.:: بزرگترین گروه اینترنتی اتاق عمل::.
 

پزشکی که در اتاق عمل برای بیماران فیلم سینمایی نمایش می‌دهد!!

 • ساعت: 21:26

یک جراح اسکاتلندی برای کاهش اضطراب بیماران خود هنگام جراحی، از شیوه خاصی استفاده می‌کند.

عمل جراحی

این جراح هنگام آماده ساختن بیمار برای جراحی هایی که به بیهوشی کامل نیاز ندارد از آنها می‌پرسد به چه فیلمی‌علاقه دارند تا در خلال جراحی برای آنها پخش شود و بیمار نیز فیلم مورد علاقه خود را انتخاب می‌کند.

هنگام جراحی، از صفحه نمایشی که بر بالای تخت جراحی نصب شده است بیمار فیلم مورد علاقه خود را تماشا می‌کند و گروه جراحان نیز عمل جراحی را انجام می‌دهند.

جراحی که مبتکر این روش برای کاهش اضطراب بیماران است می‌گوید پیش از این برای بیماران آهنگ پخش می‌کرده است اما پخش فیلم در کاهش اضطراب موثرتر است.

بیماری که تحت عمل جراحی زانو قرار گرفته و هنگام جراحی به تماشای فیلم سرگرم بوده است این روش را که باعث می‌شود حواس بیماری به موضوع دیگری غیر از جراحی جلب شود عالی توصیف کرد

 

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 30 مرداد1389
 • پری دریایی در راه اتاق عمل

  • ساعت: 19:51

  نوزادی که لقب پری دریایی گرفته است به زودی مورد عمل جراحی قرار می گیرد.

  نوزاد 10 روزه چینی که "مائو مائو" نام دارد با پاهایی به شکل پری دریایی به دنیا آمده و  هر دو پایش از ناحیه رانها تا قوزک پا به هم چسبیده اند و به زودی در بیمارستان مورد عمل جراحی قرار می گیرد.  این نوزاد از بیماری مرموزی که "پری دریایی "نام گرفته رنج می برد و آزمایشات بسیاری تا کنون روی او انجام شده است تا او به سلامت از اتاق عمل بیرون آید.

  زمان دقیق عمل جراحی این کودک به زودی مشخص خواهد شد.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 30 مرداد1389
 • نقش اينترنت در توليد دي اکسيد کربن

  • ساعت: 18:3

  رایانه ها، ابررايانه ها، سرورها و پايگاههاي داده ها با مصرف انرژي موجب افزايش دي اکسيد کربن اتمسفر مي شوند که در اين ميان اينترنت به تنهايي سالانه يک درصد از کل دي اکسيدکربني که در اثر فعاليتهاي انساني منتشر مي شود را توليد مي کند

  ميلياردها ماشين محاسباتي همه روزه در تمام دنيا مشغول به کار هستند و با صرف انرژي به تبادل داده ها به روشهاي آفلاين (مثل ايجاد پرونده با استفاده از مايکروسافت آفيس) و يا به روش آنلاين (مثل ارسال ايميل به دوستان يا همکاران) مي پردازند.

   

  اين اطلاعات از طريق پايگاه داده ها و ساختمانهاي محل سرورهاي صفحات وب مبادله مي شوند. تمام اين سرورها، ساختمانها و پايگاههاي داده ها از انرژي برق استفاده مي کنند و اين انرژي سالانه مقادير بسيار زيادي دي اکسيد کربن را به اتمسفر وارد مي کند.

   

  موسسه تحقيقاتي "گارتنر" در تازه ترين گزارش خود ميزان انرژي مصرف شده در بخش فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT) و دي اکسيد کربن توليد شده در اين بخش را مورد ارزيابي قرار داده است.

   

  بررسيهاي گارتنر نشان مي دهد مانيتورها و رايانه هاي شخصي در دنيا حدود 40 درصد از کل مطالبات انرژي بخش ICT را مصرف کرده و در مجموع 8/0 درصد از انتشار دي اکسيدکربن جهاني را توليد مي کنند.

   

  همچنين نيمي از دي اکسيد کربني که از لپ تاپها و رايانه هاي شخصي روميزي توليد مي شود در اثر استفاده از اينترنت است.

  ادامه مطلب.: ادامه مطلب :.
 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:چهارشنبه 27 مرداد1389
 • آموزش کامل تزریقات

  • ساعت: 12:17

  آموزش کامل تزریقات


  هر روش تزريقي براي نوع بافتي كه دارو در آن تزريق مي‌شود روش واحدي است مشخصات هر بافتي ميزان جذب دارو را معين مي‌كند قبل از تزريق ، پرستار بايد حجم داروي تجويزي مشخصات و غلظت دارو و ساختمان آناتوميكي محل تزريق را بشناسند
  ناتواني پرستار در تزريق صحيح دارو ممكن است نتايج منفي به بار آورد. اشتباه در انتخاب محل مناسب تزريق از نظر منطقه آناتوميكي بدن ممكن است منجر به صدمه رسيدن به عصب  و استخوان شود بسياري از مدد جويان خصوصا كودكان از تزريق وحشت دارند اگر پرستار فراموش كند قبل از تزريق دارو به داخل بافت سرنگ را آسپيره كند ممكن است دارو وارد شريان يا وريد شود. تزريق حجم زيادي از دارو در يك محل ممكن است منجر به بروز درد زياد
  يا صدمه بافتي گردد.
  تزريقات: Administration  of   injection
  يك روش رساندن دارو به بدن تزريقات است كه حتما بايد از تكنيكهاي آسپتيك استفاده شود.
  پرستار تزريقات را به 4طريق انجام مي‌دهد:
  1ـ زير جلدي    SC                              subcutaneous
  2ـ داخل عضلهIM                           intramuscular      
  3ـ داخل جلديID                                intradermal    
  4ـ وريدي      IV                                     intravenous
  5ـ تزريق بصورت پانسيون مانند پانسيون مايع نخاعي          SCF
  براي اطمينان از اينكه دارو در محل مورد نظر تزريق شود هر كدام از روش‌هاي فوق احتياج به مهارتهاي بخصوصي دارد. اثرات دارو در تزريقات بستگي به ميزان جذب دارو به سرعت توسعه مي‌يابد و پرستار مي‌تواند بدقت عكس العمل مريض را بعد از تزريق مشاهده كند.
   
   وسايل تزريقـات :
  سرنگ‌ها و سوزن‌هاي متنوعي وجود دارند، هر كدام براي تزريق حجم معيني از دارو به يك بافت مخصوص طرح ريزي شده‌اند. پرستار بايد تشخيص دهد كه كدام سرنگ و سوزن بهتر مؤثر است.
  سرنگ‌ها syrings
  سرنگ‌ها داراي يك قسمت استوانه‌اي و يك انتهاي كوچك مي‌باشد كه سوزن به آن وصل مي‌شود داخل اين قسمت استوانه‌‌اي plunger يا پيستون حركت مي‌كند. در بيشتر بيمارستانها
  از سرنگ‌هاي Disposuble «پلاستيكي يكبار مصرف»استفاده مي‌شود. سرنگ‌هاي پلاستيكي يكبار مصرف ارزان بوده و پيستون آنها بخوبي قابل كنترل است. سرنگ‌هاي شيشه‌اي گرانتر هستند و قبل از مصرف بايد استريل شوند.
  پرستار محلول را بوسيله آسپيره كردن داخل سرنگ مي‌كند . به اين صورت كه پيستون را بطرف بيرون كشيد در حالي كه سوزن متصل به آن داخل محلول مورد نظر است. در موقع كشيدن محلول مورد نظر پرستار بايد سرنگ را طوري دردست بگيرد كه قسمت خارجي سرنگ و دسته پيستون در دست او باشد  .براي رعايت استريليته پرستار بايد از هرگونه برخورد احتمالي نوك سرنگ به سوزن يا قسمت داخلي سرنگ و تنه پيستون با هر نوع جسم غير استريل
  جلوگيري كند.
  سرنگ ‌ها در اندازه‌هاي مختلف كه ظرفيت‌هاي 1سي سي تا5 سي سي رادارند. استفاده از سرنگ هاي بزرگتر از 5سي سي غير متداول تر است. سرنگ‌هاي 2تا3 ميلي ليتري براي تزريق عضلاني وزير جلدي مورد نياز است. سرنگ‌هاي بزرگتر موجب ناراحتي بيمار ميگردد.
  ميكرودرپ براي تزريق مثلا پني سيلين كريستال بكار برده مي‌شود و بجاي
   آن در سرنگها20cc  تا50ccاستفاده مي‌شود.
  سرنگ‌هاي هيپودرميك 5/2تا3 ميلي ليتري معمولا بصورت بسته بندي با سوزن متصل به آن موجود هستند گاهي اوقات ممكن است پرستار بر حسب احتياج شماره سوزن را عوض كند. سرنگ‌هاي هيپودرميك دو نوع مقياس اندازه گيري در طول سرنگ دارند. يكياز اين مقياس‌ها بر حسب «minims» و ديگري بر حسب ميلي ليتر است. هر ميلي ليتر نيز
   به ده قسمت تقسيم مي‌شود.
  سرنگ‌هاي انسولين يك ميلي ليتر را در خود جاي مي‌دهند و به واحدهايي درجه بندي مي‌شوند بيشتر سرنگ‌هاي انسولين صد واحدي «100ـU» هستند كه براي استفاده از صد واحد انسولين هستند. هر ميلي ليتر از محلول محتوي 100واحد انسولين است.
  همين طور سرنگ‌هاي 40 واحدي «40ـ U» و «80ـU» براي انسولين ها با اين غلظت‌ها وجود دارد.
   
