماً بايد مدنظر باشد. اين بيماري در هر سني مي تواند رخ دهد (در مردان بيشتر از زنان)، اما در كودكان زير 2 سال نادر است. حداكثر بروز بيماري در سنين 24 - 15 سالگي است .

  علايم شايع


  - دردي كه از نزديك ناف شروع مي شود و بتدريج به قسمت تحتاني شكم در سمت راست نقل مكان مي كند. درد كم كم مداوم مي شود و از حالت مبهم به صورت كاملاً مشخص در مي آيد به طوري كه مكان آن دقيق تر توسط بيمار نشان داده مي شود. درد با حركت، تنفس عميق، سرفه، عطسه، راه رفتن يا لمس بدتر مي شود.


  - تهوع و گاهي استفراغ


  - يبوست و ناتواني در دفع گاز


  - اسهال(گاهي(


  - تب كم شدت كه پس از ساير علايم آغاز مي گردد


  - تشديد درد به هنگام لمس ناحيه تحتاني شكم در سمت راست، معمولاً در نقطه اي حدود يك سوم مسير ناف به برجستگي بالايي استخوان لگن.


  توجه داشته باشيد، اين توصيف فقط زماني صدق مي كند كه آپانديس در جاي طبيعي خود باشد. در بعضي موارد، نوك آپانديس در جاي ديگر واقع شده است كه اين باعث مشكل شدن تشخيص مي شود


  - تورم شكم(در مراحل انتهايي(


  - افزايش تعداد گلبولهاي سفيد خون

  علل


  عفونت به دليل نامشخص معمولاً توسط باكتري هاي موجود در لوله گوارش ايجاد مي شود.


  آپانديس ممكن است توسط محتويات در حال عبور در لوله گوارشي يا يك رشته بافتي غيرطبيعي كه از بيرون به آن فشار وارد مي آورد، مسدود شود. زماني كه آپانديس عفوني مي شود، متورم و ملتهب شده و از چرك پر مي شود.

  پيشگيري


  هيچ روش خاصي براي پيشگيري وجود ندارد

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 11 اردیبهشت1389
 • ابزارهای جراحی و کاربرد آنها

  • ساعت: 22:50

   
  ابزارهای جراحی و کاربرد آنها
   
   
   
   

   

  بابکوک : برای گرفتن احشای لوله ای شکل استفاده می شوند .

  پنس آلیس : برای گرفتن احشای نرم مانند چربی و زیر جلدی استفاده می نماییم 

  پنس کوخر : برای گرفتن احشای سفت مورد استفاده قرار می گیرد

  پنست های با دندانه: برای گرفتن پوست مورد استفاده قرار می گیرد

  پنس کورد یا شستشو : برای پرپ کردن بیمار مورد استفاده قرار می گیرد

  تناکولوم : در جراحی زنان برای گرفتن جسم رحم مورد استفاده قرار می گیرد .

  پنس هموستات : پنس رگ گیر می باشد برای گرفتن ورید ها و شریان ها

  اکارتور ماله آب یا واله نرم : برای رتاکسیون احشای ترد و شکننده مانند کبد مورد استفاده قرار می گیرد .

  کلمپ آلیس : برای کلمپ کردن روده بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد

  پرفوراتور دستی : برای سوراخ کردن جمجمه مورد استفاده قرار می گیرد

  بنت : برای با لا آوردن استخوان شکسته مورد استفاده قرار می گیرد

  دسته بیستوری : از شماره ی 2 تا 7 موجود می باشد

  تیغه های جراحی : از شماره ی 10 تا 22 موجود می باشد

  لان یا استخوان گیر : برای پلاگ گذاری مورد استفاده قرار می گیرد - در عمل های جراحی ارتوپدی کاربرد وسیعی دارد

  پنس دیباکی :مورد استفاده در عمل های عروق برای کلمپ کردن عروق بزرگ کاربرد بیشتری دارد

  کلمپ دنیس : برای کلمپ کردن روده ها مورد استفاده قرار می گیرد

  سر ساکشن فریزر:در جراحی های اعصاب - گوش - حلق و بینی مورد استفاده قرار می گیرد .

  اکارتور گلپی : مورد استفاده در عمل های کمر

  اره ژیگی :برای بریدن استخوان مورد استفاده قرار می گیرد به خصوص بریدن استخوان جمجمه

  اکارتور کلی :در عمل های جراحی شکم مورد استفاده قرار می گیرد

  پنس کریسون :: برای بریدن صفحات استخوان مورد استفاده قرار می گیرد

  لیسن :برای بریدن استخوان های پهن مورد استفاده قرار می گیرد .

  رونژور :در عمل های ارتوپدی برای بریدن استخوان های متراکم مورد استفاده قرار می گیرد

  لومن :برای ثابت نگه داشتن پلاک در حین پلاک گذاری مورد استفاده قرار می گیرد

  کلمپ مایو رابسون :مورد استفاده در آناستوموز روده

  قیچی پاتس :مخصوص جراحی های عروق

  سر ساکشن دوشی :- مورد استفاده در عمل های جراحی شکم به خصوص روده ها

  اکارتور دیور یا پاشنه کش :: مورد استفاده در جراحی های شکم به خصوص در افراد چاق

  اکارتور ریشه :: مورد استفاده در دیسک بین مهره ها -  لامینکتومی

  استوتوم :برای بریدن سر استخوان مورد استفاده قرار می گیرد

  استیله :مورد استفاده در جراحی های فیستول آنورکتال

  اکارتور واژینال :در عمل های هسترواژینال - سر کلاژ مورد استفاده قرار می گیرد

  بوژی :در کورتاژ مورد استفاده قرار می گیرد

  هسترومتر :برای اندازه گیری فوندوس رحم به کار می رود

  کورت :برای تراشیدن بافت استخوانی در ارتوپدی و یا رحم در حین عمل کورتاژ مورد استفاده قرار می گیرد

   

   

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت1389
 • فشار خون

  • ساعت: 22:50

  فشار خون چیست؟  فشار خون چیست؟

  افزایش فشار خون می تواند اعضای مختلفی از جمله قلب، عروق خونی، کلیه ها و مغز را تحت تاثیر قرار دهد.
  در واقع همه افراد فشار خون دارند! خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن را به نقاط مختلف بدن می رساند. این افزایش فشار خون است که بیماری تلقی می شود.
  افزایش فشار خون می تواند اعضای مختلفی از جمله قلب، عروق خونی، کلیه ها و مغز را تحت تاثیر قرار دهد.
  میزانی از فشار خون که بالا در نظر گرفته می شود در منابع مختلف متفاوت است ولی معمولاً به فشار خون بیشتر از٩٠/١٤٠میلیمتر جیوه افزایش فشار خون اطلاق می شود. به فشار خون افزایش یافته گاهی قاتل خاموش گفته می شود چون اگرچه معمولاً بی علامت است ولی می تواند منجر به حمله قلبی و سکته مغزی شود.
  فشار خون بالا در چه کسانی دیده می شود؟
  فشار خون بالا خصوصاً در افراد مسن بسیار شایع است.تقریباً در حدود یک نفر از هر چهار نفر از  فشار خون بالا رنج می برند. در بیماران جوانتر در مردان شایعتر است ولی در سنین بالاتر در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. به طور کلی با افزایش سن خطر ابتلا افزایش می یابد.
   
  علت ایجاد فشار خون بالا چیست؟
  علل بروز این بیماری هنوز به طور کامل شناخته نشده است . در بیشتر موارد افزایش مقاومت محیطی عروق مسئول افزایش فشار خون است که خود علل متفاوتی دارد.
  عوامل مستعد کننده چیستند؟
  بیشتر مردم (نزدیک به نود و پنج درصد آنها) از نوعی افزایش فشار خون رنج می برند که علت مشخصی برای آن یافت نشده است. به این فرم،  افزایش فشار خون اولیه گفته می شود.
  عوامل زیر در بروز این نوع افزایش فشار خون موثر هستند:
  سن : در مطالعات مختلف نشان داده شده است که سیر پیشرونده افزایش فشار خون با افزایش سن ارتباط دارد.
  ژنتیک : به خوبی اثبات شده است که عوامل ژنتیکی که به ارث می رسند با افزایش فشار خون ارتباط دارند.
  نژاد : سفید پوستان ونژاد هندواروپایی بیشتر دچار افزایش فشار خون می شوند.
  عوامل محیطی : مانند چاقی، الکل، نمک زیاد و استرس نیز موثر هستند.
   پنج درصد باقی مانده مبتلایان به فشار خون افزایش یافته علت مشخصی برای بیماری خود دارند. به این نوع، افزایش فشار خون ثانویه گفته می شود.
   عوامل زیر در بروز این نوع افزایش فشار خون موثر هستند:
   بیماری کلیوی : به دلیل احتباس آب و نمک در بدن موجب بالا رفتن فشار خون می شود. این افزایش، خود می تواند باعث ایجاد بیماری کلیوی شود و یا آن را بدتر کند.
   بیماریهای غدد درون ریز : (مانند سندرم کوشینگ، هایپرپلازی آدرنال و فئوکرومو سایتوما).
  داروها و سموم : افزایش فشار خون می تواند عارضه جانبی استروئیدها، الکل، کوکائین، سیکلوسپورین و اریتروپوئیتین باشد. مصرف مواد حاوی تیروزین مانند برخی از پنیرها در افرادی که از داروهای ضد افسردگی خاصی استفاده می کنند ممکن است منجر به حمله افزایش فشار خون در این افراد شود. خطر افزایش فشار خون در زنانی که از قرصهای ضد بارداری استفاده می کنند، بیشتر است.
   اشکال در سیستم عصبی خودکار و یا سیستم هورمونی کلیه ( رنین آنژیوتانسین ).
   مقاومت به انسولین فشار بالا در اوایل بارداری ممکن است نشان دهنده افزایش فشار خون اولیه باشد. فشار خون بالا در نیمه دوم حاملگی پره اکلامپسی نامیده می شود که معمولاً اگر کنترل شود، پس از زایمان از بین می رود و مشکل جدی ایجاد نمی کند.
  چرا باید فشار خون بالا را کنترل کرد؟
  فشار خون بالا یک عامل خطر مهم در ایجاد نارسایی قلبی است. همچنین می تواند موجب  نارسایی کلیه، مشکلات عروق محیطی، تخریب عروق شبکیه چشم، سکته مغزی و حمله قلبی شود به همین دلیل پیشگیری و درمان آن بسیار مهم است.
  اگر میزان فشار خون به سرعت بالا رفته و به حدود ١٣/٢٠٠ برسد به آن فشار خون بدخیم گفته می شود که آسیب زیادی ایجاد می کند و موجب مرگ و میر می شود.
  فشار خون بالا چگونه تشخیص داده می شود؟
  میزان فشار خون : فشار خون در چند نوبت و در شرایط استاندارد اندازه گیری می شود.
  عکس قفسه سینه : ممکن است علائم نارسایی قلبی و بزرگ شدن قلب را نشان دهد.
  نوار قلب : ممکن است بزرگی بطن چپ یا کم خونی موضعی (ایسکمی) را نشان دهد.
  آزمایش خون : اوره و الکترولیتها برای بررسی عملکرد کلیه و همچنین چربی و قند خون.
   آزمایش ادرار : برای یافتن بیماری کلیوی.
   
  فشار خون بالا چگونه درمان می شود؟
   هدف از درمان رساندن فشار خون به کمتر از٩٠/١٤٠ در افراد معمولی و کمتر از٨٥/١٣٠ در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی یا دیابت است. با این هدف که در دراز مدت خطر عوارض وخیمی که گفته شد کاهش پیدا کند.
   برای کمک به کاهش عوارض بهتر است:
  *سیگار ترک شود تا آسیب عروقی کمتر گردد.
  * کاهش وزن با رژیم غذایی و یا ورزش.
  * کاهش مصرف نمک و اجتناب از مصرف غذاهایی که شور تهیه می شوند.
  *افزایش فعالیت بدنی و ورزش منظم.
  *کاستن از استرس.
  برای کنترل فشار خون پزشک ممکن است داروهای مختلفی تجویز کند که مکانیسمهای متفاوتی دارند. معمولاً یک نوع دارو همراه تغییر شیوه زندگی به صورتی که گفته شد به کار می رود. اگر به اندازه کافی موثر نباشد داروهای دیگری اضافه می شوند. انتخاب دارو به عوامل متعددی از جمله شرایط جسمانی فرد بستگی دارد.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت1389
 • کارکنان اتاق عمل

  • ساعت: 22:49

  نقش پرستار اتاق عمل

   پرستاري اتاق عمل از موارد تخصصي حيطه كاركرد پرستاري است. پرستار اتاق عمل پروانه دار به عنوان عضوي فني از تيم جراحي همراه با ديگر اعضاي حرفه اي تيم درمان كه شامل جراح – پرستار سيركولار – متخصص بيهوشي – كمك جراح و ديگر پرسنل كمكي كار مي كند. پرستار اتاق عمل مراقبت هاي پرستاري ويژه بيماران جراحي را قبل از عمل جراحي و حين عمل و بعد از عمل ارايه ميدهد. پرستار اتاق عمل براي بيماراني كه تحت عمل جراحي قرار خواهند گرفت يا ديگر اعمال تهاجمي ، طرح مراقبت پرستاري تهيه كرده و آنرا پيش ميبرد. پرستاران اتاق عمل در تمام انواع و قسمت هاي بهداشتي درمانيكار ميكنند كه از آن جمله بيمارستان ، مركز انتقال يا جراحي هاي سرپايي و مطب هاي پزشكان جراح را مي توان نام برد.

  پرستار اتاق عمل با انجام روشهاي خاص ايجاد اطمينان از نتيجه و كيفيت خدمات ارايه شده در اتاق عمل را ميدهد.

  پرستار سيركولاتور

  پرستار سيركولاتور مسئول اجراي خدمات باليني بيمار استو هماهنگ و تدارك كننده نيازهاي تيم جراحي با ديگر ارايه دهندگان خدمات براي به اتمام رساندن عمل جراحي است. پرستار سيركولاتور عمل جراحي و تيم جراحي را تحت نظر دارد و همه را در ايجاد محيطي امن و سالم براي بيمار ، ياري ميدهد. شرايط بيمار را قبل از عمل ، حين عمل و بعد از عمل بررسي مي كند تا از نتيجه مطلوب جراحي اطمينان حاصل كند. سيركولاسيون حين جراحي يك عملكرد پرستار اتاق عمل است.

  نقش پرستار سيركولاتور بر عهده اشخاص UAP – پرستاران تجربي پروانه دار و پرستاران مجوز دار حرفه اي Vocational  (كمك بهياران) گذاشته نميشود.

  بيماران در اتاق عمل اكثرا بيهوش يا خواب آلوده هستند و در فاز جراحي قادر به اتخاذ تصميم در مورد مسايل مرتبط به خود نيستند. پرستار سيركولار در شرايطي كه بيمار كمترين توان مراقبت از خود را دارد وكيل و حامي بيمار مي باشد.

  مسئوا يا مدير اتاق عمل OR – Director

  مسئول يا مدير اتاق عمل عملكرد واحدهاي اتاق عمل را كنترل مي كند . مدير اتاق عمل بر تمام امور اشراف داشته و مسئول تنظيم مخارج - پرسنل – تداركات – قرار و مدار و تنظيم برنامه كاري و ديگر مواردي است كه گردش كار اتاق عمل را سرپا نگهدارد.

  پرستار اسكراب Scrub Nurse

  پرستار اسكراب مستقيما با جراح در محيط استريل كار مي كند و تمام لوازم و دستگاههاي گاز و غيره را در طول اجراي عمل جراحي رد و بدل ميكند .  همه اعضاي تيم جراحي كه در محيط استريل كار مي كنند قبل از شروع عمل دستان خود را تا آرنج با مواد ضد عفوني كننده يا صابون مخصوص برس زده و اسكراب مي كنند و همه معمولا دستكش پوشيده و كلاه و عينك و ماسك استفاده مي كنند .

  نقش پرستار اسكراب را مي توان بر عهده UAP – LPN  يا LVN گذاشت.

  پرستار كمك اول RNFA

  پرستار كمك اول پس از گذراندن تحصيلات تكميلي و دوره هاي آموزشي ويژه  ، آمادگي ارايه مراقبت هاي جراحي را پيدا مي كند. پرستار كمك اول در حين جراحي كمك جراح است و مي تواندبا كنترل خونريزي – كاربرد وسايل و دستگاههاي لازم – جابجا كردن و بريدن و بخيه كردن نسوج در حين عمل جراحي ايفاي نقش كند. پرستار كمك اول ممكن است در مراقبت بيمار قبل و بعد از عمل دخالت داشته باشد.