  «قسمت هاي مختلف سرنگ و سوزن»
  سرنگ‌هاي توبركولين يك استوانه باريك دارند كه سوزن كوچكي به آن وصل است . اين سرنگ ها به   و   ميلي ليتر درجه بندي ميشوند و ظرفيت آنها 1سي سي است، پرستار اين سرنگ ها را براي استفاده از مقادير كم از داروهاي غليظ بكار ميرود: مثل براي انجام تست هاي داخل جلدي  استفاده مي‌شود سرنگ توبركولين همچنين براي آماده كردن مقادير كمي از محلول موردنظر براي كودكان و نوجوانان بكار ميرود. از سرنگ‌هاي بزرگ براي تزريق داروهاي داخل وريدي، يا اضافه كردن مواد دارويي به محلولهاي تزريقي و همچنين براي شستشوي زخم ها يا درناژ لوله‌ها استفاده مي كنند.
  سوزن‌ها : NEEDLES  
  سوزن ها در بسته بندي جدا وجود ندارند كه بتوان سوزن مورد نظر را انتخاب كرد. بعضي سوزن‌ها همراه با سرنگ استاندارد بصورت بسته بندي شده وجود ندارد . مثل سرنگ‌‌هاي انسولين و تويركولين. جنس بيشتر سوزن‌ها STainless است .اگرچه بعضي از كاتترهاي وريدي پلاستيكي هستند. سوزن ها يكبار مصرف هستند به جز آنهايي كه ازsteel فولاد جراحي ساخته مي‌شوند كه به سرنگ‌هاي شيشه‌اي متصل مي‌شوند.
  هر سوزن سه قسمت دارد:
  1ـHUb يا قسمتي كه به سرنگ متصل است.
  2ـ shaft يا تنه سوزن كه به قسمت Hub متصل مي‌شود
  3ـ BeVel نوك تيز سوزن .
  پرستار ممكن است براي متصل كردن سوزن به سرنگ ، Hubرا دردست بگيرد تا مطمئن شود به سرنگ وصل شده است . با وجود اين قسمت تنه و نوك سوزن در همه حال استريل باقي مي‌ماند.
  هر سوزن سه ويژگي دارد:
  1ـ نوك تيز سوزن       2ـ طول تنه سوزن          3ـ شماره سوزن يا قطر
  سوزن هائي كه BeVel آنها كوتاه است براي تزريقات وريدي مناسب هستند چون كه اين سوزن‌ها در مجاورت ديواره‌داخلي وريد با آساني بسته نمي‌شوند. سوزن هايي BeVel,s بلندتري دارند تيز تر هستند كه در تزريقات زير جلدي و عضلاني براي مريض ناراحتي كمتري ايجاد مي‌كنند.
  طول سوزن ها از  اينچ تا 5 اينچ متغير است اگر چه بيشتر سوزن هائي كه توسط پرستار كاربرد دارد. وزن هايي با طول 5/1اينچ است. پرستار بر حسب اندازه و وزن مريض و نوع بافتي كه مايع بايد در آن تزريق شود نوع سوزن را انتخاب مي‌كند. در بچه‌ها و افراد لاغر سوزن‌هاي كوتاه تر به كار برده مي‌شود.
   پرستار از سوزن‌هاي بلند معمولا «1تا5/1اينچ » براي تزريقات عضلاني و از سوزن هاي كوتاه معمولاً   تا    اينچ براي تزريقات زير جلدي استفاده مي‌كند.
  انتخاب نوع سوزن بر حسب قطر با شماره سوزن ، بسته به غلظت مايعي دارد كه قرار است تزريق شود يك سوزن با شماره 18ـ16براي تزريق خون و فرآورده‌هاي آن مناسب است. سوزن درشت. در تزريق خون و فرآورده‌هاي آن به خاطر اين است كه صدمه كمتري به گلبولهاي قرمزي مي‌رسد. براي تزريقات عضلاني از سوزن هاي شماره 23ـ20استفاده مي‌شود كه باز بستگي به غلظت ماده تزريقي دارد. تزريقات زير جلدي احتياج به سوزن هايي با قطر كمتري دارند (مثلا سوزن شماره25 )، و براي تزريق داخل جلدي سوزن ريزتري مثل سوزن شماره 16 احتياج است.
  آماده كردن داروهاي تزريقـي
  1ـ آمپول‌ها يا پوكه‌ها: آمپول‌ها شامل دوزهاي انفرادي دارويي به شكل مايع هستند و به اندازه‌هاي مختلف موجود هستند. حجم آنها از 1سي سي تا10 سي سي و يا بيشتر را شامل مي‌شوند يك آمپول معمولا از يك شيشه شفاف كه به يك قسمت تنگ بنام گردن محدود شده و براي كشيدن مايع آمپول اين قسمت بايد جدا شود. خط رنگي كه اطراف گردن آمپول است محلي است كه بدون استفاده از تيغ اره و به آساني شكسته مي‌شود. در صورتي كه آمپول خط رنگي نداشته باشد پرستار بايد از تيغ اره استفاده كند، در هنگام كشيدن مايع آمپول پرستار بايد دقت لازم را رعايت تكنيك آسپتيك بكند و دقت نمايد كه نوك سوزن با سطح خارجي آمپول تماس پيدا نكند. كشيدن مايع بداخل سرنگ به آساني صورت مي‌گيرد.
  2ـ ويال‌ها:  ويال‌ها ظرف هاي شيشه‌اي يك دوزي يا چند دوزي هستند. يك درپوش لاستيكي در قسمت بالا دارند . اين قسمت پلاستيكي قبل از مصرف بر ميله يك روپوش فلزي پوشيده شده است ويال‌ها ممكنست شكل جامد يا مايع دارو را داشته باشند. داروهايي كه در صورت محلول ماندن خواص خود را از دست مي‌دهند بصورت پودر ويال قرار مي‌گيرند. اتيكتهاي ويال‌ها نوع حلال و مقدار آنرا مشخص مي‌كنند.
  نرمال سالين و آب مقطر استريل حلالهايي  هستند كه بطور معمول در حل كردن ويال‌ها استفاده مي‌شوند. بر خلاف آمپول‌ها كه به آساني در سرنگ كشيده مي‌شوند ويال ها داراي سيستم بوده كه براي بهتر كشيدن مايع درون آن بايد اول مقداري  هوا بداخل آن با سرنگ وارد نمود. عدم وارد نمودن هوا به داخل ويال بعلت خلاء موجود بيرون كشيدن دارو را شكل مي‌كند
  براي آماده كردن داروهايي كه بصورت پودرهستند پرستار حلال مورد نظر و مقدار آن را بر حسب برچسب ويال تهيه كرده و بداخل آن تزريق مي‌كنند. بعضي از پودرها به آساني در حلال ، حل مي‌شوند ولي گاهي لازمست كه براي بهتر حل شدن آن، سوزن را بيرون كشيده و آنرا كاملا مخلوط كرد.
  عموما تكان دادن و چرخش ويال در حل كردن دارو مؤثر است. بعد از تهيه ويال‌هاي چند دوزي maltidose پرستار برچسبي تهيه كرده كه زمان تهيه و غلظت آن را در هر ميلي ليتر روي آن مشخص مي‌كنند .ويال ‌هاي چند دوزي معمولا احتياج به نگهداري در يخچال دارند.
   
   


  انجام تزريقـات Administering   injections
  هر راه تزريقي ، بسته به نوع بافتي كه تزريق در آن صورت مي‌گيرد بطور خاصي انجام مي‌شود ويژگيهاي بافتها ميزان جذب داروها و شروع اثر آنها را تحت تأثير قرار مي‌دهد و قبل
   از تزريق يك دارو ، پرستار بايد حجم دارو، خواص دارو (براي مثال مواد محرك ، غلظت) و موقعيت آناتوميكي محل تزريق را بداند (مثلا وضعيت عروق و اعصاب بزرگ). عدم توانايي يك پرستار در انجام تزريقات به نحو احسن، مي‌تواند نتايج معكوس داشته باشد. انتخاب نامناسب محل تزريق ممكنست باعث صدمه يا استخواني در آن ناحيه شود اگر پرستار قبل از تزريق مايع داخل عضله را آسپيره نكند امكان دارد كه سوزن بطور تصادفي در شريان ياوريد قرار گيرد و ايجاد اشكال نمايد. تزريق حجم زيادي از يك محلول باعث درد شديد ناحيه شده و ممكن است
   به ضايعه بافتني موضعي ختم شود. بسياري از بيماران بخصوص بچه‌ها از تزريقات مي‌ترسند . بعضي از بيماران مزمن ممكنست روزانه‌چند تزريق داشته باشند .
  پرستار به چند طريق مي‌تواند ناراحتي بيمار را كاهش دهد.
  1ـ انتخاب يك سوزن نوك تيز با طول و قطر مناسب.
  2ـ انتخاب محل مناسب تزريق و استفاده از مناطق آناتوميك مناسب.
  3ـ قبل از تزريق محل تزريق را يخ بگذاريد تا ايجاد بي حسي موضعي كند و از شدت درد بكاهد.
  4ـ سوزن را به نرمي و سريع داخل بافت كنيد.
  5ـ سرنگ را در حيني كه سوزن در بافت است نگهداريد.
  6ـ براي كم كردن سفتي ، عضلات مريض را در وضعيت مناسب قرار دهيد.
  7ـ توجه مريض را با صحبت كردن با او يا معطوف كردن فكرش به چيزهاي خوش آيند از تزريق برگردانيد.
  8ـ محل تزريق را بعد از تزريق براي چند ثانيه ماساژ دهيد مگر ماساژ دادن ممنوع باشد


 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:چهارشنبه 27 مرداد1389
 • واکسن ضد استرس ساخته شد

  • ساعت: 13:6

   یک دانشمند آمریکایی پس از 30 سال تحقیقات موفق شد اولین واکسن ضد استرس را که می تواند افراد را آرام کند توسعه داد.

  یوگا و مصرف قرصهای آرامبخش در سالهای آینده به دست فراموشی سپرده می شوند به طوری که استرس مزمن می تواند به سادگی با ترزیق یک واکسن برطرف شود.

   

  رابرت ساپوسکی استاد نوروساینس دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا پس از 30 سال تحقیقات نشان داد که می توان مواد شیمیایی مغز را با استفاده از یک واکسن برای ایجاد یک حالت "راحتی متمرکز" تغییر داد.

   

  وی با استفاده از تکنیکهای مهندسی ژنتیک، یک روش درمانی جدید که می تواند درمانهای آرامشبخش دارویی را حذف کند نشان داد.

   

  این دانشمند در مرحله اول بررسیهای خود، آسیبهای ناشی از استرس را بر روی حیوانات ساکن کنیا رصد کرد و هورمونهایی به نام "گلوکورتیکوئید" که بر روی بخشی از سیستم ایمنی بدن عمل کرده و به مبارزه با سرطان و التهابات کمک می کنند مورد مطالعه قرار داد.

   

  نتایج این بررسیها حاکی از آن بودند که تمام پستانداران این هورمونها را تولید می کنند در کنار آن کلید خاموش کننده آن را هم دارند. به طوری که پس از رفع تهدید استرس زا ترشح این هورمون در بدن آنه متوقف می شود.