  پرستار مربي بيمار Patient Educator

  پرستار مربي جراحي با بيمار كار مي كند و بيمار و خانواده وي ار با اطلاع رساني و آموزش هاي لازم كمك مي كند تا در مورد تصميم گيري آگاهانه در پيشبرد درمان و جراحي تصميم هاي معقول بگيرند

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت1389
 • هپارین

  • ساعت: 22:47

   هپارین

  HEPARIN- هپارین
  Brand names:  Dextrose-Heparin Sodium
  Heparin Lock Flush
  Heparin Sodium
  Heparin Sodium-Sodium Chloride
  Hep-Lock

  شکل داروئی:

  Injection : 5000 u/ml, 10,000 u/ml


  مکانیزم اثر: هپارین‌، بصورت‌ غیرمستقیم‌درجایگاههای‌ متعدد در هر دو راه‌ داخلی‌ وخارجی‌ انعقاد خون‌ اثر کرده‌ و عمل‌ مهارکننده‌ آنتی‌ ترومبین‌ III (کوفاکتور هپارین‌)را بر چندین‌ فاکتور انعقادی‌ فعال‌ شده‌، ازجمله‌ ترومبین‌ (فاکتور Ha) و فاکتورهای‌IXa، Xa، XlA، Xlla تشدید می‌کند. مهارفاکتور فعال‌ شده‌  Xaبا تولید ترومبین‌تداخل‌ کرده‌ و در نتیجه‌ اعمال‌ مختلف‌ترومبین‌ را در انعقاد خون‌ مهار می‌کند.هپارین‌ همچنین‌ تشکیل‌ کمپلکس‌آنتی‌ترومبین‌ III ـ ترومبین‌ را تسریع‌می‌نماید و با این‌ عمل‌، ترومبین‌ را غیر فعال‌کرده‌ و مانع‌ تبدیل‌ فیبرینوژن‌ به‌ فیبرین‌می‌گردد. هپارین‌ از طریق‌ مهار فعال‌ شدن‌فاکتورهای‌ تثبیت‌ کننده‌ فیبرین‌ توسطترومبین‌، از تشکیل‌ لخته‌ فیبرینی‌ پایدارجلوگیری‌ می‌کند.
  فارماکونتیک: پیوند هپارین‌ به‌ پروتئین‌بسیار زیاد است‌. متابولیسم‌ دارو کبدی‌است‌. نیمه‌ عمر هپارین‌ بطور متوسط 1/5ساعت‌ است‌. در صورت‌ تزریق‌ مستقیم‌وریدی‌، شروع‌ اثر دارو فوری‌ است‌. درتزریق‌ زیر جلدی‌، شروع‌ اثر معمولا بین‌
  20 تا 60 دقیقه‌ و تابع‌ وضعیت‌ بیمار است‌.دارو معمولا بصورت‌ متابولیت‌ و از طریق‌کلیه‌ دفع‌ می‌شود.
  مواردمصرف: هپارین‌ در پیشگیری‌ ودرمان‌ ترومبوز وریدهای‌ عمقی‌ و ترومبوآمبولی‌ ریوی‌، پیشگیری‌ از ترومبوآمبولی‌، جلوگیری‌ از انعقاد خون‌ در گردش‌خون‌ خارج‌ بدن‌ طی‌ جراحی‌ قلب‌ وروشهای‌ دیالیز، به‌ عنوان‌ داروی‌ کمکی‌ دردرمان‌ آمبولی‌ شریانی‌ محیطی‌ و کاهش‌خطر بروز ترومبوز مغزی‌ و مرگ‌ دربیمارانی‌ که‌ دچار حمله‌ پیشرونده‌ شدید وناگهانی‌ می‌شوند، مصرف‌ می‌شود.
  مقدارمصرف: بزرگسالان‌: برنامه‌ درمانی‌ بامقدار کامل‌:از راه‌ زیر جلدی‌، ابتدا 20/000 ـ 10/000واحد بصورت‌ عمیق‌ (داخل‌ چربی‌) و سپس‌هر 8 ساعت‌ 10/000 ـ 8000 واحد یا هر 12ساعت‌ 20/000 ـ 15/000 واحد یا با توجه‌به‌ نتایج‌ آزمونهای‌ انعقادی‌ تزریق‌می‌شود. از راه‌ وریدی‌، ابتدا 10/000 واحدو سپس‌ هر 6 ـ 4 ساعت‌ 10/000 ـ 5000واحد یا u/kg 100 هر 4 ساعت‌ یا با توجه‌ به‌نتایج‌ آزمونهای‌ انعقادی‌ تزریق‌ می‌شود. ازراه‌ انفوزیون‌ وریدی‌، مقدار
  40/000 ـ 20/000 واحد در 1000 میلی‌لیترمحلول‌ کلرورسدیم‌ ایزوتونیک‌ تزریقی‌ درمدت‌ زمان‌ بیش‌ از 24 ساعت‌ مصرف‌می‌شود. سرعت‌ انفوزیون‌، اغلب‌ 1000واحد در هر ساعت‌ است‌.
  برنامه‌ درمانی‌ با مقادیر کم‌:
  مقدار 5000 واحد 2 ساعت‌ قبل‌ از جراحی‌و 12 ـ 8 ساعت‌ پس‌ از آن‌ بمدت‌ حداکثر 7روز بصورت‌ زیر جلدی‌ عمیق‌ (داخل‌چربی‌) تزریق‌ می‌شود.
  کودکان‌: از راه‌ وریدی‌، ابتدا u/kg 50 وسپس‌ u/kg 100 ـ 50 هر 4 ساعت‌ یابراساس‌ نتایج‌ آزمونهای‌ انعقادی‌ تزریق‌می‌شود. از راه‌ انفوزیون‌ وریدی‌، ابتدا50u/kg بصورت‌ مقدار حمله‌ای‌ و سپس‌100 u/kg هر 4 ساعت‌ یا براساس‌ نتایج‌آزمونهای‌ انعقادی‌ تزریق‌ می‌شود.
  موارد منع‌ مصرف‌: این‌ دارو در بیماران‌مبتلا به‌ هموفیلی‌ و سایر اختلالات‌ خونی‌،کمی‌ پلاکت‌ خون‌، اولسرپپتیک‌، خونریزی‌اخیر مغزی‌، زیادی‌ شدید فشار خون‌،بیماری‌ شدید کبد، آنوریسم‌ نارسایی‌ کلیه‌،پس‌ از صدمات‌ شدید یا جراحی‌ اخیر، وحساسیت‌ به‌ هپارین‌ و موارد تهدید به‌سقط نباید مصرف‌ شود.
  کاربرد در دندان پزشکی:
  هشدار: 1 ـ این‌ دارو در موارد زیر باید بااحتیاط مصرف‌ شود:
  بیحسی‌ منطقه‌ای‌ یا انسداد اعصاب‌ ناحیه‌کمر، دیسکرازی‌ خونی‌ بخصوص‌ کمی‌پلاکتهای‌ خون‌، زایمان‌ اخیر، آندوکاردیت‌تحت‌ حاد باکتریایی‌، جراحی‌های‌ اخیراعصاب‌ یا چشم‌ یا در مواردی‌ که‌ نیاز به‌عمل‌ جراحی‌ اعصاب‌ یا چشم‌ وجود دارد،پریکاردیت‌ یا نشت‌ مایع‌ به‌ پریکارد، عیب‌شدید کار کلیه‌، جراحی‌ عمده‌ یا زخمهایی‌که‌ سبب‌ بوجود آمدن‌ سطوح‌ باز و وسیع‌می‌شوند، صدمه‌ شدید بویژه‌ به‌ دستگاه‌عصبی‌ مرکزی‌، زخم‌ یا سایر ضایعات‌فعال‌ گوارشی‌، ادراری‌، تنفسی‌، واسکولیت‌شدید و عیب‌ شدید کار کبد.
  2 ـ توصیه‌ می‌شود در بیمارانی‌ که‌ هپارین‌مصرف‌ می‌کنند، از تزریق‌ عضلانی‌ سایرداروها، به‌ دلیل‌ احتمال‌ بروز هماتوم‌ وخونریزی‌ در اطراف‌ محل‌ تزریق‌خودداری‌ شود.
  3 ـ خونریزی‌ از لثه‌ ممکن‌ است‌ نشانه‌مصرف‌ بیش‌ از حد هپارین‌ باشد. درمان‌ باهپارین‌ خطر بروز خونریزی‌ موضعی‌ طی‌جراحیهای‌ دهان‌ و پس‌ از آن‌ راافزایش‌می‌دهد.
  4 ـ از آنجا که‌ هپارین‌ از بافتهای‌ حیوانی‌تهیه‌ می‌شود، توصیه‌ می‌شود در بیمارانی‌که‌ سابقه‌ حساسیت‌ یا آسم‌ دارند، ابتدامقدار آزمایشی‌ 1000 واحد قبل‌ از شروع‌درمان‌ تزریق‌ شود.
  5 ـ در صورت‌ استفاده‌ از برنامه‌ درمانی‌ بامقادیر کامل‌ هپارین‌، مقدار مصرف‌ داروباید با توجه‌ به‌ نتایج‌ آزمونهای‌ انعقاد خون‌برای‌ هر فرد تنظیم‌ شود.
  موارداحتیاط:
  تداخلات داروئی:مصرف‌ همزمان‌هپارین‌ با اسید والپروئیک‌ به‌ علت‌ مهارعملکرد پلاکتها ممکن‌ است‌ موجب‌خونریزی‌ شود. متی‌مازول‌ و پروپیل‌تیواوراسیل‌ باعث‌ کاهش‌ پروترومبین‌خون‌ می‌شوند. لذا مصرف‌ همزمان‌ این‌داروها با هپارین‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ افزایش‌اثر ضد انعقادی‌ شود. مصرف‌ همزمان‌داروهای‌ ترومبولیتیک‌، ماننداسترپتوکیناز و اوروکیناز با داروهای‌ ضدانعقاد، خطر خونریزی‌ را افزایش‌ می‌دهد.
  عوارض جانبی: خونریزی‌، نکروز پوست‌،کمی‌ پلاکت‌ خون‌، واکنش‌های‌ حساسیتی‌(از جمله‌ کهیر، آنژیوادم‌ و آنافیلاکسی‌)،پوکی‌ استخوان‌ پس‌ از مصرف‌ طولانی‌مدت‌ و بندرت‌ ریزش‌ مو با مصرف‌ این‌دارو گزارش‌ شده‌ است‌.
  نکات قابل توصیه:1 ـ برای‌ بدست‌ آوردن‌حداکثر اثر بخشی‌ دارو و کاهش‌ امکان‌خونریزی‌، دستورات‌ مربوط به‌ مصرف‌دارو باید کاملا رعایت‌ شود.
  2 ـ در طول‌ درمان‌ با هپارین‌، از مصرف‌اسید استیل‌ سالیسیلیک‌ یا داروهای‌ حاوی‌آن‌، ایبوپروفن‌ و سایر داروهائی‌ که‌ برروی‌ پلاکت‌ها مؤثرند، خودداری‌ شود.
  3 ـ پزشک‌ و دندانپزشک‌ باید از مصرف‌این‌ دارو آگاه‌ شوند.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت1389
 • ضد عفونی کنندها

  • ساعت: 22:45

  مواد ضد عفونی کننده (آنتی سپتیک)

  آنتی سپتیک ها مواد ضد میکروبی می بـاشنـد که بمنظور کاهش احتمال عفونت، کـشتن و یا بازداری از رشد عوامل بیماری زا بـــر روی سطح پوست و یا بافت زنده اعمال می شـوند. آنـتـی سپــــتیک ها را بـــــایستی از مــــواد گندزدا (disinfectents) افـــتراق داد کـــه به منـــظور نابودی میکرو ارگانیسم هـا بــر روی اجسام غیر زنده مورد استفاده قرار میگیرند. آنتی سپتیک های متداول به قرار زیر میباشند:


  1- الکل ها (alcohols): الکل های متداول عبارتند از اتانول (ETHANOL) شصت تا نود درصد، پروپانول (1-PROPANOL) شصت تا هفتاد درصد و ایزوپروپانول (ISOPROPANOL).

  2- کلرهگزیدین گلوکونات (CHLORHEXIDINE GLUCONATE): بصورت منفرد در غلظت های 0.5 تا 4 درصد و در غلظت کمتر در ترکیب با الکل مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان ضد عفونی کننده پوست و زخم ها و همچنین درمان التهاب لثه در دهانشویه ها استفاده میشود.

  3- ید (IODINE): ید در 3 شکل مورد استفاده قرار میگیرد:

  - تنتور ید (TINCTURE OF IODINE): ترکیب ید و الکل است. از 2 تا 5 درصد ید و الکل اتانول تشکیل یافته است. در ضد عفونی زخمها، و گندزدایی آب آشامیدنی مصرف می گردد. اما امروزه استفاده از آن بمنظور ضد عفونی زخمهای سطحی و کوچک توصیه نمیگردد، چراکه باعث شکل گیری جای زخم (SCAR) گردیده و زمان ترمیم و التیام را افزایش میدهد.

  - محلول ید دار لوگول (LUGOL`S IODINE)(IKI): از پـنج درصــد یــد، و یدید پتاسیم (POTASSIUM IODIDE) و آب مقطر تشکیل یافته است.

  - پوویدون آیوداین (POVIDONE IODINE) یا همان بتادین(BETADINE): یک یدوفور است که اثرات تحریک کنندگی ید در آن کاهش یافته است. یدوفور (IODOPHOR) ماده ای است متشکل از ید و یک عامل حل کننده نظیر پوویدون و یا سورفکتانت که وقتی بصورت محلول است ید آزاد میکند. گزینه بهتری برای ضدعفونی سطح پوست و زخمها است، چراکه بر روی روند التیام اثر منفی بر جای نگذاشته و با در اختیار داشتن ید فعال کافی اثری پایدارتر دارد. مزیت آنتی سپتیک های حاوی ید، طیف گسترده فعالیت ضد میکروبی (کشتن غالب پاتوژن ها حتی اسپورها) میباشد.

  4- بوریک اسید (BORIC ACID)(BORACIC ACID): در درمان عفونت قارچی مهبل، تبخال و آکنه کاربرد داشته و همچنین در محلولهای شستشوی چشمی و پمادهای ضد سوختگی موجود میباشد. از بوریک اسید به عنوان حشره کش نیز استفاده میشود.

  5- هیدروژن پروکساید (HYDROGEN PEROXIDE): بصورت محلول 6 درصد در ضد عفونی وبوزدایی زخم ها بکار میرود. محلول 1 تا 2 درصد آن نیز به عنوان کمک های اولیه در منزل برای ضدعفونی زخمها و خراشیدگی ها مصرف میشود. اما استفاده از آن توصیه نمیگردد، چراکه یک ماده اکسید کننده قوی بوده و علاوه بر افزایش زمان بهبودی، باعث تشکیل جای زخم (SCAR) میگردد. شستشو با آب و صابون و یا محلول آب و نمک رقیق گزینه بهتری است.

  6- ترکیبات فنول (PHENOL): ترکیبات فنول خاصیت میکروب کشی دارند. در دهانشویه ها و ضد عفونی خراشیدگی ها و گزش ها مورد استفاده قرار میگیرند.

  - تری کلروفنول TRICHLOROPHENOL یا TCP

  - هگزاکلروفن(HEXACHLOROPHENE): یک باکتری کش و قارچ کش است.

  - تریکلوسان(TRICLOSAN): در صابون های آنتی باکتریال، دئودرانت ها، خمیر دندانها، دهانشویه ها و اسکرا بها موجود میباشد.

  7- ترکیبات آمونیوم چهار ظرفیتی QUATERNARY AMMONIUM COMPOUNDS)(QUATS): شامل مواد زیر میباشد:

  - بنزالکونیوم کلراید (BENZALKONIUM CHLORIDE)(BAC): یک ماده ضد عفونی کننده و اسپرم کش است.

  - ستیل تری متیل آمونیوم کلراید(CETYL TRIMETHYLAMMONIUM CHLORIDE)(CTMB)

  - ستیل پریدینیوم کلراید(CETYLPRIDINIUM CHLORIDE)(CPC)

  - بنزتونیوم کلراید(BENZETHONIUM CHLORIDE)(BZT)

  - ستریمید(CETRIMIDE)

  نکته: فعالیت ضد میکروبی ترکیبات فوق توسط صابون غیر فعال میگردد.

  8- (OCTENIDINE DIHYDROCHLORIDE): عملکردی مشابه (QUATS) دارند اما با طیف فعالیت گسترده تر.

  9-سدیم کلراید (نمک طعام)(SODIUM CHLORIDE): به عنوان شوینده و ضد عفونی کننده عمومی استفاده میشود.

  10-مرکورکروم (MERCURCHROME)(MERBROMINE): به خاطر محتوای جیوه دیگر از آن استفاده نمیگردد.

  نکاتی چند در رابط با استفاده از آنتی سپتیک ها:

  1-نباید بیش از یک هفته از آنها استفاده کرد.

  2-در درمان آفتاب سوختگی و یا در صورت وجود عفونت در پوست نباید از آنها استفاده کرد.(آنتی سپتیک بیشتر نقش پیشگیرنده دارد و در صورت وجود عفونت بایستی از آنتی بیوتیک ها استفاده گردد)

  3-زخمهای وسیع، بریدگیهای عمیق و سوختگی های شدید بایستی توسط پزشک درمان گردند.


  نحوه تمیز کردن و ضدعفونی کردن زخم ها و خراشیدگی های جزئی:

  1-ابتدا منتظر بمانید تا خونریزی متوقف گردد. معمولاً خونریزی بعد از چند دقیقه متوقف میشود، اما اگر چنین نشد با اعمال فشار دایمی بر روی موضع به مدت 20 دقیقه، خونریزی را متوقف سازید. چنانچه پس از این مدت خونریزی قطع نشد به پزشک مراجعه کنید.

  2-موضع را زیر جریان آب خنک بگیرید. سپس موضع را با آب و صابون شستشو دهید. از آنجایی که صابون باعث تحریک زخم میشود، بیشتر به تمیز کردن اطراف زخم بپردازید.

  3- چنانچه ذرات ریز خارجی در زخم وجود داشت بوسیله یک موچین که قبلاً توسط الکل تمیز شده، آنها را خارج کنید.

  4-نیازی به استفاده از بتادین نیست. اما اگر مایل بودید از بتادین استفاده کنید، آن را بیشتر در اطراف زخم بکار برید تا در مرکز زخم.

  5-یک کرم آنتی بیوتیک بر روی موضع بمالید. کرم آنتی بیوتیک از عفونت جلوگیری کرده و زخم را مرطوب نگه میدارد.

  6-پوشاندن زخم توسط چسب زخم و یا بانداژ زخم را تمیز و به دور از باکتریها نگه میدارند. اما وقتی زخم به اندازه کافی التیام یافت که احتمال عفونت در آن کاهش پیدا کرد، زخم را به شکل باز و بدون پوشش مراقبت کنید، چراکه در معرض هوا قرار گرفتن زخم موجب تسریع روند ترمیم آن میشود.

  7-در صورت مشاهده علایم عفونت به پزشک مراجعه کنید .علایم عفونت شامل قرمزی، گرمی، تورم و ترشحات از زخم میباشند.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت1389
 • تيغها

  • ساعت: 22:45

  دسته و تيغ درماتوم

  تيغهاي يکبار مصرف

   

  دسته و تيغهاي جراحي استاندارد - اندازه شماره 3

  تيغهاي جراحي شماره 6 - 9 - 10 - 10A - 11 - 11P - E/11 - 12 - 12D - 14 -15 - 15A - 15C - 15T و 16 براي دسته هاي شماره 3 - 3L - 5 - 7- 9 و B3 مي باشند.
  دسته هاي تيغ جراحي با جنس نيکل و بعضي اندازه هاي خاص آنها با جنس فولاد ضد زنگ موجود مي باشند. تمامي دسته هاي تيغ جراحي به طور جداگانه پيچيده شده اند. دسته جراحي خوش دست B3 سبک و قابل تنظيم و ضد زنگ بوده و در بسته هاي پلاستيکي شامل يک عدد عرضه مي شود.


  دسته و تيغهاي جراحي استاندارد - اندازه شماره 4

  تيغهاي جراحي شماره 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 22A - 23 - 24 - 25 - 25A - 26 - 27  و 36 براي دسته هاي شماره 4 - 4L و 6 مي باشند.
  دسته هاي تيغ جراحي با جنس نيکل و بعضي اندازه هاي خاص آنها با جنس فولاد ضد زنگ موجود مي باشند. تمامي دسته هاي تيغ جراحي بطور جداگانه پيچيده شده اند.
  تيغهاي جراحي استاندارد با جنس فولاد کربنه (استريل يا غير استريل) يا فولاد ضدزنگ (استريل)، در بسته هاي 100 عددي موجود مي باشند. تيغهاي استريل تک تک و جداگانه و تيغهاي غير استريل در دسته هاي 5 عددي در ورق پيچيده شده اند و همچنين به صورت تيغهاي غير استريل تک تک در ورق پيچيده شده و در بسته هاي 100 عددي موجود مي باشند. تيغهاي Sabre E/11 و D/15 تنها با جنس فولاد کربنه، به شکل استريل و در بسته هاي 100 عددي عرضه مي شوند.


  دسته و تيغهاي جراحي ريز (Micro Surgery)

  نوع "ريز" شامل تيغهاي کوچک، باريک و دقيق از جنس فولاد ضد زنگ براي عملهاي ظريف مي باشد. شش دسته خاص قابل اتصال به کليه تيغهاي فوق مي باشند. دسته هاي تيغ جراحي SF13 و SF23 از اين گروه بوده و داراي يک بخش فوقاني جداگانه هستند که به قسمت زيرين پيچ شده و تعويض تيغ را ساده مي سازد. تيغهاي جراحي مذکور تک تک در ورق فلزي پيچيده شده و بسته هاي مصرفي 25 عددي عرضه مي شوند. دسته هاي اين تيغها بطور تک تک در بسته هاي پلاستيکي موجود مي باشد.


  دسته و تيغهاي جراحي Swann Major

  تمام تيغهاي فوق العاده محکم اين گروه به هر دو دسته قابل اتصال مي باشند. تيغها از جنس فولاد کربنه بوده و به شکل استريل تک تک پيچيده شده و در بسته هاي 50 عددي عرضه مي گردند.


  تيغهاي جراحي يکبار مصرف

  در تمام انواع، تيغ جراحي استاندارد از جنس فولاد ضد زنگ موجود بوده و شامل دسته پلاستيکي مي باشد. اين تيغها استريل بوده، تک تک پيچيده شده و در بسته هاي 10 عددي عرضه مي شوند.
  اين تيغها به شکل غير استريل با محافظ پلي اتيلني نيز عرضه مي شوند.


  تيغهاي جراحي يکبار مصرف Sabre

  سه نوع تيغ يکبار مصرف استريل Sabre يعني E/11، D/15 و B/23 موجود بوده که هر سه نوع جداگانه بسته بندي و در بسته هاي 10 عددي عرضه مي شوند.


  چاقوي کالبد شکافي - PM40 & PM40B

  چاقوي کالبد شکافي با انواع تيغ فولاد کربنه پردوام، قابل اتصال به دسته جراحي از جنس فولاد ضدزنگ توسط پيچ و تيغ اضافي نيز با بسته بندي جداگانه و در بسته هاي 10 عددي موجود است.

  تيغ کالبد شکافي PM8 و تيغه هاي PM60 و PM60B

  اين تيغها که از جنس فولاد کربنه غير استريل مي باشند، مکمل ابزار کالبد شکافي بوده و يکي از خصوصيات آنها سهولت در تعويض مي باشد. هر دو تيغ داراي محافظ VPI بوده و بطور تک تک دسته بندي شده و در بسته هاي 50 عددي عرضه مي شوند. دسته هاي اين تيغها نيز تک تک در بسته هاي پلاستيکي عرضه مي شوند.


  تيغ بخيه

  تيغ بخيه نيازي به دسته ندارد. نوع استاندارد اين تيغ از جنس فولاد کربنه و نوع بلند آن فولاد ضدزنگ است. اين تيغ در بسته هاي 100 عددي موجود است که هر تيغ جداگانه استريل و پيچيده شده است.


  تيغ بلند جراحي Myringotomy

  اين تيغ بلند داراي انحنا و از جنس فولاد ضدزنگ بوده و در نوک آن لبه برش کوتاهي وجود دارد. اين تيغ بطور خاص براي برش رو به بالا و پايين ساخته شده است. اين در بسته هاي 10 عددي موجود است که هر تيغ جداگانه پيچيده و استريل شده است. اين تيغ جراحي به دسته هاي "ريز" متصل مي شود.


   

  تيغ بافت برداري دهانه رحم

  اين تيغ از جنس فولاد ضدزنگ و به شکل استريل در بسته هاي 10 عددي عرضه مي شود که تيغها در طبقه هاي پلاستيکي تک عددي قرار دارند. اين تيغ به هر دو نوع دسته تيغ جراحي Swann-Major متصل مي شود.

   


  تيغهاي يکبار مصرف کوچک

  از اين نوع تيغ مي توان به عنوان ابزار بخش استفاده کرد. دسته پلاستيکي کوچک نيز موجود است که به تيغهاي شماره 10، 11، 15 يا 15A متصل مي شود. محافظ تيغ از نوع پلي اتيلن مي باشد. اين تيغ در بسته هاي بزرگ و غير استريل عرضه مي شود.


  بازکننده تيغ جراحي Swann-Morton

  اين وسيله يکبار مصرف بوده و در بسته هاي 50 عددي به شکل استريل و در بسته هاي 100 عددي به شکل غيراستريل موجود مي باشد.بازکننده تيغ جراحي مذکور به منظور جداسازي تيغهاي جراحي از دسته هاي استاندارد شماره 3 و 4 تيغهاي جراحي طراحي شده و از آسيب رساندن به کارکنان بيمارستان (بريده شدن و خراشيدن) پس از عمل جراحي و هنگام بازکردن تيغ جراحي از دسته جلوگيري مي کند.


  تيغ جراحي Skin Graft (پيوند پوست) (SG3)

  اين تيغ که از لبه فولاد ضدزنگ ساخته شده است لبه برشي به طول 5 سانتيمتر دارد به يک تيغ دسته جراحي شماره 3 متصل مي شود. اين تيغ در بسته هاي 20 عددي موجود است که هر تيغ جداگانه استريل و بسته بندي شده است.

  تيغ بخيه بر

  اين تيغ از فولاد ضدزنگ ساخته شده و به يک دسته تيغ جراحي شماره 3 متصل مي شود. اين تيغ در بسته هاي 100 عددي موجود است که هر تيغ جداگانه پيچيده شده است.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت1389
 • پرپ و درپ

  • ساعت: 22:44

  آمادگي پوست از نظر شيو

  پوست محل عمل معمولا موزدايي ، تميز و ضدعفوني مي شود . شيو برحسب نوع عمل جراحي که قرار است انجام شود و درخواست پزشک و همچنين با توجه به اصول هر بيمارستاني فرق مي کند . هدف از شيو ، ممانعت از ريخته شدن باکتريهاي مو و خود مو در داخل زخم و محل عمل است عدم وجود مو زدن بخيه را راحت تر و همچنين پانسمان و زدن چسب بر روي پوست و کندن انرا براي بيمار بي ازارتر مي کند.هنگام شيو بايد دقت شود که بريدگي يا خراش بر روي پوست بوجود نيايد زيرا باکتري ها در اين محل جمع شده و احتمال عفونت افزايش مي يابد .اگر براي جراحي مغز نياز به گرافت از پا باشد و پا خوب شيو نشود و يا بريدگي بوجود ايد ممکن است به همين دليل عمل به تعويق افتد. استفاده از تيغ يکبار مصرف و يا استريل و پمادهاي موبر براي اين منظور مفيد است .تراشيدن موها بوسيله ريش تراش را ميتوان بلافاصله قبل از انجام جراحي و يا 24 ساعت قبل از آن انجام داد .اما اگر از تيغ براي اين منظور استفاده مي شود بايد تا جائيكه ممكن است نزديك به زمان جراحي انجام داد بايد از ايجاد خراش يا بريدگي در پوست خودداري شود زخم هايي كه تا 30 دقيقه قبل از عمل ايجاد شده باشند به نظر مي رسد كه زخم تميز باشند اما زخمهاي ايجاد شده چندين ساعت قبل از عمل عفوني محسوب مي شوند.بايد از تيغ يكبار مصرف استفاده شود.

  اگر از كرم هاي موبر استفاده مي شود بايد ابتدا حساسيت بيمار را بر روي پوست ساعد تست نمود. موبر ها در اطراف چشم و ناحيه ‍ژنيتال نبايد ماليده شوند.

  در موارد اورژانس مثل ضربه هاي مغزي که بدليل جراحت شيو دردناک است و يا در اطفال مي توان در اتاق عمل در يک اتاق مجزا اقدام به اينکار نمود .

  پرپ Prepو درپ Drep

  آماده كردن پوست قبل از ورود بيمار به اتاق عمل شروع مي شود بعضي جراحان ترجيح مي دهند كه بيماران از چند روز قبل يا صبح روز جراحي با يك صابون ضد ميكروبي حمام كنند كه بايد به اين بيمارن توصيه نمود كه بعد از شستن خود از روغن ، كرم ، لوسيون و نرم كننده هاي پوست استفاده نكنند.زيرا بعضي خاصيت ضد ميكروبي صابون را كاهش داده و برخي ديگر هم مانع چسبيدن الكترودها به سطح پوست مي شوند .پرستار قبل ، حين و پس از پرپ پوست را بايد از نظر سلامت و وجود زخم و آسيب ديدگي بررسي نمايد. در بعضي جراحي ها مثل اعمال جراحي ارتوپدي جراح مايل است اندام مورد نظر در بخش نيز با محلول ضدعفوني کننده پرپ و تميز شده و با شان استريل پوشانده شود .

  فرايند آماده كردن پوست براي انجام جراحي را را پرپ مي نامند

  هدف از اين کار:

  1- کاهش تعداد ميکروارگانيسم هاي پوست بيمار تا حد ممکن

  2- تميز نمودن پوست از کثافات و چربي جهت کاهش هر چه بيشتر ميکرو ارگانيسم ها

  3- قرار دادن يک لايه ضدعفوني کننده بر روي پوست جهت جلوگيري موقت از رشد ميکروارگانيسم ها در طول عمل

  پوست شامل دو لايه درم و اپيدرم است . سلولهاي لايه خارجي اپيدرم پيوسته در حال ريزش بوده و دوباره توسط سلولهاي لايه پائيني بطرف بالا رانده مي شود.مواد زايد متابوليسم همراه با عرق که از غدد عرق لايه درم ترشح مي شود به طرف اپيدرم مي ايد و در روي پوست جايگزين ميشود .همه اين مواد مترشحه و ميکروارگانيسم ها بايستي قبل از عمل با محلول ضد عفوني شسته و پاک گردند اين شستشو پرپ نام دارد.كه بعد از قرار گرفتن بيمار بر روي تخت جراحي و يا بعد از بيهوشي انجام مي شود .پرپ بايد حداقل 3 الي 5 دقيقه بطول انجامد .زيرا اثرات اين محلولها فوري نبوده و نياز به زمان دارد. اگرچه پوست بدين طريق استريل نمي شود ولي با اين اقدام تا حدودي ضدعفوني مي شود.

  پرپ در سطح وسيعي انجام مي شود زيرا :

  1- پوست محل عمل به اندازه کافي در معرض ديد باشد و با جابجايي شانها محيط اماده نشده آشكار نشود

  2- بتوان در مواقع ضرورت برش را بزرگتر کرد

  پرپ دو نوع است :

  1- پرپ اوليه كه توسط پرستار با استفاده از گاز بي خط انجام مي شود پرستار دستکش استريل پوشيده و عمل شستشو را از محل انسزيون شروه و دايره وار از مرکز محل جراحي به اطراف ادامه مي دهد . اينکار با ملايمت روي پوست به شکل مالشي انجام مي شود تا کف تشکيل شود . پس از رسيدن به انتهاي محل شستشو بايد از اسپانج تازه اي استفاده نمود . در پايان موضع را با حوله استريل خشک مي شود . گاهي لازم است به دستور جراح محل با الکل نيز ضدعفوني شود .

  2- پرپ نهايي يا رنگ کردن كه مرز بين محيط جراحي و محيط آنستريل را مشخص مي نمايد .

  نکات اصلي که در اماده نمودن پوست محل عمل بايد در نظر داشت عبارتند از :

  - ابتدا الودگي هاي سطحي تميز شود مثل شکستگي اغشته به خاک و شن

  - چربي هاي پوست پاک شود با صابون و بتادين اسکراب

  - شروع شستشو از محل انسزيون و ادامه دايره وار باشد.

  - براي پيشگيري از كاهش دماي بدن بيمار بايد محلول ضدعفوني را كمي گرم ( حداكثرتا 40 درجه )نمود.

  - استفاده از مالش و فشار كافي به هنگام پرپ لازم است

  - پرپ بايد حداقل 3 الي 5 دقيقه بطول انجامد

  - ميتوان دو حوله جاذب در طرفين قرار داد تا زير بيمار خيس نشود .

  - محلولهاي قابل اشتعال و حلالها در صورت جمع شدن در زير بيمار ايجاد بخار نموده و ممكن است در هنگام استفاده از كوتر منفجر شوند.

  -اگر ناف جزء عمل است ابتدا بايد تميز شود و بعد اطراف ان . گاز اغشته به بتادين درون ان چکانده شود تا چرک ان نرم شود سپس با اپليکاتور داخل ان پاک شود و بعد پرپ را شروع نمود .