   

   این درحالی است که انسان مدرن تنها پستانداری است به مقدار زیادی "گلکوکورتیکوئید" را در پاسخ به نگرانیهای روزانه تولید می کند اما کلید بعد از تهدید استرس زا را ندارد و بنابراین نمی تواند ترشح این هورمون را متوقف کند. این هورمون از نظر بیولوژیکی سلولهای مغزی را نابود کرده و سیستم ایمنی را ضعیف می کند.

   

  براساس گزارش وایرد، اکنون این دانشمند آمریکایی از طریق تکنیکهای مهندسی ژنتیکی، ویروس تبخال را به عنوان یک "محافظت کننده نورونی" و با هدف خنثی کردن فعالیت بیش از حد هورمونهای استرس قبل از اینکه بتوانند به بدن آسیب برسانند دستکاری کرد.

   

  این ویروس دستکاری شده که به عنوان یک واکسن به موشهای یکه کلید خاموش کننده این هورمون در آنها از کار افتاده بود تزریق شد توانست به خوبی عمل کرده و تولید این هورمون را پس از رفع تهدید استرس زا متوقف کند.

   

  این دانشمند در این خصوص توضیح داد: "صادقانه بگویم من هنوز از عملکردهای این واکسن متحیرم. بهرحال ما پس از انجام آزمایشات متعدد نشان دادیم که می توانیم آسیبهای نورونی ناشی از استرس را با کمک این واکسن کاهش دهیم."

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:شنبه 16 مرداد1389
 • مراقبت قبل از عمل Pre-Opreation Care

  • ساعت: 0:3

  مراقبت قبل از عمل

    هدف از مراقبت قبل از عمل Pre-Opreation Care  رسیدن به هدف اساسی و مهم در جهت ارائه خدمات کمی و کیفی مطلوب به بیمار و ارتقاء و تداوم سلامت وی می باشد،اصولاً بیمار با همراهی نرس از بخش به اتاق عمل انتقال داده می شود،عموماً بیمارانی که وارد اتاق عمل می شوند بنا به دلایلی اضطراب دارند.ترس از ناشناخته ها می تواند یکی از علل آشفتگی آنان باشد. نقش بارز مسؤل پذیرش بیمار در اتاق عمل در بدو ورود درایجاد آرامش انکار ناپذیر است.جهت تحقق هدف از مراقبت قبل از عمل جراحی حین پذیرش بیمار به نکات زیر توجه می شود:

     مشخصات فردی

     نام بيمار كه شامل نام خانوادگی،نام،نام پدر،تاریخ تولد که روي دستبند شناسائي وي نوشته شده است باید با نام روي ليست عمل و اسم ثبت شد ه در پرونده بيمارتطابق داشته باشد.

     اجازه نامه عمل جراحی

     كنترل فرم رضايت عمل از نظر امضاي بيمار و جراح بسيار ضروري است  در صورت عدم هوشياري يا عدم توانايي بيمار والدين يا قيم او فرم را امضاء مي كنند. بيماران بالاي هجده سال حتماً خودشان بايد فرم را امضاء نمايند. در مورد بيماراني كه به دلايلي مانند مستي، بيهوشي، ضربه هاي مغزي، هوشياري كافي ندارند و قادر به امضاي فرم نسيتند، امضاي يكي از بستگان درجه اول كافيست

  نام عمل جراحی

     نوع عمل جراحي بايد در پرونده بيمار ثبت شود و در صورت نياز محل دقيق عمل از نظر راست يا چپ بودن عضو مورد جراحي مشخص گردد، تا از هرگونه اشتباهي جلوگيري به عمل آيد .

  علایم حیاتی قبل از عمل

     درجه حرارت، نبض و فشار خون در برگ قبل از عمل بيمار ثبت شده موارد غير طبيعي گزارش مي گردد. در صورت بالا بودن حرارت بدن بيمار حتماً به پزشك بيهوشي اطلاع داده ميشود.

  آماده نمودن محل عمل

    شیو (موزدائی)محل عمل در بخش انجام می شود

  ساعت آخرین ادرار قبل از عمل

     در پرونده بيمار بيمار ميزان دفع ادرار قبل از عمل ثبت مي گردد و در صورتي كه بيمار سوند مثانه داشته باشد، ميزان ادرار داخل كيسه ادراري اندازه گيري ميشود.

  داروهای قبل از عمل و ساعت استفاده آنها

   داروهاي تجويز شده از نظر نوع و زمان تزريق كنترل شده هر نوع عارضه غيرطبيعي مانند تهوع و استفراغ به پزشك بيهوشي گزارش ميشود.

  اثر داروهای قبل از بیهوشی

    داروهاي تجويز شده از نظر نوع و زمان تزريق كنترل شده هر نوع عارضه غيرطبيعي مانند تهوع و استفراغ به پزشك بيهوشي گزارش ميشود.

  حساسيت

  در مورد هرگونه حساسيت از بيمار سئوال شده، وجود هر نوع حساسيت به دارو يا لكوپلاست در پرونده بيمار ثبت مي گردد.

  اوراق آزمایشگاهی

  برگ آزمایش از نظر قند خون، اوره خون،هموگلوبین وهماتوکریت، گروه خون وارهاش و سایر اطاعات بررسی می شود .

  اوراق رادیولوژی

  کلیشه رادیولوژی بیمار با مدارک پرونده مطابقت داده می شود.

  اعضای مصنوعی

  طبق مقررات همه بيمارستانها قبل از انتقال بيمار به اطاق عمل در صورتي كه بيمار پروتزهاي دنداني غير ثابت داشته باشد، بايد آنها را خارج نموده به بخش تحويل داد .دندانهاي مصنوعي جزو مهمترين وسايل شخصي بيمار است و در نگهداري آنها بايد نهايت سعي را به كار برد. پس از خارج كردن دندانها، آنها را در جعبه مخصوص قرار داده بر حسب مشخصات كامل بيمار روي آن زده ميشود و طبق مقررات بيمارستان، به فرد مسئول تحويل داده ميشود در مورد وجود روكش دندانها نيز بايد از بيمار سئوال نمود. در صورت مثبت بودن پاسخ بيمار بايد متخصص بيهوشي را در جريان گذاشت تا در حين بيهوشي مشكلات تنفسي براي بيمار ايجاد نشود .

   لوازم شخصي

  لوازم زينتي مانند گوشواره، دستبند يا زنجيرهاي دور گردن را بايد خارج نمود. اگر وسايل شخصي ديگري همراه بيمار باشد، بايد از او تحويل گرفت و در پرونده وي ثبت نمود. سپس اين وسايل به بخش تحويل داده ميشود. همچنين بيمار بايد از نظر لنزهاي چشمي، چشم مصنوعي، سمعك كنترل شود تا از آسيب ديدن يا گم شدن آنها جلوگيري گردد.

  اطلاعات مخصوص در مورد بيمار

  بيمار بايد آنژيوكت داشته، سرعت و ميزان جريان سرم وي كنترل گردد. در صورت نياز به تزريق خون، جهت كراس مچ از بيمار خون گرفته ميشود. اگر بيمار از ناراحتي خاصي مانند درد قفسه سينه يا اشكال در تنفس رنج مي برد، بايد گزارش نمود. در صورتي كه بيمار در وضعيت Supine مشكل تنفسي پيدا كند بايد او را در حالت Fowlers (نيمه نشسته) قرار داد تا موجب راحتي وي و اصلاح وضعيت تنفسي او گردد.

  اگر بيمار داراي كلستومي يا ايلئوستومي باشد و قرار بر عمل در ناحيه شكم او باشد، شستشوي ناحيه كلستومي ضروري است. دقت در مسايل جزئي بيمار كمك بسيار موثري است. تا نرس اسكراب وسايل مورد نياز را در طول جراحي حدس زده آماده نمايد. سپس بيمار به آرامي به اتاق بيهوشي هدايت ميشود. بيمار باید فقط لباس بيمارستان به تن داشته باشد. بسياري از بيمارستانها لباسهاي يكبار مصرف در اختيار بيمار قرار مي دهند كه مي تواند قبل از ترك بخش انها را بپوشند. موهاي بيمار توسط كلاه پوشانده ميشود .

   

  ورود به اتاق بيهوشي

  قبل از خواباندن بيمار روي تخت بايد بندهاي پشت پيراهن او باز شوند و دستهايش از آستين خارج شوند،هميشه جهت شروع بيهوشي و اينداكشن بيمار را به اتاق بيهوشي نمي برد. در برخي بيمارستانها بيماران هوشيار مستقيماً به اتاق عمل هدايت شده، آنجا تحت بيهوشي قرار مي گيرند. وجود  تکنسین یا پرستار بيهوشي در تمام مدت عمل جهت مراقبت بهتر ضروري است.

   اطمينان و راحتي بيمار

  پرستار به اختصار به بيمار شرح مي دهد كه اتاقي كه او در آن به سر مي برد محلي است براي بيهوشي بيماران، چراغ سيالتيك بايد خاموش و از چراغهاي كم نور استفاده شود، برخي بيماران در مقابل نور شديد دچار سردرد ميشوند. اگر از اتاق بيهوشي استفاده ميشود، چون آنجا محلي است كه بيمار آخرين تماس خود را در حالت هوشياري با پرستار دارد، در صورت نياز پرستار ديگري بايد به آماده كردن وسايل بيهوشي از قبيل لوله تراشه، ماسك، سرنگ و ساير لوازم بپردازد تا هيچ گونه تاخيري بوجود نيايد و از ترس و اضطراب اضافي بيمار جلوگيري گردد.

  همه بيماران احتياج به مراقبت كامل دارند ولي در مورد افرادي كه جهت قطع عضو به اتاق عمل اعزام ميشوند، مراقبتهاي دقيق تري لازم است. برخورد تصادفي با عضو گانگرن شده بيمار موجب درد زيادي خواهد شد. رفتارهاي صحيح و انساني و توجه به نيازهاي روحي اين گونه بيماران بسيار ضروري است. زيرا بيمار همواره در فكر آينده بوده به عدم توانائي و معلوليت خود مي انديشد. بايد پذيرفت كه بيمار با مشكل بسيار بزرگي روبرو است ولي به هر حال اين عمل جراحي براي نجات جان او ضروري است. با دادن پيش آگهي مختصر در مورد عوارض بعد از عمل و ريكاوري تا حدودي ميتوان به او كمك كرد تا با مسائل راحت تر برخورد نمايد.