  -اگر کلستومي وجود دارد بايد اخر از همه پرپ شود.

  - زخم هاي کثيف مقعد و واژن با گاز جداگانه پرپ شود.

  - تميز و کوتاه بودن ناخن و پوست لاي انگشتان در جراحي دست و پا قبلاً بررسي شود.

  - در پيوند پوست دو محل بايد اماده شود ابتدا بايد پوست سالم پرپ شود بعد محل گيرنده . پوست دهنده بايد با محلول بي رنگ شسته شود تا جراح بتواند به طور دقيق جريان خون گرافت را بعد از انجام پيوند ببيند .

  - ابرو را هيچگاه نبايد شيو نمود.

  - حداقل فاصله زماني بين ضدعفوني نمودن و پوشاندن او بايد رعايت گردد.

  - براي نسوج غشايي و موکوسي مثل دهان و واژن بايستي محلول ضدعفوني رقيق شود بتادين خالص باعث سوختگي و التهاب مي شود.

  - در جراحي هاي استخوان ممکن است عمل پرپ تا 10 دقيقه طول بکشد .

  - در مجاري ادرار و واژن و به هنگام ختنه نبايد از الکل استفاده شود .

  مواد ضد عفوني کننده بايد داراي خواص زير باشد

  1- بر روي تمام ميکرو ارگانيسم ها تاثير بگذارند( وسيع الطيف باشد )

  2- قابل استفاده در تمام قسمت هاي بدن بوده و موجب ازردگي التهاب و حساسيت و سوزش نگردد.

  3- در ساير قسمتهاي بيمارستان قابل مصرف باشد .

  4- در حضور الكل مواد ارگانيك صابون ها و شوينده هاي ديگر اثر خود را از دست ندهد .

  5- قابل استفاده در اسرع وقت باشد ( شروع اثر سريع )

  6- اثر خود را طي جراحي حفظ کند ( طول اثر )

  7- به هنگام استفاده از ليزر و الكتروسرجري قابل اشتعال نباشد

  بتادين ماده بسيار موثري در اماده کردن پوست براي جراحي بوده و نياز به استفاده از الکل نيز ندارد . قبل از استفاده حساسيت بيمار به ان با قسمت کوچکي از بدن تست شود .

  در صورت دستور پزشک براي شستشوي زخم قبل از پرپ بايد اينکار با سرم فيزيولوژيک انجام شود دقت شود که هيچ گاه با فشار داخل زخم عميق ريخته نشود. زيرا هدف از شستشو بيرون اوردن الودگي و ميکروبها از زخم است نه بردن ميکروبها از سطح به عمق . همچنين دقت شود بافت سرطاني نبايد مالش داده شود . زيرا ممکن است يک سلول سرطاني کنده شده و وارد جريان خون شود.و به ساير اعضاء برسد.در پايان بايد اطمينان حاصل کرد که زير بيمار سرم جمع نشده در اين صورت بايد با پارچه اي ان را خشک نمود.

  تكنيك پوشاندن بيمار :

  پرستار اسكراب تعداد كافي شان بايد در اختيار داشته باشد تا بسته به نياز جراح آنها را در اختيار وي قرار دهد . در صورت عدم حضور جراح دستيار ، پرستار اسكراب در پهن كردن شانها بر روي بيمار به جراح كمك مي كند . پرستار بايد از نوع عمل و محل انسزيون و اندازه شانهااطلاع داشته باشد .

  موارد زير رعايت شود .

  از خشك بودن بيمار اطمينان حاصل شود .

  1. بدون عجله و با دقت پهن شوند

  2. فاصله لازم از اطراف و ارتفاع رعايت شود

  3. ميز مايو و ميز جراحي از تخت عملي كه هنوز با شان استريل پوشانده نشده دور نگهداشته شود

  4. تمام بدن بيمار بجز قسمت عمل با شان پوشانده شود .

  5. حداقل فاصله زماني بين پرپ و درپ رعايت گردد.

  6. حتي المقدور شان در فضا زياد حركت داده نشود و روي بيمار دستكاري و جابجا نشود .

  7. شان را تا زمانيكه مستقيما بر روي محل مورد نظر قرار نداده ايد همچنان در سطح بالا نگهداريد و پس از تنظيم روي محل مورد نظر قرار دهيد تا بعدا مجبور به تعويض آن نشويد

  8. هنگام پهن كردن دو نفر روبروي هم در دو طرف بيمار قرار گرفته و بدون تكيه دادن و خم شدن بر روي بيمار شان بر روي او پهن شود

  9. در عمل شكم ابتدا پاها از محل انسزيون به پائين پوشانده مي شود .شان دوم از محل انسزيون به بالا به طرف سر بيمار انداخته مي شود و سپس شانهاي كناري انداخته شده و براي ثابت نگهداشتن آنها از پنس شان گير به صورتيكه پوست بيمار صدمه نبيند استفاده كنيد . دو عدد شان بزرگ در بالا و پائين انسزيون پهن مي شود و يك شان پرفوره در نهايت بر روي بيمار پهن مي شود در صورت مشاهده سوراخ روي شان ان را با شان ديگري بپوشانيد .

  10. در صورت مشاهد مو بر روي شان ان را با پنس يا وسيله اي بر داريد و آن قسمت را با شان استريل ديگري بپوشانيد . وسيله اي كه با ان مو را بر داشتيد كنار بگذاريد .

  11. جدا كردن قسمت بيهوشي (سر بيمار )و محيط استريل با انداختن يك شان استريل بر روي ميله مربوطه انجام مي گيرد.

  12. گاهي براي پوشاندن محل عمل از يك لايه لاستيكي چسبناك استريل استفاده مي شود. اين لايه از پلي اتيلن بوده و دقيقا بر روي محل چسبانده مي شود . قبل از استفاده پوست پرپ وكاملا خشك مي شود . طرز چسباندن به اين طريق است كه دو نفر از دوطرف ان گرفته و مي كشند و نفر سوم لايه كاغذي زير انرا به ارامي جدا مي كند

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت1389
 • فتقها

  • ساعت: 22:43

  علل فتق. معمولاً علت مشخصی برای فتق وجود ندارد،گرچه در بزرگسالان گاهی با بلند کردن اجسام سنگین همراه است. فتقها ممکن است در شیرخواران و کودکان وجود داشته باشد.وقتی پوشش اطراف اورگانهای داخل شکم در دورۀ جنینی بطور مناسبی بسته نشده باشد فتق شكمي ایجاد می شود. يك هرني مي تواند در ماههاي اول بعد از تولد به دليل ضعفي كه در عضلات شكم وجود دارد، اتفاق بيافتد (4).

  ريسك فاكتورهاي ايجاد فتق. فتق ها غالبا بيشتر در بچه هايي رخ مي دهند كه يكي يا چند مورد از ريسك فاكتورهاي ذیل را داشته باشند: سابقۀ خانوادگی فتق، فيبروز كيستيك، رشد غير عادي مفصل ران dysplasia of the hip ، بيضه هاي نزول نيافته، ناهنجاري در مجراي ادراری abnormalities of the urethra، یبوست مزمن، فشار حین اجابت مزاج (3).

  هرني اينگوئينال چيست؟ همزمان كه جنين مونث در شكم در طول حاملگي رشد ميكند و كامل مي شود بيضه ها هم رشد كرده و سپس در حدود ماه هفتم به پايين و داخل اسكروتوم نزول مي يابند و اين پايين امدن از طريق كانالي به نام كانال اينگوئينال صورت مي گيرد . مدت كوتاهي بعد از تولد با بسته شدن اين كانال از برگشت بيضه ها به داخل شكم جلوگيري مي كند. اگر اين كانال بطور كامل بسته نشود يك حلقه اي از روده مي تواند از ناحيه ضعيف موجود در پايين ديواره شكم وارد اين كانال شده و ايجاد فتق نمايد. اگر چه در جنين دختر بيضه وجود ندارد ولي كانال اينگوئينال در انها نيز وجود دارد و لذا هرني در اين ناحيه مي تواند به خوبي ايجاد شود (3). يك فتق اينگوئينال اطفال در هر سني مي تواند رخ دهد، اما بيشترين شيوع در اوايل كودكي و شیرخواری مي باشد. 3 تا 5 درصد نوزادان بالغ ممكن است با يك فتق اينگوئينال متولد شوند.

  هرني اينگوئينال می تواند در موارد زیر رخ دهد(3).

  در 3 درصد از تمام کودکان

  بيشتر در كودكان نارس

  در پسر ان به مراتب بيشتر از دختران

  در ناحيه كشاله ران راست بيشتر از سمت چپ، اما در هر دو طرف هم مي تواند اتفاق بيافتد.

  علامت هاي هرني اينگوئينال. هرني ها معمولا در نوزادي رخ مي دهند اما ممكن است در چند هفته الي تا چند ماه اول به دليل خالي بودن كيسه فتق هيچگونه علامت جسمي نداشته باشد. تقلا كردن و گريه كردن علت هرني نيست اگر چه هر عاملي كه فشار داخل شكم را افزايش دهد مي تواند با راندن احشاء بطرف كيسه فتق  هرني را بزرگتر و برجسته تر نمايد. هرني اينگوئينال به مانند يك تورم يا برامدگي در كشاله ران يا در اسكروتوم ظاهر مي شود اين برامدگي در زمان گريه كودك و در كودك بزرگتر با ايستادن يا خم شدن ممكن است بيشتر نمايان شود همچنين در زمان ارام بودن کودک، دراز كشيدن يا با وارد آوردن فشار آهسته ممكن است به عقب برگردد و يا كوچكتر شود (2-3).

  هرني نافي چيست؟  هنگامي كه جنين در حال رشد و كامل شدن در شكم مادر مي باشد، در ديواره شكم جنين مجرا يا شكاف كوچكي وجود دارد كه بند ناف از اين طريق جنين را به جفت وصل مي كند . بعد از تولد اين مجرا همزمان با بالغ شدن کودک بسته مي شود. گاهي اين ماهيچه بطور كامل ترميم نمي شود و در اين صورت مجرايي در آن باقي خواهد بود در اين صورت حلقه اي از روده ميتواند وارد اين قسمت معيوب از ماهيچه شكم شده و تشكيل فتق دهد. از نظر اندازه سايز فتق بین 1 تا 3 سانتیمتر  متغير مي باشد (2،3).

  هرني نافي در موارد زیر رخ مي دهد:

  در حدود 10 درصد از تمام  کودکان

  بيشتر در کودکان نژاد آفريقايي- امريكايي

  در دخترها بيشتر از پسرها

  بيشتر در شیرخواران نارس

  در کودکان با سندرم داون Down Syndrome

  علامت هاي هرني نافي: هرني نافي به مانند يك تورم يا برامدگي در ناحيه ناف ظاهر مي شود و تورم و برامدگي در زمان گريه طفل برجسته تر و مشخصتر مي گردد و در زمان ارام بودن و يا دراز كشيدن بچه كوچكتر شده و يا حتي ممكن است محو گردد (3). معمولا درد وجود ندارد (5).

  تشخيص هرني. پزشک ممکن است وجود فتق را در یک معاینه بالینی تشخیص دهد.توده ممکن است در شیرخواران و کودکان بجز زمان گریه یا سرفه نامشخص باشد (4). بعد از معاينه تعيين مي شود كه آيا هرني قابل تعديل است؟ مي توان با فشار تا حدودی به داخل فضاي شكم برگرداند يا نه؟ پزشك ممكن است دستور گرفتن عكس راديولوژی يا سونوگرافي از شكم جهت معاينه دقيق تر روده ها را بدهد بخصوص اگر هرني از نوع غير قابل تعديل باشد (3).

  چرا هرني نگران كننده است؟ اين نگراني در واقع به خاطر ترس از ادامه پيدا كردن فتق و ايجاد يك فتق گير افتاده و به دنبال آن پيدايش فتق مختنق و آسيب به آن قسمت از روده كه در فتق گير افتاده مي باشد (3).

  هرني قابل تعديل. هرني كه مي توان با فشار به آن  تا حدودي احشاء داخل آن را به داخل فضاي شكم برگرداند.

  هرني غير قابل تعديل. هرني كه نميتوان با فشار به آن  احشاء داخل آن را به داخل فضاي شكم برگرداند (3).

  فتق گير افتاده  Incarcerated. گاهي اوقات حلقه اي از روده كه از طريق ناحيه معيوب وارد كانال فتق شده ممكن است در انجا گير بيافتد و به مدت طولاني تعديل نيابد. اين بدين معناست كه ان قسمت روده نمي تواند بتدريج به داخل فضاي شكم برگردد. بدنبال اين نوع فتق نشانه هاي انسداد روده مثل استفراغ صفراوي، احساس پري ونفخ شكم ، درد و احساس ناراحتي و تب  ظاهر مي شود(2،3).

  فتق مختنق Strangulating. در صورت ادامه پيدا كردن فتق گير افتاده ، بدنبال نقص برگشت وريدي در روده گير افتاده و تورم آن و فشار وارده از طرف ديواره بر روي آن قسمت روده جريان خون ناحيه كم يا متوقف مي شود و روده مختنق دچار آسيب، نكروز و مرگ مي شود. در صورت اختناق با علائمي مثل ورم، قرمزي، حساسيت ناحيه همراه مي گردد (2).

  عوارض. فتق گیر افتاده ممکن است منجر به خفقان روده گردد،که ممکن است به گانگرن منتهی شود، یک وضعیت خطرناک که نیاز به جراحی اورژانس دارد (4).

  درمان هرني اينگوئينال. بیشتر فتق ها را می توان به درون حفرۀ شکمی برگردانید (فتق ها قابل تعديل). اين كار بهتر است توسط پزشك و بعد از آرام كردن كودك صورت گيرد و در يك كودك مضطرب شايد لازم شود بعد از تجويز دارويي سداتيو اين كار را انجام داد(3).

  اگر نتوان فتق را با فشار به درون حفرۀ شکمی برگردانید، تقریباً همۀ فتق ها به جراحی نیاز دارند،ترجیحاً قبل از این که عوارض رخ دهد ،تا قسمت فتق یافته روده به جایش برگردانده شده و عضلات ضعیف دیوارۀ شکم ترمیم شوند (4).

  فتق هاي گير افتاده و مختنق. پزشك ابتدا سعي در برگرداندن محتويات فتق مي كند و در صورت عدم موفقيت بصورت اورژانسي و فوري عمل جراحي ترميم فتق براي بيمار انجام مي شود (2).

   درمان  هرني نافي. تا سن يك سالگي بيشتر هرني هاي نافي بدون نياز به عمل جراحي بصورت خودبخود بسته مي شوند و تقريبا همه هرني هاي نافي تا سن پنج سالگي بدون عمل جراحي بسته مي شوند (3).

  چنانچه فتق نافي تا سن 3 تا 5 سالگي تداوم يابد يا بزرگتر شود و يا غير قابل تعديل باشد و سبب علايم شود ترميم جراحي ضرورت خواهد داشت (2). اختناق اين نوع فتق نادر است ولي در صورت وجود نياز فوري به جراحي خواهد داشت (2).

  اقدامات پس از عمل و آموزش به والدين. پس از رفع اثرات بيهوشي و امكان مصرف مايعات از راه دهان بيمار مرخص مي شود. در صورتي كه فتق از نوع حبس شده يا مختنق بوده حداقل بمدت 24 ساعت نبايد ترخيص شود.

  آموزش زمان ترخيص. تميز و خشك نگه داشتن شكاف جراحي، حمام اسفنجي به جاي وان بمدت يك هفته پس از عمل، عدم تماس كهنه با پانسمان جراحي و تعويض مكرر براي پيشگيري از عفونت ناحيه عمل، ممانعت از فعاليت فيزيكي سنگين توسط كودكان بزرگتر  به مدت  دو تا سه هفته پس از جراحي.

  پیش آگهی. جراحي در شير خوار و كودك غالبا بدون عارضه است. احتمال بروز فتق در طرف مقابل زياد است (2). احتمال بروز دوباره آن بعد از ترميم خود بخود يا با جراحي نادر است در حدود 1 تا 3 درصد (4). احتمال بروز دوباره در صورتي كه آن قسمت روده آسيب ديده باشد زياد است (3).

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت1389
 • انواع انسزیون

  • ساعت: 22:42

  انسزیون های شکمی

  انسزیون مدین : محل برش این انسزیون از خط لینا آلبا از زایده ی گزیفویید تا پوبیس می باشد . از این برش در عمل های جراحی پانکراس . و معده مورد استفاده قرار می گیرد . از انواع برش مدین : اگر این برش از زاییده ی گزیفویید تا ناف باشد به آن آپرلیناآلبا می گویند و اگر از ناف تا پوبیس باشد به آن لاور لینا آلبا می گویند .