  بيماران هوشياري كه در اتاق عمل در وضعيت Supine خوابيده اند معمولاً عادت دارند پاهاي خود را برروي هم قرار دهند. بايد از آنها خواسته شود تا از اين كار اجتناب نمايند زيرا اين وضعيت، فشار اضافي برروي اندامهاي تحتاني آنها وارد مي سازد. قراردادن يك بالشتك كوچك زير پاشنه هاي بيمار پاهاي او را اندكي بالا نگه مي دارد و اين امر علاوه بر كمك به تخليه خون بهتر پاها از ايجاد كشيدگي و فشار برروي عضلات و عروق ساق پا جلوگيري مي كند.

  آماده كردن بيمار جهت جراحي

  بلافاصله پس از شروع بيهوشي بيمار به اتاق جراحي منتقل ميشود. اگر اتاق مخصوص بيهوشي وجود نداشته باشد در همان اتاق جراحي اقدام به بيهوشي بيمار مي گردد. بيمار را تا صدور اجازه نهايي از پزشك بيهوشي نبايد جهت وضعيت دادن جابجا كرد. تحريك هر قسمت از بدن بيمار ممكن است بدليل سطحي بودن بيهوشي موجب اسپاسم لارنكس گردد. براي مثال تا كسب اجازه از پزشك بيهوشي نبايد پاهاي بيمار را براي وضعيت ليتوتومي بالا برد چرا كه اين عمل باعث اسپاسم تارهاي صوتي خواهد شد. همچنين دستكاري و ديلاتاسيون آنوس در صورت كافي نبودن عمق بيهوشي موجب سرفه و اسپاسم لارنكس مي گردد. پس از كسب اجازه از پزشك بيهوشي بيمار وضعيت داده ميشود و از بالش و رول جهت ثابت نمودن وضعيت استفاده ميگردد. در اين مرحله است كه در صورت لزوم ليدهاي الكتروكارديوگرافي يا مانيتورينگ چسبانده مي شود. اگر قرار است جراحي در ناحيه شكم انجام شود، بهتر است اندامهاي پايين تر از پوبيس پوشانده شود. با اين اقدام نه تنها خلوت بيمار رعايت ميشود، بلكه درجه حرارت بدن او حفظ مي گردد.

  آماده كردن پوست (پرپ كردن PREP)

  قبل از اينكه بيمار به اطاق عمل برده شود، بايد پوست محل عمل تميز و ضدعفوني شود. پس از اينكه بيمار به اتاق عمل برده شد، نرس سیرکولار بايد عضو مورد عمل را بررسي كند و اگر نشانه اي از عفونت در آن قسمت ببيند به جراح اطلاع دهد. تميز كردن پوست بيمار و كار آماده سازي آن جهت عمل جراحي بايد در اتاق عمل تكميل شود. قبل از شستشوي پوست محل عمل بايد چراغ سیالتیک در همان ناحيه تنظيم شده باشد . سيني وسايل تميز كردن پوست به نزديك تخت آورده شده و محل عمل كاملاً رو باز و بدون پوشش باشد. براي جلوگيري از خيس شدن تخت عمل و قسمتهاي ديگر بدن، بايد در زير محل عمل مشمع با رويه استريل قرار داد.

  پرستار دستكش استريل مي پوشد و تميز كردن پوست را شروع مي كند. ابتدا محل عمل با ماده ضدعفوني كننده شستشو داده ميشود. براي اينكار بايد ازگاز بدون خط استفاده نمود. محل عمل بايد حتي المقدور عاري از ميكروب گردد تا بتوان كار جراحي را با حداقل عفونت شروع كرد. روش شستن پوست معمولاً به اين طريق است كه از نقطه اي كه قرار است برش داده شود شروع ميشود و كار شستشو دايره وار ادامه داده مي شود تا به انتهاي محل عمل برسد و گازي كه مورد استفاده قرار گرفته بدور انداخته ميشود روش فوق در موارد زير تغييراتي ميكند.

  1- اگر ناف نيز جزء محلهاي عمل است ابتدا آن قسمت و بعد اطراف آن بايد تميز می شود.

  2- اگر روده بزرگ به خارج راه دارد (كلستومي) بايد آخر از همه پرپ شود.

  3- عملهاي كثيف، زخم هاي وسيع، مقعد و واژن بايد با گاز جداگانه اي پرپ شوند.

  كار آماده كردن پوست در تمام جراحي ها، به استثناء جراحي استخوان، 5 دقيقه طول مي كشد چون عفونت ناشي از خوب آماده نكردن پوست در جراحي استخوان ممكنست باعث عفونت استخوان و عوارض غيرقابل جبران شود. در پايان عمل شستشو بايد اطمينان حاصل كرد كه آب در زير بيمار جمع نشده باشد اطراف محل پرپ كردن بايد هميشه توسط حوله استريل محدود شود.

   در این مرحله تیم هماهنگ جراحی وارد عمل می شوند.

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:یکشنبه 10 مرداد1389
 • شیو ، پرپ ، درپ

  • ساعت: 0:2

  آمادگي پوست از نظر شيو

  پوست محل عمل معمولا موزدايي ، تميز و ضدعفوني مي شود . شيو برحسب نوع عمل جراحي که قرار است انجام شود و درخواست پزشک و همچنين با توجه به اصول هر بيمارستاني فرق مي کند . هدف از شيو ، ممانعت از ريخته شدن باکتريهاي مو و خود مو در داخل زخم و محل عمل است عدم وجود مو زدن بخيه را راحت تر و همچنين پانسمان و زدن چسب بر روي پوست و کندن انرا براي بيمار بي ازارتر مي کند.هنگام شيو بايد دقت شود که بريدگي يا خراش بر روي پوست بوجود نيايد زيرا باکتري ها در اين محل جمع شده و احتمال عفونت افزايش مي يابد .اگر براي جراحي مغز نياز به گرافت از پا باشد و پا خوب شيو نشود و يا بريدگي بوجود ايد ممکن است به همين دليل عمل به تعويق افتد. استفاده از تيغ يکبار مصرف و يا استريل و پمادهاي موبر براي اين منظور مفيد است .تراشيدن موها بوسيله ريش تراش را ميتوان بلافاصله قبل از انجام جراحي و يا 24 ساعت قبل از آن انجام داد .اما اگر از تيغ براي اين منظور استفاده مي شود بايد تا جائيكه ممكن است نزديك به زمان جراحي انجام داد بايد از ايجاد خراش يا بريدگي در پوست خودداري شود زخم هايي كه تا 30 دقيقه قبل از عمل ايجاد شده باشند به نظر مي رسد كه زخم تميز باشند اما زخمهاي ايجاد شده چندين ساعت قبل از عمل عفوني محسوب مي شوند.بايد از تيغ يكبار مصرف استفاده شود.

  اگر از كرم هاي موبر استفاده مي شود بايد ابتدا حساسيت بيمار را بر روي پوست ساعد تست نمود. موبر ها در اطراف چشم و ناحيه ‍ژنيتال نبايد ماليده شوند.

  در موارد اورژانس مثل ضربه هاي مغزي که بدليل جراحت شيو دردناک است و يا در اطفال مي توان در اتاق عمل در يک اتاق مجزا اقدام به اينکار نمود .

  پرپ Prepو درپ Drep

  آماده كردن پوست قبل از ورود بيمار به اتاق عمل شروع مي شود بعضي جراحان ترجيح مي دهند كه بيماران از چند روز قبل يا صبح روز جراحي با يك صابون ضد ميكروبي حمام كنند كه بايد به اين بيمارن توصيه نمود كه بعد از شستن خود از روغن ، كرم ، لوسيون و نرم كننده هاي پوست استفاده نكنند.زيرا بعضي خاصيت ضد ميكروبي صابون را كاهش داده و برخي ديگر هم مانع چسبيدن الكترودها به سطح پوست مي شوند .پرستار قبل ، حين و پس از پرپ پوست را بايد از نظر سلامت و وجود زخم و آسيب ديدگي بررسي نمايد. در بعضي جراحي ها مثل اعمال جراحي ارتوپدي جراح مايل است اندام مورد نظر در بخش نيز با محلول ضدعفوني کننده پرپ و تميز شده و با شان استريل پوشانده شود .

  فرايند آماده كردن پوست براي انجام جراحي را را پرپ مي نامند

  هدف از اين کار:

  1- کاهش تعداد ميکروارگانيسم هاي پوست بيمار تا حد ممکن

  2- تميز نمودن پوست از کثافات و چربي جهت کاهش هر چه بيشتر ميکرو ارگانيسم ها

  3- قرار دادن يک لايه ضدعفوني کننده بر روي پوست جهت جلوگيري موقت از رشد ميکروارگانيسم ها در طول عمل

  پوست شامل دو لايه درم و اپيدرم است . سلولهاي لايه خارجي اپيدرم پيوسته در حال ريزش بوده و دوباره توسط سلولهاي لايه پائيني بطرف بالا رانده مي شود.مواد زايد متابوليسم همراه با عرق که از غدد عرق لايه درم ترشح مي شود به طرف اپيدرم مي ايد و در روي پوست جايگزين ميشود .همه اين مواد مترشحه و ميکروارگانيسم ها بايستي قبل از عمل با محلول ضد عفوني شسته و پاک گردند اين شستشو پرپ نام دارد.كه بعد از قرار گرفتن بيمار بر روي تخت جراحي و يا بعد از بيهوشي انجام مي شود .پرپ بايد حداقل 3 الي 5 دقيقه بطول انجامد .زيرا اثرات اين محلولها فوري نبوده و نياز به زمان دارد. اگرچه پوست بدين طريق استريل نمي شود ولي با اين اقدام تا حدودي ضدعفوني مي شود.

  پرپ در سطح وسيعي انجام مي شود زيرا :

  1- پوست محل عمل به اندازه کافي در معرض ديد باشد و با جابجايي شانها محيط اماده نشده آشكار نشود

  2- بتوان در مواقع ضرورت برش را بزرگتر کرد

  پرپ دو نوع است :

  1- پرپ اوليه كه توسط پرستار با استفاده از گاز بي خط انجام مي شود پرستار دستکش استريل پوشيده و عمل شستشو را از محل انسزيون شروه و دايره وار از مرکز محل جراحي به اطراف ادامه مي دهد . اينکار با ملايمت روي پوست به شکل مالشي انجام مي شود تا کف تشکيل شود . پس از رسيدن به انتهاي محل شستشو بايد از اسپانج تازه اي استفاده نمود . در پايان موضع را با حوله استريل خشک مي شود . گاهي لازم است به دستور جراح محل با الکل نيز ضدعفوني شود .

  2- پرپ نهايي يا رنگ کردن كه مرز بين محيط جراحي و محيط آنستريل را مشخص مي نمايد .

  نکات اصلي که در اماده نمودن پوست محل عمل بايد در نظر داشت عبارتند از :

  - ابتدا الودگي هاي سطحي تميز شود مثل شکستگي اغشته به خاک و شن

  - چربي هاي پوست پاک شود با صابون و بتادين اسکراب

  - شروع شستشو از محل انسزيون و ادامه دايره وار باشد.

  - براي پيشگيري از كاهش دماي بدن بيمار بايد محلول ضدعفوني را كمي گرم ( حداكثرتا 40 درجه )نمود.

  - استفاده از مالش و فشار كافي به هنگام پرپ لازم است

  - پرپ بايد حداقل 3 الي 5 دقيقه بطول انجامد

  - ميتوان دو حوله جاذب در طرفين قرار داد تا زير بيمار خيس نشود .

  - محلولهاي قابل اشتعال و حلالها در صورت جمع شدن در زير بيمار ايجاد بخار نموده و ممكن است در هنگام استفاده از كوتر منفجر شوند.

  -اگر ناف جزء عمل است ابتدا بايد تميز شود و بعد اطراف ان . گاز اغشته به بتادين درون ان چکانده شود تا چرک ان نرم شود سپس با اپليکاتور داخل ان پاک شود و بعد پرپ را شروع نمود .

  -اگر کلستومي وجود دارد بايد اخر از همه پرپ شود.

  - زخم هاي کثيف مقعد و واژن با گاز جداگانه پرپ شود.

  - تميز و کوتاه بودن ناخن و پوست لاي انگشتان در جراحي دست و پا قبلاً بررسي شود.

  - در پيوند پوست دو محل بايد اماده شود ابتدا بايد پوست سالم پرپ شود بعد محل گيرنده . پوست دهنده بايد با محلول بي رنگ شسته شود تا جراح بتواند به طور دقيق جريان خون گرافت را بعد از انجام پيوند ببيند .

  - ابرو را هيچگاه نبايد شيو نمود.

  - حداقل فاصله زماني بين ضدعفوني نمودن و پوشاندن او بايد رعايت گردد.

  - براي نسوج غشايي و موکوسي مثل دهان و واژن بايستي محلول ضدعفوني رقيق شود بتادين خالص باعث سوختگي و التهاب مي شود.

  - در جراحي هاي استخوان ممکن است عمل پرپ تا 10 دقيقه طول بکشد .

  - در مجاري ادرار و واژن و به هنگام ختنه نبايد از الکل استفاده شود .

  مواد ضد عفوني کننده بايد داراي خواص زير باشد

  1- بر روي تمام ميکرو ارگانيسم ها تاثير بگذارند( وسيع الطيف باشد )

  2- قابل استفاده در تمام قسمت هاي بدن بوده و موجب ازردگي التهاب و حساسيت و سوزش نگردد.

  3- در ساير قسمتهاي بيمارستان قابل مصرف باشد .

  4- در حضور الكل مواد ارگانيك صابون ها و شوينده هاي ديگر اثر خود را از دست ندهد .

  5- قابل استفاده در اسرع وقت باشد ( شروع اثر سريع )

  6- اثر خود را طي جراحي حفظ کند ( طول اثر )

  7- به هنگام استفاده از ليزر و الكتروسرجري قابل اشتعال نباشد

  بتادين ماده بسيار موثري در اماده کردن پوست براي جراحي بوده و نياز به استفاده از الکل نيز ندارد . قبل از استفاده حساسيت بيمار به ان با قسمت کوچکي از بدن تست شود .

  در صورت دستور پزشک براي شستشوي زخم قبل از پرپ بايد اينکار با سرم فيزيولوژيک انجام شود دقت شود که هيچ گاه با فشار داخل زخم عميق ريخته نشود. زيرا هدف از شستشو بيرون اوردن الودگي و ميکروبها از زخم است نه بردن ميکروبها از سطح به عمق . همچنين دقت شود بافت سرطاني نبايد مالش داده شود . زيرا ممکن است يک سلول سرطاني کنده شده و وارد جريان خون شود.و به ساير اعضاء برسد.در پايان بايد اطمينان حاصل کرد که زير بيمار سرم جمع نشده در اين صورت بايد با پارچه اي ان را خشک نمود.

  تكنيك پوشاندن بيمار :

  پرستار اسكراب تعداد كافي شان بايد در اختيار داشته باشد تا بسته به نياز جراح آنها را در اختيار وي قرار دهد . در صورت عدم حضور جراح دستيار ، پرستار اسكراب در پهن كردن شانها بر روي بيمار به جراح كمك مي كند . پرستار بايد از نوع عمل و محل انسزيون و اندازه شانهااطلاع داشته باشد .

  موارد زير رعايت شود .

  از خشك بودن بيمار اطمينان حاصل شود .

  1. بدون عجله و با دقت پهن شوند

  2. فاصله لازم از اطراف و ارتفاع رعايت شود

  3. ميز مايو و ميز جراحي از تخت عملي كه هنوز با شان استريل پوشانده نشده دور نگهداشته شود

  4. تمام بدن بيمار بجز قسمت عمل با شان پوشانده شود .

  5. حداقل فاصله زماني بين پرپ و درپ رعايت گردد.

  6. حتي المقدور شان در فضا زياد حركت داده نشود و روي بيمار دستكاري و جابجا نشود .

  7. شان را تا زمانيكه مستقيما بر روي محل مورد نظر قرار نداده ايد همچنان در سطح بالا نگهداريد و پس از تنظيم روي محل مورد نظر قرار دهيد تا بعدا مجبور به تعويض آن نشويد

  8. هنگام پهن كردن دو نفر روبروي هم در دو طرف بيمار قرار گرفته و بدون تكيه دادن و خم شدن بر روي بيمار شان بر روي او پهن شود

  9. در عمل شكم ابتدا پاها از محل انسزيون به پائين پوشانده مي شود .شان دوم از محل انسزيون به بالا به طرف سر بيمار انداخته مي شود و سپس شانهاي كناري انداخته شده و براي ثابت نگهداشتن آنها از پنس شان گير به صورتيكه پوست بيمار صدمه نبيند استفاده كنيد . دو عدد شان بزرگ در بالا و پائين انسزيون پهن مي شود و يك شان پرفوره در نهايت بر روي بيمار پهن مي شود در صورت مشاهده سوراخ روي شان ان را با شان ديگري بپوشانيد .

  10. در صورت مشاهد مو بر روي شان ان را با پنس يا وسيله اي بر داريد و آن قسمت را با شان استريل ديگري بپوشانيد . وسيله اي كه با ان مو را بر داشتيد كنار بگذاريد .

  11. جدا كردن قسمت بيهوشي (سر بيمار )و محيط استريل با انداختن يك شان استريل بر روي ميله مربوطه انجام مي گيرد.

  12. گاهي براي پوشاندن محل عمل از يك لايه لاستيكي چسبناك استريل استفاده مي شود. اين لايه از پلي اتيلن بوده و دقيقا بر روي محل چسبانده مي شود . قبل از استفاده پوست پرپ وكاملا خشك مي شود . طرز چسباندن به اين طريق است كه دو نفر از دوطرف ان گرفته و مي كشند و نفر سوم لايه كاغذي زير انرا به ارامي جدا مي كند

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:یکشنبه 10 مرداد1389
 • آپاندیسیت - آپاندکتومی . عمل جراحی - اتاق عمل جراحی - راه های پیشگیری - راه درمان

  • ساعت: 0:1

  علایم‌ شایع  ‌

  دردي كه از ناحيه ناف شروع مي شود و تدريجا به قسمت تحتاني شكم در سمت راست نقل مكان مي كند . درد كم كم مداوم مي شود و از حالت مبهم به صورت كاملا مشخص در مي آيد به طوري كه مكان آن دقيق تر توسط بيمار نشان داده مي شود . درد با حركت ، تنفس عميق، سرفه ، عطسه ، يا لمس، بدتر مي شود                     تهوع و گاهي استفراغ – اسهال گاهي – تب كم شدت ، كه پس از ساير علايم آغاز مي شود – كاهش اشتها – تورم شكم

                                                    

  علت بيماري

  آپانديس به طور مرتب با غذا پر مي شود و سپس به داخل سكوم تخليه مي شود . چون مجاري آن كوچك است و ممكن است به خوبي تخليه نشود ،بسيار مستعد بروز انسداد و سپس عفونت است (آپانديسيت                                                

  عوارض

   

  عارضه مهم آپانديسيت سوراخ شده آپانديس اشت كه مي تواند به آبسه منجر شود عارضه ديگر التهاب وريد پورت است كه به علت آمبولي منشا گرفته از روده عفوني ايجاد مي شود . سوراخ شده عموما 24 ساعت بعد از شروع درد رخ مي دهد  نشانه آن شامل تب 7/37 يا بيشتر، ظاهري بد حال و ادامه درد شكمي يا حساسيت در لمس است                                                                                        

  درمان و روش عمل

   

  با محرز شدن تشخيص آپانديسيت جراحي فوري ضرورت مي يابد . تا قبل از اعمال جراحي از آنتي بيوتيك ها استفاده مي شود . آپاندكتومي هرچه سريعتر براي كاهش خطر سوراخ شدن احتمالي انجام مي شود . تحت عمل بيهوشي عمومي يا بي حسي نخاعي و با ايجاد يك برش در قسمت پايين شكم، و يا از طريق انجام لاپاراسكوپي، اين نوع جراحي صورت مي گيرد . لاپاراتومي و لا پاراسكوپي هر دو ايمن و موثر در درمان آپانديسيت مي باشد ، اما بعد از لاپاراسكوپي، بهبودي سريع تر است . در صورت پاره شدن آپانديس ، امكان تشكيل آبسه وجود دارد.در اين صورت درمان با آنتي بيوتيك ها صورت مي گيرد و جراح يك درن جهت تخليه در آبسه قرار مي دهد . بعد از تخليه آبسه و رفع عفونت ، آپاندكتومي انجام مي شود  .

   

  مراقبت پرستاري بعد از آپاندكتومي

   

  1) بعد از جراحي بيمار، بيمار در وضعيت نشسته قرار مي گيرد در اين وضعيت از وارد آمدن فشار به محل جراحي و اندامهاي شكمي بايد جلوگيري شود .