   

  پارا مدین : برش هایی می باشد که اطراف مدین زده می شود . کاربرد در عمل های جراحی پانکراس . معده و دوازدهه مورد استفاده قرار می گیرد .

   

  انسزیون عرضی :از این انسزیون به علت آسیب به اعصاب عضلات راست شکمی بهتر است کمتر مورد استفاده قرار گیرد .

   

  برش مک بورنی : برشی است که از خار ایلیاک تا ناف در یک سوم خارجی زده می شود و برای عمل های جراحی مانند آپاندکتومی و... مورد استفاده قرار می گیرد .

  برش لانز : از این برش برای عمل های جراحی آپاندکتومی مورد استفاده قرار می گیرد .

   

  انسزیون های قفسه سینه

   

   آنترولترال : از قدام به خارج یا پهلو .

  پوسترو لترال : از خلف به خارج یا پهلو .

  انسزیون خط وسط : از این انسزیون در عمل های قلب مورد استفاده قرار می گیرد . عارضه آن به دلیل برش بر روی استرنوم عفونت می باشد .

  انسزیون های رحم

  فان اشتاین :در این برش پوست و فاسیا به صورت عرضی برش داده می شود و خود عضله رحم به صورت طولی برش داده می شوند . این برش اسکار کم . زیبایی زیاد . بهبودی سریع ولی در این روش خونریزی زیاد می باشد . از این روش بیشتر برای افراد لاغر مورد استفاده قرار می گیرد

   

  مای لارد :در این روش پوست . فاسیا و خود عضله رحم به صورت عرضی زده می شوند . و از لحاظ فواید و عوارض عکس فان اشتایین می باشد .

   

  مید لاین : پوست . فاسیا و عضله رحم به صورت طولی برش داده می شوند . از لحاظ عوارض و فواید این برش عکس فان اشتاین می باشد

   

   

  انسزیون های شکمی

  انسزیون مدین : محل برش این انسزیون از خط لینا آلبا از زایده ی گزیفویید تا پوبیس می باشد . از این برش در عمل های جراحی پانکراس . و معده مورد استفاده قرار می گیرد . از انواع برش مدین : اگر این برش از زاییده ی گزیفویید تا ناف باشد به آن آپرلیناآلبا می گویند و اگر از ناف تا پوبیس باشد به آن لاور لینا آلبا می گویند .

   

  پارا مدین : برش هایی می باشد که اطراف مدین زده می شود . کاربرد در عمل های جراحی پانکراس . معده و دوازدهه مورد استفاده قرار می گیرد .

   

  انسزیون عرضی :از این انسزیون به علت آسیب به اعصاب عضلات راست شکمی بهتر است کمتر مورد استفاده قرار گیرد .

   

  برش مک بورنی : برشی است که از خار ایلیاک تا ناف در یک سوم خارجی زده می شود و برای عمل های جراحی مانند آپاندکتومی و... مورد استفاده قرار می گیرد .

  برش لانز : از این برش برای عمل های جراحی آپاندکتومی مورد استفاده قرار می گیرد .

   

  انسزیون های قفسه سینه

   

   آنترولترال : از قدام به خارج یا پهلو .

  پوسترو لترال : از خلف به خارج یا پهلو .

  انسزیون خط وسط : از این انسزیون در عمل های قلب مورد استفاده قرار می گیرد . عارضه آن به دلیل برش بر روی استرنوم عفونت می باشد .

  انسزیون های رحم

  فان اشتاین :در این برش پوست و فاسیا به صورت عرضی برش داده می شود و خود عضله رحم به صورت طولی برش داده می شوند . این برش اسکار کم . زیبایی زیاد . بهبودی سریع ولی در این روش خونریزی زیاد می باشد . از این روش بیشتر برای افراد لاغر مورد استفاده قرار می گیرد

   

  مای لارد :در این روش پوست . فاسیا و خود عضله رحم به صورت عرضی زده می شوند . و از لحاظ فواید و عوارض عکس فان اشتایین می باشد .

   

  مید لاین : پوست . فاسیا و عضله رحم به صورت طولی برش داده می شوند . از لحاظ عوارض و فواید این برش عکس فان اشتاین می باشد

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت1389
 • اشعه ها و کاربر آن در استرلیزاسیون

  • ساعت: 22:41

  اشعه گاما  Gamma ray

  یک نوع تشعشع الکترومغناطیسی با طول موج کوتاه مشابه امواج نور و اشعه X می باشد . موارد مصرف : در استرلیزاسیون وسایل یکبار مصرف مانند وسایل پلاستیکی ، نخ های بخیه و گازهای بسته بندی شده استفاده می شود . روش کار :  وسایل بسته بندی شده در اتاقی که نسبت به عبور تشعشعات مقاوم است در معرض ایزوتوپ کبالت قرار گرفته ، نفوذ رادیاسیون ناشی از آن سبب استرلیزاسیون می گردد . ایزوتوپ کبالت (کبالت 60) وقتی در نقطه ای قرار می گیرد تشعشعاتی را  از خود ساطع می کند که در یک مسیر جریان می یابد و هر میکرو ارگانیسمی که درمسیر این این تشعشعات قرار بگیرد منهدم خواهد شد . البته خود کبالت قادر به انتشار تشعشعات و انهدام باکتری نیست.

   اشعه ماوارء بنفش  

  اشعه ماوراء بنفش خاصیت میکروب کشی بسیار قوی دارد . از دستگاه های تولید کننده اشعه ماوراء بنفش بیشتر برای ضد عفونی کردن فضا ها از جمله فضای اتاق عمل و سطوح وسایل موجود در اتاق عمل استفاده می شود .

   اشعه لیزر  

  برای از بین بردن باکتری ها از وسایل اتاق عمل و همچنین میکرو ارگانیسم های موجود در زخم هایسطحی استفاده می شود . -برای استفاده از این اشعه باید اشعه به تمام قسمت های مورد نظر تابانده شود که البته این کار بسیار مشکل است . -اشعه ها جزء روش های فیزیکی کنترل میکرو ارگانیسم ها و همچنین استرلیزاسیون سرد محسوب می شوند .

   امواج میکرو  Micro Wave  

  اشعه های غیر یونیزه میکرو با تولید گرمای زیاد فرایند های طبیعی سلول ها را دچار اختلال می کند . گرمای زیاد این اشعه با کمک مولکول های آب به داخل غشای سلولی نفوذ می کند . امواج میکروو با استفاده از بخار تحت فشار و اشعه های غیر یونیزه گرمای لازم جهت نابودی میکروارگانیسم ها را تولید می کند . این فرایند در مدت زمانی کمتر از 30 ثانیه انجام می شود . -وسایل فلزی را می توان در داخل ظروف شیشه ای و تحت اندکی خلاء استریل نمود . در بالای این دستگاه قسمت کوچکی وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا بعضی از وسایل را که نیاز مبرم به آنها دارید در این قسمت قرار داده و فورا استریل نمائید .

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت1389
 • پوزيشن و عوارض

  • ساعت: 22:40

  Positioning and associated risk

  ضعیت قرارگیری بیمار در زیر بیهوشی وخطرات همراه

   

  • گروه بیهوشی مسئول پوزیسیون صحیح در جراحی ودر اطاق عمل است.
  • پوزیسیون جراحی گاهی باعث تغییرات فیزیولوژی ناخواسته میشودمانند افت فشارخون ،بعلت برگشت ناکافی خون به قلب . یا کمبود اکسیژن رسانی به ارگانها .آسیب به اعصاب محیطی .
  • پوزیسیون مناسب نیاز به همکاری نزدیک گروه بیهوشی و جراحی وپرستاران دارد.

   

  پاسخ قلبی وتنفسی به پوزیسیون

  • بیماری که از حالت ایستاده به خوابیده در میآید بازگشت قلبی زیاد میشود.خون پاها به قلب برمیگردد.  بازده قلبی زیاد میشود .درآئورت یک گیرندۀ فشار است که تحریک شده وپاسخ پاراسمپاتیک اضافه میشود در نتیجه ضربان قلب کم شده وبازده قلبی کم میشود.
  •  گیرندۀ مکانیکی حساس به فشارکم که در دهلیز است تحریک شده ،سیستم سمپاتیک را فعال میکند تاتغییر فشاربه یک حالت تعادل برسد.

  اثر بیهوشی

  •    تغییر وضعیت باعث میشود که سیستم سمپاتیک فعال گردد وفشار خون راثابت نگه دارد .
  •   بیهوشی ایجاد تنفس با فشار مثبت کرده وشلی عضلات میدهد.واثرات جبرانی سیستم سمپاتیک در تغییر وضعیت  را میپوشاند.
  •    اسپینال واپیدورال سیستم سمپاتیک را بلوک کرده وفشار خون سیستمیک را کاهش میدهد.

   

  •  لذا  بعداز جابجایی بیمار در زیر بیهوشی فشار خون مرتب باید چک شود ومیزان مایع تزریقی وغلظت بیهوشی تعدیل گردد. ممکن است نیاز به وازوپرسور باشد.
  •   تهویۀ یک نواخت ریه بسته به حرکت دیافراگم ،دیوارۀ قفسه سینه وکامپلیانس ریه دارد.
  •  دیافراگم که پائین میرود تهویۀ ریه در قسمت پائین ریه که خونرسانی بیشتر است بهتر میشود درحالت خوابیده تنفس شکمی است و تهویه وابسته است به حرکت شکم وحرکت  دیافراگم بدون تاثیرحرکت قفسه سینه.
  •  در بیمار بیهوشی که تنفس خود بخودی دارد حجم تنفس (TV ) و ظرفیت باقیماندۀ عملی (FRC) کاهش یافته
  •   هر پوزیسیون که حرکات دیافراگم را محدود میکند  باعث اتلکتازی میشود .
  •  تنفس با فشار مثبت وشل شدن عضلات این مسئله را برطرف میکند .                                                                                                                           

  خوابیده به پشت supine

  •  شایعترین وضعیت است .وکمترین اثر روی گردش خون و تنفس دارد .چند نوع وضعیت سوپاین داریم .
  •   وضعیت صندلی چمن Lawn-chair مفاصل لگن وزانو کمی خم میشود.دربیمار بیدار زیر عمل بهتر تحمل میشود
  •  تحلیۀ وریدها راحت تراست .کشش روی دیوارۀ شکم کمتر است.
  •   وضعیت پای قورباغه لگن وزانو خم است وران چرخش خارجی دارد.وکف پاها روبروی یکدیگراست.برای اعمال روی قسمت میانی ران ،مقعد ، دستگاه تناسلی است.

   

  عوارض وضعیت سوپاین

  •    طاسی موضعی دراثر فشار بسر به مدت طولانی CABG
  •    هیپوتانسیون و هیپوترمی آنرا تشدید میکند.
  •    پشت درد بعلت فقدان خمیدگی نرمال کمری و تون عضلات کم میشود.میتوان کمر را بست یا لگن کمی فلکس شود
  •   پاشنۀ پای بیمار و ساکروم  وهر جای استخوانی که تحت فشار بافت است را باید روی بالش گذاشت.

   

   

  وضعیت دستها

  •    ممکن است آسیب به عصب بزند .
  • دستها یا  جدا از بدن است که باید کمتر از 90 درجه باشد تا آسیب به عصب  اولنارنرسد. زیر دست بالشتک نرم وکف دست بالا باشد یادر حالت نوتر.
  • در وضعیت چسبیده به بدن دور بازو ملافه میپیچنند وآنرا زیربدن بیمار قرار میدهند.تا با تخت در تماس نباشد.
  •    کف دست بطرف بدن باشد.

   

  پوزیشن ترندلنبرگ (سرپائین)

  •    فشارخون بیمار را بالا میبرد .
  •   دید بهتر در اعمال جراحی قسمت پایین شکم
  • v     در هنگام گذاشتن ورید مرکزی ازآمبولی هوا جلوگیری میکند.
  •   تشتک هاغیر لغزنده باید باشد   ولی  شانه ها را با کمر بند (brace  )نباید بست چون آسیب عصبی میدهد.

   

  عوارض ترندلنبرگ

  •   فشار داخل مغز ، داخل چشم ،ورید مرکزی رابالا میبرد.
  •  ورم صورت ،پلک ،حلق ،زبان و انسداد راه هوایی در اعمال طولانی دیده  میشود.
  •    حرکت احشاء به سوی دیافراگم کامپلیانس ریه کم میشود.
  •    لذا بهترست لوله گذاری تراشه انجام شود تا از آسپیراسیون و هیپوکسی واختلال تهویه /پرفیوژن پیشگیری شود.

   

  لیتوتومی( وضعیت زایمان)

  •   مفصل لگن80 تا100درجه نسبت به رانها خم شده وساق پا 30 تا 45 درجه از خط وسط فاصله دارند.زانوها خم شده تا ساق پا موازی بدن باشد.
  •   شروع وپایان این پوزیشن نیاز به همکاری گروهی دارد.پاها باهم بلندودر آخر با هم پائین میگذاریم تا آسیب به کمر کمتر شود

   

   

  عوارض

  •     بازگشت قلبی وبازده قلبی وفشار مغز افزایش مییابد
  •    فشار احشاء دیافراگم را بالا میبرد وحجم ریوی را کم میکند.واگر شکم زیاد بزرگ باشد (حامله یا تومور) بازگشت قلبی خیلی کم میشود.
  •    کمر درد افزایش می یابد.
  •     دستهاوانگشتها در قسمت پائین تخت قراردارد. بهتر است آرم بورد گذاشته شود.

   

  آسیب به عصب مشترک پشت زانو

  •  گیرندۀ نگهدارندۀ ساق پا چندنوع است یا چوب  آبنباتی که عصایی شکل دارای نوار یا تسمه محکم پارچه ای که پاها آویزان است.
  •    زانوئی زیر زانو ،نگهدارندۀ ساق پا
  •  آسیب به عصب پرونیال مشترک در حالت اول رخ میدهد که عصب بین سر فیبولا وپایه قرار میگیرد در افرادلاغر یا عمل طولانی شایع است >2ساعت.

   

  سندروم کمپارتمان

  •    عارضه ای نادر است. در پوزیسیون لیتوتومی ایجادمیشود.
  •    وقتی گردش خون به پاها یا دستهاکافی نباشد. ایجاد ایزکمی  ورم ،افزایش فشار در بافتها  که باعث تخریب وتجزیه شدید ماهیچه میشود .
  •    دروضعیت لاترال وسوپاین نیز رخ میدهد.
  •     در اعمال طولانی

   

  وضعیت خوابیده به یکطرف

  •   جهت اعمال روی قفسه سینه ،اعضای خارج پریتوئن ،ران
  •     اختلال تنفسی زیاد ایجاد میکند.
  •    وزن زیاد مدیاستن وفشار شکم روی ریه پائینی ،در ریه بالا زیاد تهویه شده وریه پائینی خون بیشتر میرسد وبنابر این اختلال تهویه/پرفیوژن داریم.
  •   همکاری همه گروهها لازم است. سر بیمار در وضعیت نوتر باشد تا گردن زیاد کشیده نشود واعصاب براکیال آسیب ببیند.
  •  چشم بیمار مرتب چک میکنیم .که قرنیه زخم نشودو یا ترومبوزشریانی رتین ایجاد نشود، میتوان چسب زد.
  •    برای جلوگیری ازضایعه شبکه براکیال یک رول زیر بقل میگذارند.که باید درقسمت پائین زیر بقل باید باشد.هرگز نباید زیر بقل بگذاریم چون این رول را میگذاریم تا وزن توراکس بر زیر بقل وارد نشود
  •    دست پائین عمود بر بدن وروی آرم بورد میگذارند.پالس را مرتب چک میکنیم .اگر هیپوتانسیون دیدیم با دست بالا مقایسه  میکنیم
  •  دست بالا را یا روی آرم رست میگذاریم یا روی یک بالش میگذاریم یا روی ابر میگذارم .
  •  بازو را دوباره چک میکنیم جهت فشار بر روی عروق.
  •  در توراکوتومی فوقانی گاهی بازو را باید بالا تر از شانه قرار داد.نباید بیشتر از 90 درجه بالا برد.
  •   زیر کلیه اگر رول میگذاریم باید درست زیر کِرست ایلیاک گذاشت.که فشار  به ورید IVC  وارد نشود.
  •  بین زانوها بالش میگذارند وساق پای زیرین راخم میکنیم تاکمتر فشار به آن وارد شود
  • وضعیت خوابیده به شکم (دمر)prone
  •   برای اعمال دیسک کمر ،لگن ،مقعد ،وپاها  ،پشت مغز
  •  بیهوشی عمومی ،لوله گذاری در روی برانکار انجام میشود
  •   لوله را بطور مطمئن چسب میزنیم تا در  با ترشحات خیس وجابجا نشوند.
  •   باهمکاری تمام گروه اطاق عمل ،مواظب گردن
  •   بیهوشی مسئول تمام هماهنگیها وبخصوص سر وگردن مریض.