   

  2) براي تسكين درد از داروي مخدري مثل سولفات مرفين استفاده مي شود و در صورت تحمل معمولا مايعات خوراكي داده مي شود .

   

  3) به بيمار آموزش داده مي شود كه در فاصله روزهاي پنجم تا هفتم بعد از عمل جراحي براي برداشتن بخيه ها به جراح مراجعه كند .

  4) در مورد مراقبت از بخيه ها به بيمار آموزش داده شود .

   

  5) زماني كه بيمار براي ترخيص آماده مي شود، بايد در مورد مراقبت از زخم و تعويض پانسمان و شستشوي زخم در صورت نياز به بيمار و خانواده او آموزش داده شود .

  6) اگر احتمال پریتونیت وجود دارد یک درن در محل برش قرار داده می شود . بيماراني كه در معرض خطر ابتلا به چنين عارضه اي هستند ، براي چند روز در بيمارستان نگه داشته مي شوند و از نظر انسداد روده ويا خونريزي هاي ثانويه تحت نظر قرار مي گيرند .

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:یکشنبه 10 مرداد1389
 • صدمات ناشی از تشعشع - پرتوی ایکس . فیلم بچ و...

  • ساعت: 0:0

   

  خیلی وقت ها لازم است که در هنگام عمل جراحی یا قبل از آن از اشعه ها استفاده شود مانند شکستگی ها

  برای رفع عیوب انکساری نیز از اشعه ها استفاده می شود . برای ضد عفونی کردن اتاق عمل هم از اشعه ماورای بنفش استفاده می کنیم .

  * * * *

  هرچه دوز اشعه بیشتر باشد و همچنین زمان دریافت اشعه طولانی تر باشد خطر ناشی از اشعه ها بیشتر خواهد بود .

  اقدامات ایمنی در برابر اشعه

  در هنگام استفاده از اشعه افراد غیر ضروری از اتاق خارج گردند .

  افراردی که هم نمی توانند بروند بیرون مانند اسکراب باید از صفحات سربی استفاده نمایند.

  از شیلد های چشمی و صفحاتی در جلوی گردن باید استفاده گردد .

  اگر شرایط طوری است که زیاد در مقابل اشعه قرار می گیریم باید از فیلم های نشانه دار استفاده نماییم . این فیلم ها میزان جذب اشعه را نمایش می دهند و این فیلم ها باید بالاتر از کمر نصب گردند .

  اعضای مهمی که در مقابل اشعه باید حفظ گردند

  ۱ ) تیرویید

  ۲) ناحیه شکم

  ۳) اندام های تناسلی

  ۴) خانم های باردار به خصوص در ۳ ماه اول بارداری

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:یکشنبه 10 مرداد1389
 • معرفی رشته تحصیلی اتاق عمل

  • ساعت: 23:8

  1-نام وتعریف رشته

  نام رشته : کارشناسی پیوسته اتاق عمل

  Bachelor of science in surgical Technology

  رشته کارشناسی پیوسته اتاق عمل شاخه ای از علوم پزشکی است که طی این دوره دانشجویان با اصول جدید اتاق عمل و تکنولوژی های نوین جراحی در جراحی های تخصصی و فوق تخصصی آشنا شده و مراقبت و کمک به اداره بیمار را قبل و حین و بعد عمل می آموزند . دانش آموختگان این رشته عضوی از تیم بهداشتی درمانی خواهند بود که به عنوان بخشی از تیم جراحی برای کمک به اجرای یک عمل جراحی با نتایج مطلوب در بخشهای اتاق عمل بیمارستان بخشهای مداخله تشخیصی درمانی و مراکز مراقبتی سیار ایفای نقش می نمایند .

  2 -تاریخچه رشته :

  در سراسر دنیا برنامه اتاق عمل به دو صورت ارائه می شود در حالت اول دانش آموختگان رشته کارشناسی پرستاری ( پس از کسب مدرک لیسانس ) در یک دوره یک تا دو ساله برای ورود به اتاق عمل آموزش می بینند در مرحله دوم دانشجویان در مقطع کاردانی آموزشهای عمومی دوره اتاق عمل را می گذرانند و برای ایفای نقش به عنوان فرد سیار و اسکراب ( دست شسته ) آماده می شوند و سپس در صورت تمایل در یک دوره یک و نیم الی دو و نیم ساله برای ایفای نقش به عنوان کمک اول جراح آماده می شوند به عنوان مثال با نگاهی به انجمن پرستاران دانشگاه کارولینسکا مشخص می شود که پرستاران پس از طی دوره کارشناسی و اخذ پروانه کار به صورت RN 1 می توانند با گذراندن یک دوره دانشگاهی مصوب به مدت 45 هفته ( تقریباٌ یک سال ) مدرک تحصیلی پرستار اتقا عمل دریاف ت نموده و به عنوان یک فرد با تجربه در اتاق عمل مشغوول به کار گردند .

  و یا در کالج پرستاری اطاق عمل استرالیا ، پرستاران پس از دوره کارشناسی و اخذ پروانه کار بصورت RN می توانند طی یک دوره دانشگاهی مصوب با گذراندن 27 موضوع درسی بصورت پرستار متخصص قبل و حین و بعد از عمل در نقش های پرستار بیهوشی ، پرستار سیرکولیت ، پرستار تجهیزات ، کمک جراح ، پرستار ریکاوری و بعد از عمل و پرستار بررسی و شناخت و آموزش به بیمار قبل از عمل فعالیت کنند .

  نظری بر استاندارهای مراقبت از بیمار در انجمن پرستاران اطاق عمل آمریکا نیز نشان می دهد که دانشجویان دوره های تکنسین اطاق عمل می توانند تا دوره های تخصصی بالاتر ادامه تحصیل دهند ، با ذکر این نکته که افراد هر گروهی شرح وظایف خاص خود را دارند و نقش افرادی که دوره تخصصی را طی کرده اند با تکنسین اطاق عمل تفاوت دارد .

  با نگاهی بر استاندارهای انجمن تکنولوژیست های جراحی (AST)1 نیز مشاهده می شود . که افراد شاغل د راتاق عمل دارای مدارک متفاوتی می باشند بهعنوان مثال تکنولوژیست های جراحی برای ایفاء نقش اسکراب در سه سطح 1،2 و 3 آموزش می بینند در سطح اول فرد در عملهای عمومی وارد می شود در سطح دوم می تواند در عملهای تخصصی تر ایفاء نقش نماید و در سطح سوم فرد در حوزه مدیریت نیز وارد می گردد .

  مطابق استاداندارهای این انجمن « کمکهای اول جراحان » نیز در سه سطح پایه ، عمومی و تخصصی فعالیت م یکنند که « کمک اول جراح » می تواند یک پزشک ، یک پرستار دوره دیده اطاق عمل ( پرستار با مدرک RN که دوره اطاق عمل را گذرانده ) و یا یک تکنولوژیست جراحی که یک دوره آموزشی اضافه ( 5/1-5/2ساله ) گذرانده است و دارای مجوز کار و مدرک برای ایفای نقش کمک اول جراح است باشد .. این انجمن که توسط دانشکده جراحان آمریکا ، انجمن بیمارستانهای آمریکا ، انجمن پرستاران اطاق عمل پایه گذاری شده ، نیز در پیشنهادات خود اعلام نموده که برای تکنسینهای جراحی دوره های مقدماتی حداقل مدرک فوق دیپلم و برای دوره های پیشرفته و نیز « کمکهای اول جراح » کسب مدرک لیسنانس ضرورت دارد .

  رشته اتاق عمل در ایارن کاردانی بین سالهای 1366 تا 1380 در دانشکده های مختلف سطح کشور راه اندازی گردید . این رشته دد ردانشکده های پیراپزشکی و یا پرستاری به دانشجویان ارائه می گردد . در این دانشکده گروه اتاق عمل متولی اداره دانشجویان در رشته کاردانی اتاق عمل می باشد .

  در کشور ایران تاکنون رشته ای مشابه رشته کارشناسی اتاق عمل وجود نداشته است . و دانشجویان در دروه های کاردانی اطاق عمل شروع به تحصیل نموده ، و در صورت تمایل به ارتقاء علمی و عملی خود با شرکت در کنکور کارشناسی ناپیوسته بهعنوان پرستار در اطاق عمل یا سایر بخشها مشغول به کار می شوند .

  3 -ارزشهای حاکم بر رشته (Values):

  با توجه به این کته که بیمار بهعنوان یک انسان قادر است به طور مستقل روش درمانی مورد نظر خود را انتخاب کند ، دانش آموختگان قادر خواهند بود با تاکید بر عدالت اجتماعی و برابری انسانها و با توجه به ارزشهای حاکم بر جامعه اسلامی ، اصول اخلاقی و اعتقادی حرمت بیمار را به عنوان بک انشان ویژه که دارای خصوصیات جسمی ، روانی و عاطفی خاص خود می باشد در سر تا سر طول عمل جراحی از ابتدای پذیرش تا ترخیص از اتاق عمل حفظ کنند و با جلب اعتماد بیمار به عنوان یک حامی ، یک ارتباط شگفت انگیز انسانی را حفظ کنند .کاستن از سطح اضطراب بیمار قبل از جراحی و رفع نیازهای همه جانبه او کلید پیشگیری از بسیاری از عوارض ناشی از دریافت بیهوشی می باشد و این امر تنها از دستهای پر توان نیروهای آگاه و متبحر اتاق عمل بر می آید .

   4 - رسالت رشته (Mission):

  رسالت آموزش رشته اتاق عمل در مقطع کارشناسی پیوسته تربیت نیروی انسانی آگاه ، متعهد و کارآمد است که با کسب توانائیهای حرفه ای در اتاق عمل و بهره مندی از دانش و یتکنولوژی روز خدمات مورد نیاز مراقبتی و آـموزشی مقرون به صرفه را در بالاترین سطح استاندارد جهت تعمیم ، حفظ و ارتقاء سطح سلامت بیمار و جامعه ارائه دهند . این امر از طریق توسعه دانش ، آموزش و پژوهش در رشته کارشناسی اتاق عمل میسر می باشد . با تربیت این نیروها مراقبت مطلوب و اثر بخش از بیماران در مراحل قبل ، حین و بعد از عمل به خصوص در جراحیهای تخصصی و انواع اسکوپی ها ، کنترل و پیشگیری از عفونتهای بیمارستانی ، ایجاد شرایط مناسب روحی برای بیماران و نگهداری مناسب از دستگاهها و تجهیزات پزشکی مقدور خواهد بود.

  ضرورت وجود حرفه و ارتقاء حرفه ای:

  امروزه بیش از پیش نقش پرسنل جراحی آموزش دیده در سیستم بهداشتی درمانی مشخص شده است تکنولوژیستهای اتاق عمل عضو مهمی از تیم بهداشتی بوده که در تماس نزدیک با جراحان ، متخصصان بیهوشی و پرستاران در راستای تامین مراقبتی مطلوب برای بیماران فعالیت می کنند .عملکرد انسانی و شایسته حرفه های مراقبتی دانش و مرهارت وسیعی می طلبد و از آنجا که سنگ زیربنایی رشد و توسعه یک حرفه ، آموزش آن حرفه می باشد ، پرسنل اتاق عمل نیز مانند سایر اعضاء سیستم بهداشتی درمانی نیازمند اجرای استانداردهای آموزشی می باشند . انتظار می رود که تا سال 2013 میزان نیاز به تکنولوژیستهای اتاق عمل سریعتر از حد متوسط افزایش یابد ( یک افزایش 21 -25 درصدی) علت این امر افزایش تعداد و انواع اعمال جراحی و رشد جمعیت و نیز افزایش میزان سالمندی است ( زیرا افراد سالمند نیاز به اعمال جراحی بیشتریر دارند) از سویی پیشرفت سریع تکنولوژی پزشکی موجب تغییرات چشمگیری در زمینه تکنولوژی جراحی می گردد . پیشرفتهای تکنیکی مانند تکنولوژی فیبرهای نوریو یا لیزر موجب ایجاد تکنیکهای جراحی جدیدید م یشود و اتاق عملهای آینده برای تطابق با کامپیوترها ، لیزرها ، فیبرهای نوری ، الکترونیک و رباطها به منظور انجام مراقبات روتین بیمار آماده می شوند . لذا تغییرات وسیع و چشمگیر موجود در تکنیکهای جراحی نیازمند هم سطح شدن تکنسینهای جراحی با نقشها و وظایف جدید بوده و برنامه آموزشی کنونی برای برآوردن نیازهای پرسنل اتاق عمل در آنیده کافی نخواهد بود . بنابر این تکنولوژیستهای اتاق عمل باید برای این جالشهای در حال پیشرفت و تغییر آماده شوند . در حال حاضر دانش آموختگان مقطع کاردانی از فرصت و موقعیت مناسب برای کسب دانش لازم به ویژه در اعمال جراحی تخصصی برخوردار نمی باشند و تنها با ادامه دوره کارشناسی اماکن دستیابی به بخشی از مهارت و دانش مورد نظظر را پیدا خواهند نمود .بسیرای از دانش آموختگان مقطع کاردانی علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته اتاق عمل می باشند ولی در صورت تمایل به ارتقاء علمی و عملیی خود با شرکت در کنکور کارشناسی ناپیوسته به عنوان پرستار در بخش یا اتاق عمل مشغول به کار می شوند . ولی با بررسی رنامه آموزشی پرستاری ناپیوسته مشاهده می شود که در این برنامه دروس تخصصی اتاق عمل ارائه نمی گردد . و از سویی با مقایسه نمودن شرح وظایف پرستار اتاق عمل با کرادان اتاق عمل تفاوت چشمگیری مشاهده نمی شود . درخواستهای ارسالی متعدد تکنسینهای اتاق عمل به دانشگاههای سراسر کشور مبین بر فراهم نمودن امکان اتقاء حرفه ای دال بر نیاز آنان به این ارتقاء می باشد . نظرسنجی و جلسات متعدد با جراحان گروههای مختلف دانشگاهی نیز بیان کننده نیاز آنان به همکاری با پرسنلی با دانش و مهارت بیشتر می باشد .

  5 - چشم انداز رشته(Visson)

  بر اساس این برنامه آموزشی در ده سال آینده همگام با پیشرفت سریع تکنیکهای جراحی و انجام اعمال جراحی رباتیک ، فراگیران این رشته طبق استانداردهای انجمن جهانی تکنولوژیستهای جراحی آموزش خواهند دید

  دانش آموختگان این رشته جایگاه خود را در عرصه های مختلف جراحی مشخص و تثبیت خواهند نمود و نه تنها به عنوان یک کارشناسس مسایل عمومی اتاق عمل بلکه به صورت اختصاصی نیز قادر به ارائه خدمات اثر بخشی و مقرون به صرفه در جهت اعتلای سطح سلامت جامعه و بهبود کیفیت اعمال جراحی خواهند بود و در سطح کشور و بین المللی مطرح خواهندد شد .

  6-اهداف کلی دوره (Aims)

  برنامه دوره کارشناسی پیوسته اتاق عمل به منظور تربیت افراد متعهد و مسئول است که بتوانند همگام با گسترش و توسعه تعداد جراحی ها و تکنولوژی جراحی با ارئه بهترین خدمات منطبق با اصول عملی پیشرفته ، پاسخگوی نیازهای بهداشیت درمانی جامعه باشند .

  لذا هدف از این دوره آموزشی ارتقاء دانش ، نگرش و مهارت افراد (تکنولوژیستهای اتاق عمل ) برای ایفای نقش حرفه ای خود در زمینه های زیر می باشد :

  - توانایی آماده سازی محیط اتاق عمل با تکنیکهای آسپتیک(استریل و ضضد عفونی) را داشته باشد .

  - اصول صحیح پوزیشن دادن ( وضعیت دادن به بیمار ) را بکار برد .

  - دید کافی از محل عمل در طول جراحی ( با کمک رترکتورها، گازها و ساکشن)

  - تکنیکهای مناسب برا یکمک به جراح در هموستاز(بندآوردن خونریزی ) را بداند.

  - با پیش بینی نیازهای جراح به عمل جراحی سرعت بخشد .

  - دانش لازم در مورد آناتومی وفیزیولوژی نرمال وپاتولوژیک داشته باشد.

  - دانش لازم در مورد شرایط اورژانس داشته باشد.

  - با رعایت نکات ایمنی اتاق عمل حافظ وسایل و تجهیزات اتاق عمل باشند و شرایط ایمنی برای بیمار و سایر افراد اتاق عمل فراهم نمایند .

  - مهارتهای سازماندهی بالایی داشته باشد .

  - دانش و عملکرد کافی در مورد مفاهیم پایه مراقبت از بیمار و تکنیکهای جراحی داشته باشد .

  - به منظور فراهم نمودن مراقبت مطلوب از بیمار اصول آسپتیک(استریل و ضدعفونی) را بطور عملی بکار برد .

  - توانایی ایفای نقش فرد اسکراب(دست شسته) را در همه اعمال جراحی پایه و اعمال جراحی تخصصی داشته باشد

  - رفتار پاسخ گویانه و نگرش حرفه ای در مورد انتظار از یک فرد در حرفه بهداشتی – درمانی را داشته باشد .

  - دانش و توانایی لازم در مورد انجام مهارتهای مرتبط به فرد سیار را داشته باشد .

  7- نقش دانش آموختگان در نظام بهداشتی (Role definition)

  دانش آموختگان می توانند در نقشهای مراقبتی ، ارتباطی ، پژوهشی انجام وظیفه نمایند .

  8- وظایف حرفه ای دانش آموختگان (Task analysis)

  وظایف حرفه ی در نقش مراقبتی

  اگرچه نقش مراقبتی فرد سیار ، کمک اول و فرد اسکراب (دست شسته) با یکدیگر همپوشانی دارد و کاملا قابل تفکیک از یکدیگر نمی باشند ولی به طور کلی می توان نقشهای مراقبتی این افراد را به صورت زیر بیان نمود :

  الف ) وظایف حرفه ای به عنوان فرد سیار (Circulate)

  آماده نمودن اتاق عمل ، انتقال بیمار به اتاق عمل ، کمک به پوزیشن دادن ( وضعیت دادن به بیمار) ، پرپ بیمار ( ضدعفونی نمودن محل عمل ) ، فراهم نمودن لوازم و تجهیزات اضافی لازم در طول انجام عمل جراحی و ارزیابی مداوم شرایط اتاق عمل و برآورده نمودن نیازهای تیم جراحی است .

  ب) وظایف حرفه ای به عنوان کمک اول جراح

  فراهم نمودن دید مناسب جهت محل عمل برای جراح (با کمک رترکتورها ، گازهای و ساکشن )، همکاری در هموستاز ( بندآوردن خونریزی) ، پانسمان و سایر عملکردهایی که به جراح در انجام یک عمل صحیح همراه با نتایج مطلوب کمک می کند.

  وظایف حرفه ای به عنوان اسکراب(دست شسته)(STSR)

  تکنولوژیستهای جراحی برای ایفای نقش اسکراب در سه سطح 1 ،2 و 3 فعالیت می کنند . در سطح اول فرد وارد عملهای عمومی می شود و در سطح دوم میتواند در عملهای تخصصی تر ایفای نقش نماید و در سطح سوم فرد در حوزه مدیریت نیز وارد شود .

  به طور طبیعی تکنولوژیست اتاق عمل در یک وضعیت استریل در طول عمل جراحی عمل می کند ، همچنین بسیاری از وظایف غیر استریل ( وظایف فرد سیار) را در طی یک روز کاری انجام می دهد .

  فرد اسکراب (دست شسته ) در سه مرحله مراقبت از بیمار با حداقل نظارت اعضای تیم جراحی فعالیت می کند برخی از وظایف اسکراب ( دست شسته) در هر مرحله از مدیریت بیمار عبارتند از :

  الف) قبل از عمل جراحی

  - آماده کردن اتاق عمل

  - جمع آوری تجهیزات و وسایل لازم

  - ایجاد و حفظ محیط استریل

  - بازکردن وسایل استریل

  - اسکرابشدن (دست شسته) وپوشیدن گان و دستکش استریل

  - سازماندهی محیط استریل مورد استفاده

  - شمارش موارد ضروری

  - کمک به تیم جراحی در طول وارد شدن به محیط استریل

  - آشکار ساختن محل عمل با شانهای استریل

  ب) در طول عمل

  - حفظ محیط استریل

  - دادن وسایل و تجهیزات به جراح و کمک جراح بر اساس نیاز آنها

  - ارزیابی و پیش بینی نیازهای بیمار و جراح و فراهم نمودن موارد ضروری بر اساس نیاز

  - شمارش موارد ضروری

  - مراقبت از نمونه ا

  - کاربرد پانسمان

  ج) بعد از عمل

  - حفظ محیط استریل تا زمانی که بیمار انتقال داده شود

  - حذف وسایل و تجهیزات مصرف شده از اتاق عمل

  - مراقبت و نگهداری از وسایل و تجهیزاتی که مجدداً استفاده می شود.