   وضعیت سر

  •   سر بیمار را ممکن است در حالت لاترال قرارداد.مواظب چشم باشیم .در بیمارانی که آرتریت یا بیماری عروق مغز دارند مواظب مهره وعروق گردنی باشیم.
  •  در بسیاری از موارد سر در حالت نوتر قرار میگیرد با استفاده از زیر سریهای مخصوص مانند نعل اسبی.
  •  پیشانی را نگه میدارند وراه هوایی قابل دسترس است.
  •   اما مرتب چشمهاوراه هوایی را باید چک کرد.مخصوصاُ بعداز جابجایی تخت بیمار.
  •   توراکس را بایک رول محکم که در کنار بیمار از ترقوه تا کِرِست ایلیاک ادامه دارد نگه میداریم.
  •   نوعهای تجارتی وجود دارد. همۀ اینها شکم وریه را آزاد نگه میدارند.
  •   درغیر اینصورت دیافراگم به قفسۀسینه فشار آورده حجم های ریوی کاهش می یابد.فشار راه هوایی بالا میبرد.
  •  بالا رفتن فشار شکم به ورید اجوف پائینی وآئورت فشار میآورد ورگهای اپیدورال پرخون شده ودر اعمال دیسک خونریزی زیاد میشود.
  • پوزیسیون دمر ریسک زیاد برای افراد چاق دارد.چون تنفس آنها درحالت عادی مشکل است و جابجایی آنها نیز مشکل است.
  •  گاهی لازم است روش دیگری به جراح پیشنهاد کرد.
  • دستها یا در کنار است یا روی آرم بورد.آرنج را باید لای شان قرارداد تا عصب اولنار آسیب نبیند.بازونباید بیش از 90درجه باز شود( بخصوص در وضعیت لاترال سر) تا آسیب به عصب براکیال وارد نشود.
  •  پاها را میتوان بانداژ کردتا در آن خون جمع نشود.

   وضعیت نشسته

  •    بندرت لازم میشود در اعمال پشت مهره های گردن ،پشت مغز وپشت شانه.
  •   معایب ومحاسن : به نسبت دمر،دید بهتر جراحی،کاهش اتلاف خون، دسترسی به راه های هوایی راحتتراست.ورم صورت کمتر است ودرافراد چاق وضع تنفس بهتراست.
  •  اثرات همودینامیک: احتمال افت فشار خون دارد.لذا پوزیشن را تعدیل کرده،مایعات کافی میدهیم ،وازوپرسور میدهیم.جورابهای مخصوص به پا میکنند.

   

  عوارض

  •  خمیدگی گردن جریان خون وریدی وشریانی رامیبندد. مغز کم خون میشود یا فشار بر روی لوله تراشه میآید.یا فشار برروی زبان میآید.فاصلۀ بین چانه واسترنوم 2انگشت باید باشد.
  •    ساپورت بازوبرای جلوگیری از کشش شبکۀ براکیال و زانوکمی خم شودکه کشش سیاتیک ایجاد نمیشود.
  •    آمبولی هوا وریدی:چون محل عمل بالای قلب است ووریدهای فوقانی فاقد دریچه است .علائم:دیسریتمی،کاهش اشباع اکسیژن،فشارخون پولمونر، ایست قلبی

   

  ضایعات اعصاب محیطی

  •  احتمال آن 11/0% ومیزان شکایت از اسیب عصب 18% شکایات بیهوشی است وبعدازمرگ شایعترین شکایت است.
  • آسیب به عصب اولنار(28%) از همه بیشتر است.بعد به ترتیب شبکۀ براکیال20%،ریشۀاعصاب لومبوساکرال16  ونخاع11% دومورد آخر بعلت بیحسی رژیونال مانند اپیدورال هماتوم وآسیب شیمیایی است .بخصوص در کسانی که هپارین ملکول پائین استفاده میکنند.

   

  آسیب به عصب اولنار

  •  شایعترین است.در اثر برخورد جسم تیزمانند لبۀ تخت به قسمت پشتی داخلی اپیکوندیل داخلی واستخوان بازوست.
  •  علامت آن :ناتوانی در دور کردن یا جمع کرد ن انگشت کوچک وکاهش حس درانگشت چهارم وپنجم ونهایتاً آتروفی عضلات داخلی دست وچنگ شدن دست ( کلاو)
  • هم دربیهوشی عمومی وهم در رژیونال ها رخ میدهد.
  • حتی در بیمارانی که عمل نشده اما در بیمارستان بستری بودند دیده میشود.
  •   فشار زیاد بر روی مفصل بازو وارد نشود
  •    بازورا با زاویه کمتر از 90 درجه باز کنیم .
  •   ساعد ودست در حالت سوپاین ویا نوتر باشد.

   

  شبکۀ بازویی

  •    بعد از اولنار شایعترین ضایعه عصبی است.
  •  مسیر طولانی وسطحی درزیربغل بین دو نقطه طی میکند .ودر منطقه ترقوه وبازو حرکتی آزاد دارد.وبه کشش و فشار حساس است.
  • کشش وارده وقتی رخ میدهد که گردن کاملاً باز شده وسر به سمت مقابل چرخیده ویا بازو >90 درجه از بدن دور شود برداشتن استرنوم در جراحی قلب.
  •   فشار مستقیم در اثر کمربند مخصوص شانه در وضعیت ترندلنبرگ. بهتر است از تشک غیر لغزنده استفاده نمود.
  •  ضایعه عصب رادیال :دراثر کناره تحتانی فشار سنج اتومات ،مچ دست می افتد شست را نمیتوان دور کرد ومفصل متاکارپوفالاتژ را نتوان باز نمود.
  •  آسیب عصب مدیان : در اثر وارد کردن آنژیوکت در حفرۀ پشت آرنج است وبیمار نمیتواند انگشت اول و پنجم را نمیتواند کنار هم قراردهد.وحس کف دست سه ونیم انگشت را از دست میدهد.
  •   آسیب به عصب سیاتیک  : در وضعیت لیتوتومی اغلب رخ میدهد .وقتی ساق پازیاد به خارج چرخش داشته باشد.
  • مفصل لگن زیادخم شود یا زانو اکستنت شود .
  • عصب پرونیال مشترک :شاخهای از عصب سیاتیک است بعلت فشار وارده بین وسیله فلزی نگهدارندۀ پا وسر فیبولاست.علامت آن افتادگی پا وعدم توانایی در بازکردن پشتی پنجه هاوگردش رو به خارج پا نشان میدهد.
  •   عصب رانی :در اعمال شکمی بیشتر رخ میدهد.توسط لبۀ تیغ رتراکتور حین عمل هیسترکتومی شکمی .یا در وضعیت  لیتوتومی رانها زیاد تر از حد باز شوند هیسترکتومی واژینال .
  •  در آسیب به عصب فمورال لگن نمیتواند خم شود،زانوها نمتوانند باز شود ،حس ناحیه فوقانی ران وقسمت داخلی وقدامی داخلی ساق پا .
  •  عصب ابتوراتور : در اثر زایمانهای مشکل واستفاده از فورسپس بوجود میاید یا در اثر خم کردن بیش از حد ران روی کشاله ران سبب آسیب به این عصب میشود.علائم آن بصورت عدم توانایی در نزدیک کردن ساق وکاهش حس ناحیه کشاله ران خود رانشان میدهد.

   

  آسیب عصبی ناشی از فشار سنج

  •   استفاده از فشارسنج در بازو یا درپا در برخی جراحیهای ارتوپدی شایع است.فشار فشارسنج تا 50 میلمتر جیوه بالا تر از فشار خون تنظیم میشود ومقدار ومدت آن ثبت میشود که معمولاً 2 ساعت است.اگر 2<ساعت لازم بود 5 دقیقه آنرا باز میکنیم .از بستن فشارسنج روی اعصاب محیطی مانند اولنار ورادیال واعصاب پروتئال مشترک وسافن باید اجتناب کرد.

   

  بررسی ودرمان ضایعات عصبی

  • اگر بعداز عمل ضایعۀ عصبی دیده شد ، ابتدا معاینۀ دقیق و با قبل از عمل مقایسه میشود وپوزیشن حین عمل  بررسی میگردد.
  • در موارد لزوم مشاورۀ نورولوژی انجام میشود .
  •  ضایعات حسی معمولاً گذرااست وفقط باید اطمینان به بیمار داده شود.
  •  ضایعات موتورباید الکترومیوگرام گرفت که نوع ضایعه وحاد یا قدیمی بودن آنرا نشان میدهد.
  •   علائم آسیب 18 تا 21 روز بعد ظاهر میشود .
  •    بیشتر نوروپاتی هاو آسیب به مایلین در مدت 4تا 6هفته بهبود مییابند.ولی آسیب به اکسون درد شدید وازکار افتادگی ایجاد میکند ویا برگشت آن 3 تا 12ماه طول میکشد. فیزیوتراپی توصیه میشود.

   

   

  آسیبهای غیر عصبی

  •    آسیب به پوست :فشار بر روی پوست میتواند ایسکمی وزخم ایجاد کند. مثل برجستگی های استخوانی (قوزک پا،پاشنه،کنار کاسۀچشم ،لبۀ فوقانی چشم) .گوشۀ لب بعلت فشار  لولۀ نای   چشم  : کوری بعداز عمل در وضعیت دمر بیشتر رخ میدهدویادر اعمال قلب. ترومبوز شریان ورید مرکزی شبکیه ویا ایزکمی عصب اپتیک علت آن است
  •  درافت فشار ،خونریزی زیاد،سرم زیاد،آنمی،دمر رخ میدهد .یا بیمار فشارخونی ،دیابتی ،چاق،وسیگاری باشد.
  •  زخم قرنیه :شایعترین  عارضۀ چشمی حین عمل است.
  •   از طریق ماسک صورت ، دِرِپ جراحی  یااجسام خارجی دیگر.یادر اثرکاهش اشک ویا ورم چشم در حالت دمر.
  •   زخم قرنیه درد واحساس جسم خارجی میکند.
  •  علائم گذرا است ودرمان ساپورتیو ودادن آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت باکتریال است.
  •  در 2/4% بیماران حین عمل رخ میدهد وبعداز2ماه بدون عارضه خوب میشوند.
  •   چشمهارا چسب بزنید وهنگام انداختن شانهامواظب باشیم.
  •    درهنگام بیدار شدن بیمارچشم .بینی را میخاراند.

   

   

  آسیبهای ماسک صورت                                                                                                                                                                               

  •    فقدان مو در3/1خارجی ابرو،میتوان گاز نرم زیرماسک  گذاشت.
  •    فشار ماسک بر روی شاخۀ دهانی عصب فشیال (صورتی) که باعث ضعف عضلات دور لب میشود.
  •    فشار ماسک باعث نکروز پل بینی میشود.ماسک را باید جابجا کرد.
  •   فشار وارده به عصب فوق چشمی دراثر تماس کانکشن ، کاهش حس پیشانی ودرد ناحیه چشم میدهد.
  • هنگام باز نگه داشتن راه هوایی به مدت طولانی عصب فاشیال زیر دست وفک پایین فشرده میشود.

   

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت1389
 • دانلود كليپ آموزش پوشيدن دستكش به روش بسته

  • ساعت: 22:38

  دانلود كليپ  آموزش پوشيدن دستكش به روش بسته 

  فرمت: wmv

  حجم: 4.5m

  زمان: 1:30min

  DOWNLOAD

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت1389
 • مقایسه دو روش اسكراب با بتادین و مالش جراحی در كاهش بار میكروبی پوست دست تیم جراحی

  • ساعت: 20:29

  زمینه و اهداف: آلودگی دست نقش مهمی در ایجاد عفونت های بیمارستانی دارد. اسكراب جراحی نیز یكی از عوامل مهم كنترل عفونت های بیمارستانی است. هدف از انجام این مطالعه مقایسه دو نوع اسكراب با بتادین (روتین) و مالش جراحی بر میزان كاهش بار میکروبی دست های تیم جراحی بود.
  روش بررسی: این مطالعه با طراحی کارآزمایی بالینی در طی سال 1378 انجام شد. نمونه ها از بین اعضا تیم جراحی در 4 مرکز آموزشی درمانی با روش نمونه گیری سهمیه ای به صورت تصادفی انتخاب شدند. افراد مورد نظر به دو گروه روش روتین و روش مالش جراحی
  (hand rub) تقسیم شدند. ابتدا از نوك انگشتان و شست (در محیط بلاد آگار) و نیز نمونه دست (از طریق قرار دادن در محیط کشت مایع) نمونه برداری شد. سپس گروه روتین اسکراب دست را طبق معمول انجام داد، و گروه مالش جراحی طبق آموزش پژوهشکر (مالش دست ها به مدت 3 دقیقه با اتانول %70) انجام داد. در انتها از دست های هر دو گروه نمونه برداری شد. با بررسـی نتـایج تاثیر روش هـای مـذکور بر مـیکروارگانیسم های دسـت مورد مـقایسه قرار گرفت. داده ها با آزمـون های آماری chi-square، t زوج،MC Nemar  و پیرسون تجزیه و تحلیل شدند.
  یافته ها: آزمون های آماری بین میزان كلنی های نوك انگشتان در قبل و بعد از هر دو روش تفاوت معنی دار
  (P=0.00) را نشان داد. مطالعه نشان داد مقایسه میزان بار میكروبی بعد از شستشو در هر دو روش اختلاف معنی داری با یكدیگر ندارد (P=0.53). هر دو روش می توانند در كاهش بار میكروبی دست ها موثر باشند .
  نتیجه گیری: بین شمارش میكروبی دست ها بعد از دو روش تفاوت معنی داری وجود ندارد. با توجه به شلوغی و تعداد زیاد اعمال جراحی در هر شیفت كاری و كمبود پرسنل در بیمارستان ها جایگزین كردن مالش جراحی به جای اسكراب روتین و سنتی در بخش ها می تواند روش بسیار مناسبی باشد

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 9 اردیبهشت1389
 • تاثیر پول بیشتر از آسپیرین

  • ساعت: 14:37

   پول بشمارید تا کمتر احساس درد کنید!

  دانشمندان در دانشگاه مینه  سوتا اعلام کردند شمردن   پول نسبت به مصرف مسکن هایی مانند آسپیرین یا ایبو پروفن از ویژگیهای تسکین دهندگی بیشتری برخوردار است

  محققان دانشگاه مینه سوتا با انجام چند سری آزمایش مختلف نشان دادند در صورتی که افراد قبل از حضور در آزمایشی که کمی برای آنها دردناک خواهد بود دسته ای اسکناس شمارش کنند نسبت به کسانی که پول را لمس نکرده اند درد کمتری تحمل می کنند.

  اینگونه به نظر می رسد لمس کردن اسکناسها و سکه ها با افزایش دادن احساس ارزشمندی و غرور می تواند از میزان درد افراد بکاهد. مطالعاتی که در گذشته در این باره انجام گرفته نشان داده اند احساس قوی ارزشمندی در انسان می تواند به طور کامل احساس درد را از بین ببرد.

  در مطالعه جدید از گروهی از دانشجویان درخواست شد تا دسته ای 80 تایی از اسکناسهای 100 دلاری یا دسته هایی متشکل از برگه های خالی را شمارش کرده و سپس از آنها خواسته شد دست خود را در کاسه ای آب بسیار داغ فرو کنند و میزان و دوام دردی را که احساس کرده اند را بیان کنند.

  نتایج این آزمایش نشان داد افرادی که پولهای واقعی را شمارش کرده بودند درد کمتری را نسبت به افرادی که دسته های کاغذی را شمارش کرده بودند احساس کرده اند. این نتیجه از نتایج دیگر مطالعاتی که نشان داده بودند مغز چگونه می تواند بدون نیاز به قرصهای مسکن، درد را متوقف سازد، پشتیبانی می کند. 

  بر اساس گزارش تلگراف، گروهی دیگر از دانشمندان از دانشگاه لس آنجلس دریافته اند مشاهده تصویر فردی که مورد علاقه داوطلب است نیز نسبت به انواع مسکن ها از توانایی تسکین دهندگی بیشتری برخوردار است و از این رو به بیمارانی که باید آزمایشهای دردناکی را پشت سر بگذارند توصیه می شود تصویر فرد مورد علاقه خود را به همراه داشته باشند تا درد کمتری تحمل کنند.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 9 اردیبهشت1389
 • سيگار با پوست ما چه مي‌كند؟

  • ساعت: 10:1

  تا به حال هزاران هزار دليل براي ترك عادت سيگار كشيدن بويژه از جنبه حفظ سلامت مطرح شده است؛ اما اگر اين همه دليل درمورد آثار مخرب سيگار بر جسم و روح‌تان كافي نيست، شايد بهتر باشد كه به آنچه در ظاهر اتفاق مي‌افتد، كمي بيشتر دقت كنيد.