  - انتقال بیمار جراحی شده از اتاق عمل به اتاق بهبودی

  - آماده سازی اتاق عمل برای بیمار بعدی

  وظایف حرفه ای در نقش ارتباطی:

  - ارتباط درمانی و آرامش بخش با بیماران

  - ارتباط با واحدهای مختلف اتاق عمل مانند آزمایشگاه ، بانک خون ، رادیولوژی ، مهندسی پزشکی ، بازاریابان محصولات و تجهیزات پزشکی و ...

  - ارتباط با دفتر پرستاری و سیستم اداری بیمارستان

  وظایف حرفه ای در نقش پژوهشی:

  - مشارکت و همکاری با نظام سلامت در انجام پژوهش در زمینه های مختلف مربوط به حرفه

  - بررسی و شناختت نیازهای مراقبتی و حمایتی بیماران در اتاق عمل از طریق همکاری با اقدامات پژوهشی .

  - همکاری با سایر اعضاء تیم سلامتت د رجهت انتشار و به کارگیری نتایج پژوهش

  - بررسی و شناسایی مشکلات مربوط به حرفه

  - نظارت و ارزیابی فعالیتهای انجام شده توسط گروه اتاق عمل و نتایج حاصل از آن

  - نظارت و ارزیابی میزان دستیابی به اهداف

  9- استراتژی اجرای برنامه آموزشی

  بر حسب نوع کلاس و تعداد دانشجویان ، استراتژی آموزش تلفیقی از استاد محوری و دانشجو محوری است که دارای مشخصات زیر می باشد :

  · ادغام دروس تئوری و عملی و بهبود سطح مهارتهای دانشجویان در راستای پیشگیری از بیماریها و ارتقاء سلامت

  · تداوم فعالیت دانشجویان برای اجرای سمینار ، پروژه و کنفرانسهای مرتبط با رشته

  · تقویت و توسعه سیستم اطلاع رسانی و ارتباط با مراکز علمی دنیا

  · کمک به تامین حقوق بیماران و حفظ و ارتقاء سلامت آنان در حد مطلوب

  · کاربردی نمودن رشته در زمینه های تحقیقاتی ، تداون آموزشها ، پروژها و ...

  · ایجاد زمینه رقابتهای علمی برای دانش آموختگان رشته اتاق عمل

  · ایجاد انگیزش برای دانش آموختگان مقطع کاردانی اتاق عمل

  10 شرایط و نحوه پذیرش دانشجو

  پذیرش دانشجو از طریق آزمون سراسری و به صورت متمرکز خواهد بود.

  11- رشته های مشابه داخل کشور

  وجود ندارد

  12 -رشته مشابه در خارج کشور

  همانطور که اشاره گردید در سراسر دنیا برنامه اتاق عمل به دو صورت ارائه می شود : در حالت اول دانش آموختگان رشته کارشناسی پرستاری در یک دوره 1-2 ساله برای ورود به اتاق عمل آموزش می بینند . در حالت دوم دانشجویان در مقطع کاردانی آموزشهای عمومی دوره اتاق عمل را می گذرانند و برای ایفای نقش به عنوان فرد سیار و اسکراب ( دست شسته) آماده می شوند و سپس در صورت تمایل در یک دوره 5/1 -5/2 ساله برای ایفای نقش به عنوان کمک جراح اول آمادهمی شوند . برخی از مراکز دانشگاهی که در حالت اول ، دوره هایی برای این رشته ارائه می دهندد عبارتند از :

  - Mohawk college of applied arts and technology

  - George brown college

  - Algonquin college

  - Cemmunity college of Allegheny county

  - Fanshawe college

  و برخی از مراکز دانشگاهی که به صورت کاردانی دانشجو می پذیرند عبارتند از :

  - Indiana county technology center adult education

  - University of Minnesota crookston

  - Madisonville community college

  - Southern maine community college

  دانش آموختگان دوره های کاردانی که مدرک دانشگاهی آنان مورد قبول انجمن تکنولوژیستهای اتاق عمل می باشد می توانند در دوره های آموزشی 5/1 – 5/2 ساله مطابق برنامه این انجمن شرکت نمایند تا بتوانند موقیعیت علمی و حرفه ای خودد را در اتاق عمل ارتقاء بخشند .( این انجمن از سال 1969 در حال فعالیت می باشد )

  13- شرایط مورد نیاز برای راه اندازی رشته

  شرایط مورد نیاز برای راه اندازی رشته کارشناسی پیوسته اتاق عمل طبق ضوابط دفتر گسترش و ارزیابی آموزش پزشکی می باشد .

  14 شرایط دیگر ( مانند بورسیه و ...): وجود ندارد .

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 7 مرداد1389
 • شرح وظایف کاردان اتاق عمل

  • ساعت: 23:1

  شرح وظايف كاردان اطاق عمل

   

  1)       دريافت دستور و برنامه كار از سرپرست مربوطه

  2)    اطمينان يافتن از سالم بودن و كارآيي دستگاهها و تجهيزات مورد نياز جهت عمل جراحي قبل از شروع عمل ( شامل : ساكشن ، دستگاه الكتروكوتر، چراغ سيالتيك و ......) و گزارش هر گونه نقص يا خرابي

  3)       اطلاع از وجود لوازم و امكانات مورد نياز اعمال جراحي و گزارش موارد ناكافي و كمبود ها و نقايص

  4)       آشنائي با روشهاي استريليزاسيون و ضد عفوني و بكارگيري آنها

  5)       كنترل اطاق عمل از نظر نور كافي ، سيستم برق رساني ، درجه حرارت ، رطوبت ، پاكيزگي ، ايمني و ......

  6)       آماده نمودن اطاق عمل با لوازم و وسايل جراحي لازم بر طبق ليست جراحي

  7)    كنترل پرونده بيمار قبل از جراحي براي اطمينان از كامل بودن مدارك پزشكي مورد نياز (مانند اجازه عمل و آمادگيهاي عمل ، داروهاي قبل از عمل ، عدم داشتن وسايل مصنوعي و زيور آلات و ....)

  8)       كنترل و اطمينان از استريل بودن لوازم و بسته هاي وسايل

  9)    ايفاي نقش سيار قبل از عمل: برقراري ارتباط با بيمار / كنترل بيمار از نظر آمادگي جسمي و رواني جهت عمل جراحي/ كنترل نام بيمار با پرونده و ليست عمل و دستبند مشخصات/ هدايت بيمار به تخت عمل/ قرار دادن بيمار بر روي تخت به نحوي كه هيچگونه صدمه اي به وي وارد نگردد و پوشش او حفظ شود

  10)       تنظيم تخت جراحي و چراغها بر حسب نوع و ناحيه عمل

  11)    قرار دادن كليه دستگاهها و تجهيزات در اطراف تخت جراحي بر طبق قابليت دسترسي و نياز

  12)   ايفاي نقش سيار حين عمل: حضور در تمام طول عمل و اشراف بر محيط و اتفاقات و وضعيت بيمار/ كمك به پرستار اسكراب و جراحان در پوشيدن گان/ دستكش و ...../ باز نمودن پوشش هاي اوليه بسته هاي استريل و نخها و ساير وسايل و در اختيار گذاردن آنها/ پرپ منطقه عمل (با توجه به همگن بودن جنسيت)/ شمارش و ثبت نخ، گاز ، لن گاز ، درن، و .... بهمراه تيم جراحي و جمع آوري آنها پس از استفاده / كنترل رعايت نكات استريل در حين عمل/ پيش بيني نيازمنديهاي گروه جراحي و آماده نمودن آنها/ توجه و تشخيص تغيير در وضعيت بيمار ، گزارش به تيم و تامين نياز وضعيت جديد در جهت اصلاح تغيير بوجود آمده/ نگهداري و جمع آوري نمونه بر طبق سياست بيمارستان و ثبت مشخصات بر روي ظرف حاوي نمونه و گزارشات مربوط به آن و فرستادن آن به آزمايشگاه بر طبق دستورالعمل و دريافت رسيد / ثبت و كنترل زمانهاي درخواست شده جراحي مانند زمان تورنيكت

  13)  ايفاي نقش سيار پس از پايان عمل: كمك در پانسمان محل جراحي / برداشتن پوششها و آماده نمودن بيمار جهت انتقال به ريكاوري / تكميل نمودن كليه گزارشات و موارد ثبتي كه از ابتداي عمل ثبت گرديده بود/ خارج نمودن وسايل مربوط به عمل جراحي قبلي و آماده نمودن اتاق جهت عمل بعدي

  14)   ايفاي نقش دست شسته در حين عمل: دست شستن بر طبق دستورالعمل / پوشيدن گان و دستكش استريل / پوشاندن ميزها و با پوشش استريل و قرار دادن وسايل و لوازم به شكل استريل بر روي آنها ( شامل وسايل جراحي ، نخ، درنها، گاز و ...) شمارش و كنترل كليه وسايل و لوازم مصرف شده ( گاز ، قيچي، پنس، سوزن ، نخ، درنها و ...) در شروع و در طول عمل و پايان عمل به همراه فرد سيار/ كنترل لوازم جراحي درون ست هاي جراحي قبل از عمل بر طبق شناسنامه هر ست جراحي / كمك در شستن نهائي پوست بيمار (درپ) و پوشاندن بيمار با پوششهاي استريل/ نظارت بر رعايت نكات استريل توسط تيم جراحي در طول عمل

  15)  ايفاي نقش دست شسته در پايان عمل: كمك به پانسمان محل عمل / برداشتن پوششهاي استريل و آماده نمودن بيمار جهت انتقال به ريكاوري / گزارش كليه اقدامات انجام شده و وسايل متصله به بيمار به مسئول ريكاوري / تكميل نمودن كليه گزارشات و موارد ثبتي كه از ابتداي عمل ثبت گرديده / جمع آوري وسايل مورد استفاده و انتقال آنها به مركز استريليزاسيون بر حسب سياست بيمارستان

  16)    همكاري در اجراي برنامه هاي آموزشي پژوهشي بيمارستان و بخش

  17)   انجام ساير امور محوله طبق دستور مقام مافوق

 • نوشته : jebeli
 • تاریخ:پنجشنبه 7 مرداد1389
 • ....