   
  در كنار نفس بد بو، دندان‌ها و انگشتاني زرد رنگ و لباني سياه و بد رنگ، سيگار كشيدن حتماً و به مرور زمان به پوست شما نيز آسيب وارد مي‌كند و آن را پيرتر و پژمرده‌تر از همسالان غيرسيگاري نشان مي‌دهد.

   
  تاثير سيگار بر پوست
   

  كشيدن سيگار باعث ايجاد چين و چروك در پوست شده و آن را نحيف و خراب مي‌سازد؛ همچنين رنگ پوست و بيش از همه چهره شما را كدر مي‌كند. در حقيقت افراد سيگاري در سنين حدود 40 و 50 سالگي معمولا به اندازه 20 سال پيرتر به نظر مي‌رسند. البته اگر اين افراد زود و بموقع متوجه شده و سيگار را ترك كنند، شايد برخي از اين تأثيرات قابل جبران باشد.


  دلايل زيادي براي اين مساله وجود دارد. در مطالعات انجام گرفته مشخص شده است كه سيگار كشيدن در حقيقت با ايجاد تغييراتي باعث از بين رفتن كلاژن پوست كه وظيفه حفظ قابليت ارتجاعي پوست را بر عهده دارد، مي‌شود و بدون داشتن اين خاصيت ارتجاعي، پوست قادر نخواهد بود به حالت اوليه خود باز گردد و در نتيجه چين و چروك‌هاي ايجاد شده در سطح پوست باقي مي‌مانند.


  همچنين نيكوتين موجود در سيگار باعث باريك شدن رگ‌هاي خوني شده و اين امر از جريان مناسب خون در مويرگ‌ها جلوگيري مي‌كند. مويرگ‌هايي كه در حقيقت مسوول تغذيه پوست هستند و زماني كه قادر نباشند وظيفه خود را به نحو درست انجام دهند، چين و چروك‌ها و علائم بيشتر و عميق‌تر پيري زودرس در سطح پوست به وجود مي‌آيد.


   

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 9 اردیبهشت1389
 • ساخت بزرگ‌ترين شهر با خلال دندان

  • ساعت: 8:52

  رسانه هاي دولتي «چين» از ساخت بزرگ ترين شهر با خلال دندان هايي كه تنها سه و نيم ميلي متر ضخامت دارند، توسط يك گوينده سابق اين كشور خبر داده و اعلام كردند: نام اين فرد نام در كتاب ركوردهاي گينس به ثبت رسيد.

  به گزارش ايسنا، «استن مونرو» گوينده سابق خبر در مصاحبه اي با خبرگزاري هاي چين، گفت: من پنج سال براي ساخت اين سازه وقت صرف كردم.

  وي خاطر نشان كرد: براي ساخت اين شهر از خلال دندان هايي كه سه و نيم ميلي متر ضخامت داشتند، استفاده كردم و تمام دقت خودم را به كار بردم تا سازه اي مناسب از كار در آيد.

  به گزارش خبرگزاري شينهوا، اين مرد تاكنون سازه هايي مختلف و در ابعاد گوناگون با استفاده از خلال دندان ساخته است.

  همچنين در اين شهر كه بزرگ ترين شهر خلال دنداني لقب گرفته، مي توان نمونه هايي از ساختمان هاي معروفي همچون برج بلند «خليفه» در دبي و يا برج تلويزيون شانگهاي در چين را مشاهده كرد.

  گفتني است، اين دومين سازه اي است كه اين فرد از خلال دندان ساخته و قرار است و در اوايل ماه ژوئيه سال جاري ميلادي نمايندگان كتاب ركوردهاي گينس اين مرد را به همراه با سازه اش در اين كتاب به ثبت برسانند.
  منبع:www.hamrazan.com

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 9 اردیبهشت1389
 • مولكول‌هاي آب اسرار حيات را در دل خود دارند

  • ساعت: 14:51

  فیزیکدانان امیدوارند که با مطالعه روی مولکول آب بتوانند اسرار حیات را کشف کنند

  آب به عنوان مايع حيات، برخي خواص فوق‌العاده و غيرمعمول دارد، در واقع رفتارهاي آب بسيار متفاوت از ساير مايعات است، به طوري كه برخي از آنها تقريبا در هيچ مايع ديگري وجود ندارد.
   
  هم‌اكنون دانشمندان به كشفيات جديدي درباره اين مايع منحصر به فرد دست يافته‌اند كه براساس آن ممكن است روزي بتوانند با تغيير در تعاملات هر يك از مولكول منفرد آب با مولكول‌هاي كناري‌، برخي از پردردسرترين مشكلات جهان از مشكلات كشاورزي گرفته تا سرطان را حل كرد.

  در اين پژوهش محققان دانشگاه راكفلر بررسي كردند كه نقش آب در بيولوژي ارزيابي نحوه تكامل بين مولكول‌هاي آب ممكن مي‌سازد تا مشخص شود اين مولكول‌ها روي هر تعداد از ويژگي‌هاي اين سيستم حياتي تاثيرگذار هستند.

  همچنين با اين دانسته‌ها مي‌تواند از حل شدن مواد در آب جلوگيري كرد كه مي‌تواند روي هر مبحث علمي در جامعه موثر باشد.

  اين محققان مي گويند در صورتي كه بتوانيم اين ويژگي‌هاي منحصر به فرد مولكول آب را درك كنيم نه تنها به شيوه‌اي جديد براي انديشيدن درباره فيزيك و بيولوژي دست خواهيم يافت بلكه همچنين به كسب روش‌هاي جديد براي درك بهتر بيماري و سلامتي نزديك خواهيم شد.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:چهارشنبه 8 اردیبهشت1389
 • تا چه مدت می‌توان نخوابید؟

  • ساعت: 14:35

   

  بدن انسان نیازهای فراوانی دارد که عدم تامین آنها به مرگ منجر می‌شود. یکی از آنها خوابیدن است که برای زنده ماندن ضروری است، اما آیا می‌دانستید بی‌خوابی زودتر از بی‌غذایی باعث مرگ انسان می‌شود!؟

  فکر می‌کنید رکورددار بیدار ماندن چه کسی است و برای چه مدت بیدار مانده است؟

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:چهارشنبه 8 اردیبهشت1389
 • اولين پيوند ناي مصنوعي بر روي انسان در ايران انجام شد

  • ساعت: 14:35

  براي اولين بار در جهان

  اولين پيوند ناي مصنوعي بر روي انسان در ايران انجام شد 


  نخستین بار در جهان، پزشکان محقق مرکز تحقیقاتی سل و بیماری های ریوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تزریق ماده ای ترکیبی از پلیمرهای انسانی در داخل نای زنی29ساله، موفق شدند نای وی را ترمیم کنند
   نخستین بار در جهان، پزشکان محقق مرکز تحقیقاتی سل و بیماری های ریوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تزریق ماده ای ترکیبی از پلیمرهای انسانی در داخل نای زنی29ساله، موفق شدند نای وی را ترمیم کنند.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران،پزشکان محقق مرکز تحقیقاتی سل و بیماری های ریوی20روز پیش با تزریق پلیمرهای ترکیبی از انسان موفق شدند نای این بیمار را گشاد کند و او را دوباره به زندگی بازگردانند.

  هم اکنون حال عمومی این خانم رضایت بخش است و وی می تواند به راحتی سخن بگوید.

  مجری این طرح تحقیقاتی دکتر محمود غَنَوی است که جزئیات آن را امروز در نشست خبری با حضور دکتر ولایتی رئیس پژوهشکده سل و بیماری های ریوی و دکتر محمد رضا جباری قائم مقام این مرکز در بیمارستان مسیج دانشوری اعلام کرد.
   

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:سه شنبه 7 اردیبهشت1389
 • تفاوت های مردان با زنان

  • ساعت: 8:55

  سبيل:
  بعضي از مردان مانند هركول پوآرو با سيبيل خوش تيپ ميشوند. هيچ زني وجود ندارد كه با سبيل زيبا بنظر برسد.

  اسامي مستعار:
  اگر سارا، نازنين، عسل و رويا با هم بيرون بروند، همديگر را سارا، نازنين، عسل و رويا صدا خواهند زند. اگر بابك، سامان، آرش و مهرداد با هم بيرون بروند، همديگر را گودزيلا، بادام زميني، تانكر و لاك پشت صدا خواهند زد.

  پرداخت صورتحساب ميز:

  وقتي صورتحساب را مي آورند، با اينكه كلا 15هزار تومان شده، بابك، سامان، آرش و مهرداد هر كدام 10 هزار تومان روي ميز ميگذارند. وقتي دختران صورتحساب را دريافت ميكنند، ماشين حسابهاي جيبي خود را بيرون مي آورند.

  پول:
  يك مرد 2000  تومان براي يك جنس 1000 توماني مورد نيازش مي پردازد. يك زن 1000 تومان براي يك جنس 2000 توماني كه نيازي به آن ندارد مي پردازد.

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:سه شنبه 7 اردیبهشت1389
 • استريليزاسيون

  • ساعت: 12:21

  اولين بار Semmelweis ارزش شستن دست‌ها با محلول‌هاي گندزدا را در پيشگيري و كاهش دادن مرگ‌هاي ناشي از عفونت‌هاي پس از زايمان نشـان داد، سپس ليستر (Lister) نيز موفق شد با به كارگيري اسيد كربوليك شمار عفونت زخم‌ها را كاسته و از آنها پيشگيري نمايد.

  اهميت استفاده از مواد گندزدا حتي در عصر طلايي آنتي بيوتيك‌ها نيز كاسته نشده و در حال حاضر استفاده از روش‌هاي عفونت زدايي (گندزدايي وسترون سازي) از پايه هاي مهم برنامه هاي موفق كنترل عفونت‌هاي بيمارستاني است. براي عفونت زدايي هوا، آب، محيط فيزيكي، وسايل و مواد و محيط‌هاي بيولوژيك روش‌هاي گوناگون فيزيكي و شيميايي وجود دارد.

  تعاريف و اصطلاحات عفونت زدايي

              برخي از اصطلاحات رايج در زمينه روش‌های استریلیزاسیون را مرور می کنیم: 

  پاك كردن (Cleaning) يعني زدودن "دبري‌ها" يا مواد قابل رويت با آب.

  سترون سازي : (Sterilization) يعني استفاده از روش‌هاي فيزيكي يا شيميايي به منظور از بين بــردن و تخريب كليه اشكال ارگانيسمي از جمله اسپورها.

  گندزدايي (Disinfection) يعني استفاده از روش‌هاي فيزيكي يا شيميايي به منظور كم كردن بار ميكروبي.

  آلودگي زدايي (Disinfestation) يعني از بين بردن انگل‌هاي خارجي كه ناقل بيماريند مثل گال و شپش Biodeterioration يعني تخريب فعاليت‌هاي بيولوژيك .

  Decontamination يعني عفونت زدايي ابزار آلوده به طوري كه براي استفاده بي خطر و مناسب باشند.Fumigation يعني استفاده از دودها و بخارات مواد عفونت‌زدا .

  Pasteurization يعني استفاده از حرارت 60 درجه سانتي گراد تا نيم ساعت .

  كلريناسيون (Chlorination) و ازونيزاسيون (Ozonization) يعني استفاده از كلر يـا ازون براي سالم سازي آب .

  ماده گندزدا (Disinfectant) ماده اي است كه براي كم كردن بار ميكروبي از روي سطوح بيجان و اجسام بكار برده مي‌شود.

  آنتي سپتيك (Antiseptic) ماده اي است كه بازدارنده فعاليت ارگانيسم‌ها از روي بافت‌هاي زنده است.

  آنتي بيوتيك (Antibiotic) ماده آلي شيميايي است كه توسط ارگانيسم‌ها توليد مي‌شود و باعث بازدارندگي يا كشتن ارگانيسم‌هاي ديگر در انسان، حيوانات و گياهان مي‌شود.

  دترجنت (Detergent) ماده اي است كه با استفاده از كشش سطحي آلودگي را مي‌برد.

  سنيتايزر (Sanitizer) ماده بهداشتي است كه با مواد ضدميكروبي همراه است.

  مواد ژرميسيد (Germicide) ، بايوسيد (Biocide) باكتريسيد (Bactericide) ، ويريسيد (Viricide) ، فونژيسيد (Fungicide) ، اسپوريسيد (Sporicide) و اويسيد (Ovicide) نيز كشنده ارگانيسم، اعم از باكتري‌ها، ويروس‌ها، قارچ‌ها، اسپورها و تخم انگلي‌ها هستند.

  اصطلاح دئودورانت (Deodorant) نيز براي مواد خنثي كننده بوهاي بد و Bleach براي مواد رنگ بر بكار برده مي‌شوند.

  روش‌هاي عفونت زدايي

              انواع روش‌هاي جاري عفونت زدايي، اعم از روش‌هاي سترون سازي يا گندزدايي عبارتند از:

   

  ·        حرارت خشك (فور)

  ·        حرارت مرطوب (اتوكلاو)

  ·        اتوكلاو اتيلن اكسايد (ETO)

  ·        (VHP) Vaporized Hydrogen Peroxide

  ·        گاز پلاسما

  ·        مواد شيميايي سترون كننده

  ·        يونيزاسيون

  ·        روغن داغ (با درجه حرارت بالا)

  ·        شعله (سوزاندن)

  ·        هوا

  ·        نور خورشيد

  ·        دستگاه پرتوي فرابنفش

  ·        پاستوريزاسيون

  ·        مواد شيميايي گندزدا

  روش‌هاي سترون سازي

  حرارت خشك يا فور

  دستگاه فور، داراي يك اجاق و يك اتاقك عايق كاري شده است كه با جريان برق گرم مي‌شود. اين دستگاه داراي بدنه فولادي، فن، زمان سنج، حرارت سنج، تنظيم كننده درجه حرارت، ترموستات و سيستم اِرت است. در اين دستگاه در 160 درجه سانتي گراد در مدت 2 ساعت، در 171 درجه سانتيگراد در مدت 1 ساعت، در180 درجه سانتي گراد در مدت 5/0 ساعت و در 191 درجه سانتي گراد در مدت 6 تا 10 دقيقه وسايل استريل مي‌شوند. به مورد اخير Rapid Heat Transfer  گويند.

  با فور مي‌توانيم روغن‌ها، گازهاي آغشته به وازلين، پودرها، سوزن‌ها، تيغ، قيچي، نوك الكتروكوتر، دريل‌ها، فرزها، مته ها، لوله هاي شيشه اي و آيينه ها را سترون كنيم. فور وسيله ارزاني است و سبب خوردگي، زنگ زدگي وكند شدن لبه هاي برنده وسايل فلزي نمي‌شود. نفوذ پذيري آن ضعيف است، نياز به زمان طولاني دارد، موجب تغيير رنگ و سوختن كاغذ و پارچه از ابزار حساس به حرارت مي‌شود. براي كنترل عملكرد فور، بايستي هر روز واشر نسوز آن را بازديد كنيم، با دماسنج شاهد، صحت عمل حرارت سنجش را كنترل نماييم. و هر هفته با استفاده از آزمون‌هاي بيولوژيك (باسيلوس سوبتيليس كه به حرارت خشك بسيار مقاوم است) عمل سترون سازيش را ارزيابي نماييم.

  در پايان كار با فور، تا درجه حرارت به زير 50 درجه سانتيگراد نرسيده نبايد در دستگاه را باز كنيم، زيرا به علت اختلاف دما، آلودگي هواي بيرون به وسايل داخل دستگاه سرايت مي‌كند.

  حرارت مرطوب (اتوكلاو)

  حرارت مرطوب هنوز، موثرترين، متداول ترين، قابل اعتمادترين و كم هزينه ترين روش براي سترون سازي است. اتوكلاو دستگاهي است كه با استفاده از عوامل دما، بخار، فشار و زمان، عمل مي‌كند.

              در اين دستگاه، بايستي "هوا" با "بخار" جابجا شود. اين جابجايي يا با نيروي ثقل (Gravity) صورت مي‌گيرد و يا با مكش پمپ(Prevacuum) . اگر هواي داخل دستگاه كاملا تخليه نشود، به علت اختلاف وزن مخصوص هوا و بخار، درجه حرارت به حد مطلوب نخواهد رسيد.

              اين دستگاه داراي يك مخزن فولادي ضدزنگ، ضداسيد و باز و ضدمغناطيس، در فولادي با واشر نسوز، قفل ايمني، شيرهاي آب و بخار، صافي‌هاي هوا و بخار، سوپاپ اطمينان، فشارسنج، حرارت سنج، زمان سنج و سيستم ارت مي‌باشد و حجمش از 5 ليتر تا بيش از 1000 ليتر متفاوت است.

              در اين دستگاه، دما 121 تا 134 درجه سانتيگراد است و زمان، بسته به نوع دستگاه 4 تا 30 دقيقه متفاوت و واحد سنجش فشار يكي از موارد زير است:

  يك اتمسفر = يك بار= 100 كيلوپاسكال = 5/14 پوند بر اينچ مربع = 750 ميليمتر جيوه

              در پايان مرحله سترون سازي، بخار دستگاه تخليه مي‌شود تا فشار اتاقك به صفر برسد. اين مرحله 15 تا 20 دقيقه طول مي‌كشد.

              اتوكلاو براي سترون كردن لوازم جراحي فلزي، شيشه ها، مايعات و بعضي مواد پلاستيكي بكار مي‌رود. نوعي سترون سازي سريع وجود دارد بنام Flash Sterilization كه در آن وسايل، در دماي 134 درجه سانتيگراد و فشار 60 پوند بر اينچ مربع، ظرف 3 دقيقه سترون مي‌شوند.

              در استفاده از اتوكلاو زمان كوتاه و نفوذ خوب است، و وسايل زيادي را مي‌توان با آن سترون كرد. ولي كند شدن وسايل برنده و باقي ماندن رطوبت در بسته ها در پايان كار از معايب اين روش به حساب مي‌آيد.

              عملكرد اتوكلاو را بايستي با بررسي حرارت سنج با ترمومتر شاهد، وزن كردن بسته ها قبل و بعد از فرايند (جهت بررسي باقي ماندن رطوبت در بسته ها)، استفاده از انديكاتورهاي شيميايي و استفاده هفتگي از انديكاتورهاي بيولوژيك باسيلوس استئاروترموفيلوس (B. Stearothermophilus) ارزيابي نمود.

  اتوكلاو اتيلن اكسايد

              اكسيد اتيلن گازي است بي رنگ، قابل اشتعال و محلول در آب كه وقتي با هوا مخلوط شود مي‌تواند آتش‌زا باشد. اكسيد اتيلن يا با غلظت 100% به كار برده مي‌شود و يا با 12% CO2 ، دماي 60 درجه سانتي گراد و رطوبت 50% به كار برده مي‌شود. تقريبا هر چرخه سترون سازي 285 دقيقه طول مي‌كشد. تمام وسايلي كه با  ETO سترون مي‌شوند بايد 8 تا 24 ساعت هوادهي شوند زيرا مواردي از سوختگي صورت در هنگام استفاده از ماسك‌هاي بيهوشي، التهاب حنجره و ناي در استفاده از لوله هاي تراشه، هموليز خون در دياليز و استفاده از كاتترها در عمل جراحي قلب و آنژيوگرافي ديده شده است.

  از اتوكلاو اتيلن اكسايد مي‌توان جهت سترون كردن وسايل پلاستيكي، لاستيكي، چرمي، پنبه اي و ابريشمي، ابزار آندوسكوپي، كاتترها و لوله ها، ابزار ظريف جراحي، دوربين‌ها، نخ‌هاي بخيه، سيم‌هاي برق، پمپ‌ها، موتورها، ابزار ماشين‌هاي قلبي تنفسي، مايعات، ساكشن، و انواع هندپيس‌هاي دندان پزشكي و ابزار حساس به حرارت استفاده كرد.

  قدرت نفوذ ETO بالا است ولي زمانش طولاني است، نيازمند محافظ ويژه جلوگيري كننده از جرقه است، و مسموميت‌زا، حساسيت‌زا و در تماس‌هاي طولاني سرطان‌زا و موتاژن است و هزينه زيادي نيز دارد.

  بايستي درجه حرارت، رطوبت و سيستم تهويه دستگاه كنترل شود و با اسپور باسيلوس سوبتيليس به صورت هفتگي عملكرد سترون سازي پايش گردد.

  كِمي‌كلاو

  در اين سيستم، علاوه بر آب، مخلوطي از الكل، فرمالدئيد، كتون و استون نيز بكار برده مي‌شود. درجه حرارت در كمي‌كلاو 131 درجه سانتي گراد، فشار20 پوند بر اينچ مربع و زمان 30 دقيقه است. با اين روش، وسايل زنگ نمي‌زنند و لبه هاي تيز كند نمي‌شوند و به علت كمتر بودن ميزان بخار آب در اين دستگاه (نسبت به اتوكلاو معمولي) آب در بسته بندي‌ها جمع نمي‌شود. اين دستگاه بايد در جايي به كار برده شود كه از تهويه خوبي برخوردارند.

  گاز پلاسما

  در اين دستگاه، پراكسيد هيدروژن را در يك ميدان الكتريكي تصعيد مي‌كنند و لوازم حساس به حرارت و رطوبت را با آن سترون مي‌نمايند. چرخه سترون سازي با اين روش 55 تا 75 دقيقه طول مي‌كشد.

  مواد شيميايي سترون كننده

  برخي از مواد شيميايي را مي‌توان با افزودن غلظت و يا افزودن مدت زمان، به منظور سترون سازي به كار گرفت. مثلا محلول گلوتارالدئيد 2% تا 20 دقيقه براي گندزدايي وسايل بكار مي‌رود ولي وقتي 6 تا 10 ساعت به كار رود، در حد استريل كننده عمل مي‌نمايد. هيدروژن پراكسايد 5/7% ، غلظت‌هاي بالاي هيپوكلريت سديم،  پراستيك اسيد نيز از مواد شيميايي استريل كننده هستند.

  يونيزاسيون

  از پرتوهاي يون ساز نظير: پرتوهاي ايكس و گاما نيز مي‌توان براي سترون كردن مواد بيولوژيك، داروها، گاز، باند، نخ‌هاي كات گوت و لوازم يك‌بار مصرف استفاده نمود.

  روغن داغ ـ شعله

  براي برخي وسايل، مثل بعضي وسايل دندان پزشكي مي‌توان از روغن داغ با حرارت بيش از 170 درجه سانتي گراد استفاده كرد. همچنين استفاده از شعله چراغ الكلي به منظور سترون سازي در آزمايشگاه ها رايج است.

  پايش سترون سازي

  بعد از هر سترون سازي بايد مطمئن شويم كه كليه اشكال ارگانيسمي در فرايند سترون سازي از بين رفته اند. روش‌هاي پايش يا فيزيكي هستند، يا شيميايي و يا بيولوژيك.

   

  در پايش فيزيكي، سلامت خود دستگاه ارزيابي مي‌شود. براي مثال، بررسي سالم بودن عقربه هاي درجه حرارت، فشار و زمان.

  پايش شيميايي، با استفاده از نشانگرهايي صورت مي‌گيرد كه تغيير رنگ مي‌دهند. اين نشانگرها به صورت نوار، برچسب يا اشكال ديگر هستند. مثلا در نوارهايي كه جهت ارزيابي عملكرد اتيلن اكسايد موجود است، در صورت صحت عملكرد دستگاه، نوار از رنگ قهوه اي به سبز، تغيير رنگ مي‌دهد.

  در پايش بيولوژيك، از اسپورهاي باسيلوس سوبتيليس و باسيلوس استئاروترموفيلوس استفاده مي‌شود. نشانگرهاي بيولوژيك به صور مختلف نواري، ويال يا آمپول كوچك موجودند.

   

  نشانگرهاي بيولوژيك را در داخل محفظه اتوكلاو، در داخل بسته ها يا سيني قرار مي‌دهند و با آن به صورت هفتگي يا ماهانه عملكرد دستگاه را ارزيابي مي‌نمايند.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:دوشنبه 6 اردیبهشت1389
 • ابداع سیستم هوشمند کنترل بیهوشی در اتاق عمل

  • ساعت: 10:45


  محققان سیستمی را طراحی کرده اند که بیهوشی را از طریق رایانه  تنظیم می کند.
  به گزارش ایسنا، این گروه از محققان جزایر قناری، تکنیک جدید را برای کنترل خودکار بیهوشی در طول جراحی های پزشکی ابداع کرده اند.
  سیستم جدید وضعیت خواب بیمار را در طول مدت جراحی تشخیص می دهد و مناسب ترین دوز ماده بیهوشی را برای بیمار تامین می کند .
  جو آن آلبینو مندز، محقق اصلی این پژوهش و متخصص گروه کنترل بیهوشی در دانشگاه لا لاگونا در این باره اظهار داشت: این سیستم یک تکنیک کنترل موثر است که به کمک آن می توان در اتاق های عمل به وسیله رایانه  سطح بیهوشی بیمار تحت عمل را تنظیم کرد. به این ترتیب بیمار هر لحظه در بهترین وضعیت بیهوشی در طول جراحی قرار خواهد داشت.
  این سیستم از حسگرها و یک مانیتور برای ثبت انسفالوگرام بیمار و شاخص BIS استفاده می کند. BIS پارامتری است که وضعیت خواب را سنجیده و آن را به سطح آگاهی و هوشیاری بیمار مرتبط می کند.

  منبع:generalmedical.mihanblog.com 

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:دوشنبه 6 اردیبهشت1389
 • سروده دکتر علي شریعتی

  • ساعت: 8:24

  سروده دکتر علي شریعتی برای امام (ره)
  فریاد روزگار ماست
  روح خدا
  در روزگار قحطی هر فریاد
  در روزگار قحطی هر جنبش
  فریاد روزگار ماست
  آری در روزگار مرگ اصالتها
  بی تو دگر چه بگویم
  چه را بسرایم
  ای مطلع تمام سرودها
  بی تو فرو نشسته دگر فریاد
  تنها شده است هر چه که انسانیت
  در پایتخت غارت و خون
  جز وحشت و هراس نمی بینم

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:دوشنبه 6 اردیبهشت1389
 • آخرین تغییرات بومی گزینی در رشته های علوم پزشکی اعلام شد

  • ساعت: 10:47

  بومی گزینی در کنکور در سالهای اخیر از اهمیت بسزایی برای داوطلبان برخوردار شده است به همین منظور در گزارشی آخرین وضعیت بومی گزینی در کنکور 89 را در گفتگو با معاون سازمان سنجش و مدیر کل دفتر گسترش وزارت بهداشت مورد بررسی قرار دادیم. 
   ابراهیم خدایی معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با مهر درباره نحوه بومی گزینی و سهمیه بندی کنکور سال 89 گفت: در اعمال سهمیه ها هیچ تغییری نداریم و مانند کنکور 88 سهمیه های مناطق 1، 2 و 3 و همچنین سهمیه های ایثارگران در کنکور سراسری اعمال می شود.  
  معاون سازمان سنجش آموزش کشور درباره روش بومی گزینی در کنکور سال 89 گفت: بومی گزینی نیز در کنکور 89 به دو صورت اعمال می شود. در صورت اول برای رشته های پرمتقاضی 60 درصد پذیرش به صورت بومی و بقیه به صورت بومی انجام خواهد شد. در مرحله بعدی برای سایر رشته ها بومی پذیری به صورت 80 درصد و 20 درصد آزاد انجام می شود.  
  مدیرکل دفتر گسترش و ارزیابی وزارت بهداشت،  درمان و آموزش پزشکی با اشاره به آخرین تغییرات بومی گزینی در رشته های علوم پزشکی به مهر گفت: در 9 رشته علوم پزشکی در کنکور 89 پذیرش صورت می گیرد اما ظرفیت و سقف پذیرش در این رشته ها ثابت خواهد ماند.  
  دکتر سیدامیرمحسن ضیایی افزود: تغییراتی در بومی گزینی رشته های علوم پزشکی رخ داد و رشته علوم آزمایشگاهی به مجموع رشته های بومی گزینی وزارت بهداشت افزوده شد.   
  وی افزود: با توجه به ایجاد رشته های علوم پزشکی و پوشش این رشته ها در همه دانشگاهها، رشته علوم آزمایشگاهی نیز از این پس به صورت بومی پذیرش می شود.  
   ضیایی خاطرنشان کرد: سقف پذیرش در رشته هایی که به صورت بومی پذیرش دارند نسبت به کنکور 88 تغییری نمی کند و ثابت خواهد ماند.  
  مدیرکل دفتر گسترش و ارزیابی وزارت بهداشت به مهر گفت: قوانین بومی گزینی همچون کنکو 88 خواهد بود و آخرین تصمیمات در این زمینه نیز بر اساس مصوبات قانونی اعمال می شود. تصمیمات در این حوزه با توجه به جنبه های آکادمیک، توانایی دانشگاههای بزرگ و جنبه های عملیاتی اخذ می شوند.    9     رشته علوم پزشکی پرستاری، مامایی، اتاق عمل، هوشبری، بهداشت محیط، بهداشت خانواده، مبارزه با بیماریها، فوریت های پزشکی و علوم آزمایشگاهی به دلیل وجود این رشته ها در همه دانشگاههای علوم پزشکی در کنکور پذیرش بومی دارند.    دکتر حسین نادری منش معاون آموزشی وزیر علوم نیز چندی پیش در دانشگاه بوشهر با اشاره به بحث بومی گزینی در پذیرش دانشجو گفت: بومی گزینی از سال 70 در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده است و در حال حاضر نیز 80 درصد دانشجویان به روش بومی گزینی پذیرش می شوند و ما نیز اصرار نداریم این عدد بیشتر شود.  

  منبع:generalmedical.mihanblog.com

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 4 اردیبهشت1389
 • آیا میدانید که...

  • ساعت: 10:57

  آیا می دانستید گربه ماهی بیش از ۲۷۰۰۰ عضو چشایی دارد؟

  آیا می دانستید کشتی ملکه الیزابت دوم بابت هر گالون (=3لیتر) سوختی که می سوزاند فقط یک و نیم متر حرکت می  
  کند؟

  آیا می دانستید که سالانه ۴ هزار نفر غیر سیگاری در اثر همنشینی با افراد سیگاری به سرطان ریه مبتلا شده و جان می سپرند؟

  آیا می دانستید که در زیمبابوه از هر ۵ نفر یکی مبتلا به بیماری ایدز است؟

  آیا می دانستید که هر ۱۳ دقیقه یک کتاب جدید در امریکا منتشر می شود؟

  آیا می دانستید که حد متوسط مطالعه کتاب در بین ایرانیان ۳ دقیقه در سال است؟

  آیا می دانستید که رشد تعداد ماشینها در جهان سه برابر رشد جمعیت انسانهاست.؟

  آیا می دانستید که از جمعیت ۶ میلیاردی جهان 5/1 میلیارد نفر از آب آشامیدنی محرومند و 6/1 میلیارد نفر به برق دسترسی ندارند؟

  آیا می دانستید که مار می تواند تا نیم ساعت بعد از قطع شدن سرش نیش بزند؟

  آیا می دانستید که اثر سیب در بیدار نگهداشتن افراد در شب بیشتر از قهوه و کافین است؟

  آیا می دانستید که ۵۵ درصد سوانح هوایی در زمان نشستن هواپیما و ۳۰ درصد در هنگام برخاستن هواپیما رخ می دهد؟

  آیا می دانستید که گوش و بینی در تمام طول عمر انسان در حال رشد می باشند و بزرگتر می شوند؟

  آیا می دانستید که اولین مردمانی که نخ را کشف کردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند؟

  آیا می دانستید که فقط پشه ماده نیش می زند و از پروتین خون مکیده شده جهت تخم گذاری استفاده می کند؟

  آیا می دانستید که به طور متوسط شما روزی ۵۰۰۰ کلمه صحبت می کنید که ۸۰% آن با خودتان است؟

  آیا می دانستید که هر چشم مگس دارای ۱۰ هزار عدسی است؟

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 2 اردیبهشت1389
 • رد یابی آلودگی هوا با تلفن های همراه

  • ساعت: 10:0

  دانشمندان به زودی تلفن های همراهی را طراحی می کنند که می توانند آلودگی را رد یابی کنند.دانشمندان در آمریکا می گویند:شبکه ای از حسگرها در ارتباط با تلفن های همراه کمک می کنند که افراد مبتلا به آسم از ورود به مناطقی که آلودگی هوا وجود دارد ،خودداری کنند.شبکه سیتی سنس که یک شبکه ی بی سیم است که در آن صد ها یا هزاران حسگر محیطی کوچک به کوله پشتی ها ، کیف ها ویا ژاکت های مردم که در جریان روزانه هستند،متصل می شوند.این حسگرها اطلاعات را از طریق تلفن همراه اشخاص به رایانه های مرکزی مخابره می کنند تا مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفته و به طرف هر شهروند و یا حتی در سطح بزرگتر به مراکز بهداشت عمومی و کل شهر بازگردانده می شود.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 2 اردیبهشت1389
 • جملات زیبا از بزرگان

  • ساعت: 10:2

  امید سرابی است که اگر ناپدید شود همه از تشنگی خواهند سوخت.

                                                                                                                    حجازی

  هیچ میراثی گرانبهاتر از راستی و درستی نیست.

                                                                                                                    شکسپیر

  بهترین شکل دانش،آن وضعیتی است که توان تغییر ما را افزایش دهد.

                                                                                                                    کنفسیون

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:چهارشنبه 1 اردیبهشت1389
 • ....